Thurzovka v Košiciach nahradila staré sklady

Na pozemku obklopenom ulicami Thurzova, Kmeťova, Bencúrova a Löfflerova v Košiciach sa začala v septembri roku 2018 výstavba 3 blokov projektu Thurzovka Košice. Urbanisticky sa tak zacelil priestor na dlho nevyužívanom území v blízkosti centra mesta. Bytový dom reprezentuje súčasnú architektonickú tvorbu v oblasti mestského bývania.

Bytový komplex vyrástol na mieste, kde stál v minulosti zlepenec starých budov a skladov. Doplnenie kapacít nových bytov je vítanou aktivitou, i keď ide o menší projekt. Lokalita v blízkosti mestského parku disponuje všetkými výhodami centrálnej polohy – okrem občianskej vybavenosti je aj blízko do historického centra.

Návrh pochádza z pera košického ateliéru ATECH studio.
Z ulice sa tri hmoty zdajú byť odelené, sú však nasadené na spoločnom parteri.
K bytom prislúcha vlastný balkón, lodžia či terasa.
Pohľady.

Košická architektúra

Návrh pochádza z pera košického ateliéru ATECH studio pod vedením architekta Viliama Kolesnáča. Štruktúra pozostáva z troch kubických blokov, z ktorých dva (B a C) sú hmotovo prepojené, zatiaľ čo blok A je solitér, no všetky zjednocuje spoločná podstava.

Bytový komplex má 5 nadzemných podlaží a 1 podzemné, ktoré je vyplnené parkovacími kapacitami a technickým zázemím. Na prvom nadzemnom podlaží sú naplánované komerčné priestory. Na zvyšných podlažiach objektu je 76 bytových jednotiek: 4 sú jednoizbové, 42 je dvojizbových, 26 trojizbových a 4 sú štvorizbové.

Byty sa predávali ako holobyty s možnosťou dokúpenia štandardu, ktorý zahŕňal podlahy, dvere, kúpeľňu so sanitou a možnosť inteligentnej domácnosti. Výstavba projektu mala dvojitý efekt – využitie doposiaľ nevyužívaného a zanedbaného priestoru a zvýšenie hodnoty okolitých nehnuteľností v sprievode pokojnejšieho a kvalitnejšieho bývania.

Developer projektu, spoločnosť GENERAL Real Estate, sa špecializuje na bytovú výstavbu. Má za sebou úspešný projekt Vojenská v Košiciach. Na projekte Thurzovka sa začalo pracovať v septembri v roku 2018. Hrubá stavba sa dokončila v septembri 2020.

Bloky B a C sa skolaudovali vo februári 2021 a následne sa byty odovzdali. Kolaudácia bloku A a komerčných priestorov je naplánovaná na september 2021. Odovzdanie bytov bude nasledovať po kolaudácii v októbri 2021.

Z ulice sa tri hmoty zdajú byť odelené, sú však nasadené na spoločnom parteri.
Z ulice sa tri hmoty zdajú byť odelené, sú však nasadené na spoločnom parteri. | Zdroj: GENERAL Real Estate
Alexandra Müllerová (redakčná úprava)

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.