Ursa Minor spája bývanie v bytoch so štýlom žitia „ako v rodinnom dome“

Ursa Minor
Zdroj: Ján Dobranský

Každý byt má vlastnú úžitkovú záhradku, spoločne využívanú okrasnú záhradu a vlastné parkovanie.

Areál projektu Ursa Minor tvoria dva 3-podlažné, za sebou radené bytové domy, spevnené (retenčné) plochy na parkovanie so 17 miestami, uzavretý dvor so záhradami a priestory s vysokými záhonmi na pestovanie rastlín.

Uzavretý dvor je určený na bezpečné hry detí pod dozorom rodičov z pohodlia obývačky (pomocou kamier), ale aj na relax a posedenie dospelých či rekreačné pestovanie rastlín vo vysokých záhonoch. Záhradný odpad sa recykluje na pozemku kompostovaním.

Všetka zrážková voda sa zachytáva na pozemku v podzemných nádržiach na polievanie rastlín, ale aj v dažďových záhradách, kde sa odparuje a ochladzuje tak prostredie. Byty na 1. NP majú aj vlastnú záhradu patriacu k bytu, prístupnú z obývacej izby.

Energetický certifikát

Každý bytový dom obsahuje aj sklady pre byty, miestnosti na odkladanie detských kočíkov a bicyklov a technickú miestnosť. Bytové domy boli skolaudované koncom minulého roka s energetickým certifikátom A-A0.

Ursa Minor spája bývanie v bytoch so štýlom bývania v rodinnom dome.

Na výrobu tepla na podlahové vykurovanie a ohrev TÚV slúžia plynové kotly umiestnené v technických miestnostiach každého bytového domu. Byty majú nútené vetranie s aktívnou rekuperáciou (možnosť ohrevu a chladenia priestorov bytu) pomocou tepelných čerpadiel umiestnených na strechách.

Ursa Minor
Ursa Minor | Zdroj: Ján Dobranský

Komunikáciu medzi vstupom do domov a bytmi zabezpečuje videovrátnik. Bytové priestory a technické miestnosti obsahujú protipožiarne inštalácie vrátane EZS. Bytové domy sú pripojené na optickú internetovú sieť a zahŕňajú tichú kanalizáciu, ako aj predprípravu na solárny ohrev TÚV a na výrobu elektrickej energie. Celý areál je pripravený na kamerové monitorovanie.

Ursa Minor
Ursa Minor | Zdroj: Ján Dobranský

Ursa Minor, Košice-Západ, Bytový dom

Výška investície: 1,5 mil. €
Developer: Miroslav Šveda – INROS
Architekt: Viliam Kolesnáč – ATECH studio
Zhotoviteľ: Hrubá stavba GMT plus
Zastavaná plocha: 412 m2
Úžitková plocha bytov: 876 m2
Realizácia: 2020 – 2021

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.