Druhé najzdravšie miesto v Česku. Ajurvédsky pavilón je symbolom harmónie

Partneri sekcie:

Niekoľko storočí známy prameň s liečivými účinkami v českej Vysočine sa nachádza na mieste, kde má genius loci intenzívny, priam magický náboj. Nabáda spomaliť a hľadať vnútorný pokoj.

Obľúbený rezort Svatá Kateřina pri obci Počátky, ktorý sa tu nachádza, je síce mladšieho dáta, no správa sa k prostrediu s úctou a pokorou. Ani najčerstvejší prírastok – ajurvédsky pavilón sa tomuto pravidlu nevzpiera. Navyše, jeho pôsobivé kontúry minulý rok zaujali porotu českej súťaže Stavba roka 2019 natoľko, že získal hlavnú cenu.

Priamo do rezortu objatého lesom sa autom nedostanete. Z najbližšej obce s menom Počátky sa môžete lesnou cestičkou vybrať buď po svojich, alebo využiť služby hotelového shuttle busu. Výnimku vstupu do areálu majú elektromobily, ktoré sa v rezorte dajú dobíjať v troch staniciach. V zime sú objekty vykurované pomocou dreva a elektriny.

Čisté ovzdušie a udržateľné princípy sú tu veľmi vážené komodity. Odpadová voda z rezortu nekončí v kanalizácii, má vlastnú čističku. Upratuje a čistí sa tu výlučne ekologickými prostriedkami, používa sa prírodná bielizeň. V hotelových izbách nie sú televízory ani rádiá. Svatá Kateřina sa k prostrediu správa nanajvýš ohľaduplne.

Tomuto miestu právom patrí prívlastok druhé najzdravšie v Česku. Liečivý prameň, ozdravná sila Vysočiny, vizuálne upokojujúce prostredie a v nemalej miere aj nový pavilón spoluvytvárajú dokonalé podmienky na to, ako na chvíľu vypnúť, upokojiť sa a zostať iba s vlastnými myšlienkami.

Geometria nastoľuje vnútorný poriadok.
Stavba svojou materialitou a tvaroslovím reprezentuje dokonalú harmonickú rovnováhu.
Relaxačný bazén.
Večerný pohľad na vstupnú terasu.
Situovanie bazéna symbolizuje motív stredu.
Duchovnú podstatu pavilónu výrazne podporil zvolený architektonický jazyk.
Kým žulová platforma stavby predstavuje neurčitosť, objekt sa drží strohej pravidelnosti.
Architektúra interiéru.

O hľadaní prienikov

Ajurvédsky pavilón má umocňovať účinky staroindickej medicíny a zároveň vytvoriť oázu pokoja a meditácie. Nachádza sa tu spa a wellness priestor, terapeutické a masážne priestory a pracovňa ajurvédskeho lekára. Pri zakladaní stavby sa využil lokálny materiál – žula.

Svahovitý terén vyrovnáva 105 monolitických pilierov a zároveň vytvára platformu pre jednopodlažný pavilón z dreva. „Vstupné požiadavky investora boli v zásade dve – aby to bola drevostavba a zároveň mal klient veľmi jasnú predstavu o prevádzkovom riešení interiéru. Už samotná funkcia pavilónu predurčila smerovanie môjho návrhu,“ hovorí autor návrhu Jakub Tejkl z pražského ateliéru Architektura1.

„Samozrejme, inšpiračné zdroje som hľadal aj v staroindickom architektonickom učení Vastu Shastra, no zároveň som sa snažil objaviť prieniky a spoločné korene medzi východnými a západnými kultúrami,“ dodal.

Duchovnú podstatu pavilónu výrazne podporil zvolený architektonický jazyk.
Duchovnú podstatu pavilónu výrazne podporil zvolený architektonický jazyk. | Zdroj: Filip Šlapal

Hľadanie vnútorného rytmu

Ajurvéda aj Vastu Shastra kladú dôraz na život v súlade s prírodou a okolitým prostredím. Skelet pavilónu tvoria zvislé krížové stĺpy a vodorovné preklady. Archaická kompozícia krížového stĺpa a prekladu vytvára vnútorný rytmus stavby, v ktorom je každý interval skeletovej stavby svojím vlastným stredom. (Motív stredu je dôležitý princíp z Vastu Shastra.)

Tento princíp reprezentujú v pavilóne ešte dva akcentujúce elementy – otvorené átrium a bazénový priestor. Po vonkajšom obvode objektu sú situované galérie slúžiace na relax a intenzívny kontakt s okolitou prírodou. Tri strany pavilónu ponúkajú rôzne alternatívy pôsobivých scenérií – blízky les, otvorenú krajinu a uzavretú meditačnú záhradu.

Veľké presklenia sú pritienené textilnými závesmi, ktoré sú umiestnené z vonkajšej strany pavilónu. Zároveň plnia funkciu akejsi opony lemujúcej výhľady do bezprostredného okolia. Textilné prvky, ktoré nádherne kontrastujú s materialitou základných stavebných prvkov – kameňom a drevom, sa hojne využívali aj v interiéri, kde ľahké závesy plnia funkciu optických bariér a deliacich priečok.

Najčarovnejší je vo Svatej Kateřine východ slnka. Keď sa lúče prederú cez najvyššie vrcholky stromov, sálavá sila pokoja intenzívne prúdi do každého póru duše. Či sa vyberiete do lesa, alebo sa zastavíte na neďalekej čistinke s kruhom žulových monolitov, každý kút tu má silný spirituálny náboj. Nový ajurvédsky pavilón svojím obsahom i formou tieto účinky iba umocňuje.

Večerný pohľad na vstupnú terasu.
Večerný pohľad na vstupnú terasu. | Zdroj: Filip Šlapal

AJURVÉDSKE CENTRUM REZORT SV. KATEŘINA

Miesto: Počátky, kraj Vysočina, ČR
Investor: ŠÉM, a.s.
Projektant: Ateliér Architektura1
Autor: MgA. Jakub Tejkl
Realizácia: 2016 – 2019
Úžitková plocha: 1 700 m2

Denisa Slančová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 11-12/2020.