179071649 1900269423458872 166998059855937000 n
Galéria(11)

Slovenský projekt so zahraničným potenciálom: Knižné búdky sa môžu stať ťahákom

Predstavte si, že si môžete požičať knihu na akomkoľvek verejnom mieste a keď ju dočítate, vrátite ju alebo vymeníte za inú. A ešte niečo, požičiate si ju z búdky, ktorá sa podobá na tradičnú vtáčiu búdku. Tu však neprebývajú vtáky, ale príbehy slovenských či medzinárodných spisovateľov. Reč je o knižných búdkach, vytvorených šikovnými Slovenkami, ktoré stáli pri zrode projektu s názvom Ďakujem, sused.

Niekedy sa z kníh stanú siroty. Skončia uložené v poličkách, kde na ne sadá prach, alebo sa využijú na podopretie krivého stola, alebo vám ich obsah skrátka nesadol a knihu už nikdy neotvoríte. Literárne diela však môžu nájsť svoje opätovné využitie. Príkladom je iniciatíva Ďakujem, sused, ktorá osádza knižné búdky vo verejnom priestore na celom Slovensku. 

Projekt vznikol približne pred desiatimi rokmi a jeho pôvodnými autorkami sú Bratislavčanky Jana Hoosová a Eva Malevič. Posledných päť rokov koordinuje projekt združenie METRO, ktorému sa za ten čas podarilo osadiť desiatky búdok.

Ide o dobrovoľné zdieľanie kníh medzi komunitami. Búdka sa uživí v priestore, kde sa prirodzene stretávajú ľudia – teda v parkoch, upravených ihriskách, zrekonštruovaných vnútroblokoch, sídliskách či malých námestíčkach. Jednoducho na každom mieste, kde sa pohybujú rozhovoru chtiví ľudia, a kde majú priestor sa na chvíľu zastaviť, posedieť a najmä počítať.

MTR7048
Knižná búdka projektu Ďakujem, sused | Zdroj: Združenie METRO

Podľa Mateja Bórika, CEO združenia METRO,  je cieľom iniciatívy okrem výmeny kníh aj vytváranie a upevňovanie vzťahov v miestnej komunite. „Každá búdka má svoj príbeh, malých aj veľkých návštevníkov a preto sa v jej okolí konajú rôzne stretnutia, pikniky či tvorivé dielne,” vysvetľuje pre ASB Matej Bórik. 

V roku 2014 vyrástli na Slovensku prvé štyri knižné búdky, dnes ich je už viac ako stovka. Prvá bola zásobená krmivom ako detektívky, zahraničná literatúra, slovenská próza i poézia alebo detské knihy, ak sa búdka nachádza v blízkosti detského ihriska. Susedia údajne nepohrdli ani odbornou literatúrou, cestopisnou prózou, fantasy a sci-fi.

„Mnohé z knižných búdok sú zaradené do mapky na webe projektu Ďakujem, sused, kde sa okrem presnej lokalizácie nachádza aj informácia, kto sa o ne stará – vždy je to konkrétna komunita či organizácia. Časť búdok máme v starostlivosti priamo my,” hovorí CEO združenia METRO.

179662840 1900269330125548 5208200574266192752 n
Knižná búdka projektu Ďakujem, sused | Zdroj: Združenie METRO

Osadenie takejto búdky podlieha určitým pravidlám. „Pred realizáciou sú dôležité súhlasy vlastníka pozemku, mestskej časti či spoločnosti, kde sa búdka osádza,” hovorí Matej Bórik. Samotné náklady na výrobu a osadenie začínajú približne od 300 eur, záleží od zložitosti, materiálu či povrchovej úpravy. „V rámci údržby je potrebné počítať s nanášaním ochranného laku, podobne ako pri starostlivosti o drevený mobiliár v exteriéroch po niekoľkých rokoch,” ozrejmuje.

Knižná búdka pritom nemá presný dizajn. Podstatná je funkcia, ktorú má plniť. „Ide o domček so strieškou a dvierkami na kovovej alebo drevenej stojke. Niektoré búdky majú iba ochranný lak, niektoré sú maľované či majú rôzne erby, logá alebo dokonca solárny panel, aby svietili a boli atraktívne aj počas nočných hodín,” opisuje vizuály búdok Bórik.

Podľa neho je projekt úspešný, osvedčený a čítanie kníh rozhodnie nie je na ústupe, práve naopak. Ako ďalej vraví: „Búdky, ktoré máme vo vlastnej starostlivosti, pravidelne kontrolujeme, ošetrujeme a dopĺňame o knihy, ktoré ľudia nosia priamo k nám, aby sme ich distribuovali tam, kde sa to najviac hodí. Často sa nás pýtajú na vandalizmus, tu však musím potvrdiť, že všetky búdky stoja a len výnimočne sú popísané rôznymi tagmi, to však vieme riešiť a vyčistiť.”

Náklady na rozbehnutie projektu boli vďaka dobrovoľníkom a stážistom prakticky minimálne. Podľa Mateja Bórika je cieľom vytvorenie pozície samostatného koordinátora projektu, ktorý by sa staral predovšetkým o aktivity spojené s miestom, kde sa knižné búdky nachádzajú. 

MTR9888
Knižná búdka projektu Ďakujem, sused | Zdroj: Združenie METRO

Na otázku návratnosti reagoval CEO združenia METRO nasledovne: „Je veľa vecí, ktoré sa dajú realizovať – od piknikov cez verejné čítania, malé koncerty, burzy či swapy. Ako občianske združenie máme možnosť pripravovať žiadosti o granty alebo hľadať partnerov, ktorí prispejú na tieto podujatia či výstavbu nových búdok na Slovensku.”

Knižné búdky pritom nie sú lokálnou záležitosťou. Je ich možné nájsť po celom svete, najmä na západe. Avšak projekt Ďakujem, sused má svoje špecifiká, ktorými sa odlišuje a na ktorých chce združenie stavať. „Je to dizajn, funkčnosť, jasné poslanie a samozrejme komunitné aktivity. Preto projekt komunikujeme so sloganom Každá knižná búdka má svoj príbeh,” povedal Matej Bórik. 

Ako na záver ozrejmil, s knižnými búdkami plánujú ísť aj za hranice: „Máme už dopyty zo zahraničia, kde sme konzultovali niektoré realizácie hlavne v nových obytných zónach.” 

Myšlienka knižníc vo verejnom priestore – ktorá plní aj poslanie spájať komunity – je počinom, na ktorom je potrebné v dnešnej dobe stavať. Ide taktiež o dôkaz, že dobro je v našich končinách prítomné stále a čítanie kníh je pre Slovákov zážitkom. V konečnom dôsledku, koncept je perspektívny a má všetky predpoklady na to, aby sa stal populárnym aj v zahraničí. 

179071649 1900269423458872 166998059855937000 n
116870929 1659840027501814 8819223771289948164 n
MTR9888
MTR9277
MTR7048
MTR8575
MTR3445
MTR6692