Investície do nemocníc takmer nevidno. Dočkáme sa už zlepšenia celej situácie?

Nemocnice, ilustračná
Zdroj: iStock

Zdravotníctvo sa v posledných dvoch rokoch otriaslo v základoch pod tlakom pandémie koronavírusu. Investične má rezortu pomôcť Plán obnovy a odolnosti SR, v ktorom sú európske peniaze (750 miliárd eur). Očakávania sú veľké, otázka je, či sa naplnia.

V materiáli na rokovanie vlády SR zo 4. mája sa v Informácii o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva píše, že celkový stav záväzkov spolu na úrovni istiny v rezorte ku koncu decembra 2021 bol 1,77 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2020 vzrástli o 209,28 milióna eur. Nemocnice čelia aj skrytému dlhu vo forme nevyhovujúcej infraštruktúry, pretože tieto investície boli a sú dlhodobo poddimenzované.

Poradkyňa rezortu Martina Antošová v máji v rozhovore pre Denník N povedala, že systém implementácie mal byť jednoduchší ako pri európskych štrukturálnych fondoch. Výzvy avizované na apríl sa posunuli na september. „To sa už dostávame do fázy, že nie je jasné, či to bude realizovateľné,“ uviedla.

Roztne gordický uzol koaličná rada?

Ministra zdravotníctva Lengvarského kritizovali za problémy s výstavbou nemocníc minister financií Igor Matovič aj premiér Eduard Heger. Premiér vyhlásil, že pokiaľ minister Lengvarský prinesie výsledky, nevidí dôvod na jeho odvolanie. V pláne obnovy je napríklad segment Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť.

Patrí tam výstavba či rekonštrukcia nemocníc vrátane cca 2 000 lôžok v nových nemocniciach, cca 500 lôžok v nemocniciach po ich renovácii, ako aj investície do technického vybavenia. Skladba prístrojov bude v súlade so stratégiou a dlhodobým investičným plánom rezortu.

„Obidve časti sú pre zdravotníctvo prioritou, keďže mnohé nemocnice potrebujú renováciu priestorov aj technického vybavenia,“ uviedol tlačový odbor rezortu.

Nemocnica Bory
Nemocnica Bory | Zdroj: Nemocnica Bory

Krátke príbehy dvoch štátnych nemocníc

Manažérsku pachuť vo verejnosti zanechal osud štátneho projektu ešte spred roka 1989 – veľkorysého kampusu s fakultnou nemocnicou s poliklinikou Rázsochy v Bratislave- -Lamači. Po zmene režimu ho však štát nedostaval a v roku 2020 bol napokon chátrajúci skelet stavby zbúraný.

Podľa správy SITA z roku 2020 bol odhad termínu výstavby modernej nemocnice na tomto mieste rok 2022 a dostavba bola naplánovaná na rok 2024. V čase našej uzávierky v prípade Rázsoch ešte nebolo ukončené verejné obstarávanie. Ministerstvo zdravotníctva SR poskytne informácie po jeho ukončení, ako aj po ukončení všetkých procesov s tým súvisiacich.

Modernú univerzitnú nemocnicu chystá štát v Martine za takmer 400 miliónov eur s DPH. Projekt by mal podľa Útvaru hodnoty za peniaze z Ministerstva financií SR pokračovať, jeho analytici však odporúčajú znížiť náklady na výstavbu. „Aktuálne bola podaná žiadosť o vykonanie štátnej expertízy a prebiehajú prípravné trhové konzultácie plánovanej zákazky Univerzitná nemocnica sv. Martina,“ priblížil tlačový odbor MZ SR.

Pripravujú dve výzvy

Na verejne prístupnej stránke plánu obnovy sa dajú vyhľadať predpokladané termíny vyhlásenia výziev, ktoré sa týkajú aj stavebných prác v zdravotníctve. Zhodou okolností september 2022 je dátum vyhlásenia výziev na výstavbu nemocníc (835,82 milióna eur), ako aj ich rekonštrukcie (132,92 milióna eur).

Slovenská Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) spresnila, že jedným z cieľov je zvýšiť energetickú hospodárnosť, kvalitu ovzdušia a adaptáciu na zmenu klímy. Obnova budov je prierezovou témou s celkovou alokáciou 2,7 miliardy eur. Jedným z najvýznamnejších projektov je obnova 30-tisíc rodinných domov (500 miliónov eur).

Plán ráta aj s obnovou verejných historických a pamiatkovo chránených budov (200 miliónov eur). Pri priemernej podlahovej ploche v rozmedzí od 500 m² do 1 500m² sa počíta s obnovou 100 historických budov. „Plán obnovy nezabúda ani na školské budovy, nemocnice či súdy. Ráta sa s obnovou miest záchrannej zdravotnej služby aj knižníc,“ povedala vedúca komunikačného oddelenia Barbora Belovická.

Nemocnica, ilustračné foto.
Nemocnica, ilustračné foto. | Zdroj: iStock

Zaostávanie v zdravotníckej infraštruktúre

Podľa mimovládnej organizácie INEKO môžu zdravotníci získať vyše 1,5 miliardy eur. Slovensko plánuje nové budovy, centrá, prístroje, sanitky, dotované nové ambulancie. „Sektor zdravotníctva bude jedným z najväčších prijímateľov. V rámci neho poputuje najväčšia suma peňazí na výstavbu nových a rekonštrukciu starých nemocníc,“ povedal pre ASB jeho riaditeľ Dušan Zachara.

Okrem stihnutia termínu do polovice roka 2026 je však podľa neho najväčšou otázkou, či investície do „betónu“ prinesú pacientom kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť a zdravotníctvu lepšie výsledky. Národný investičný plán SR na roky 2018 – 2030 uvádza, že Slovensko v oblasti kapitálových investícií do zdravotníctva zaostáva.

Zachar konštatoval, že na dosiahnutie priemeru EÚ na obyvateľa by sme sa museli dostať na 3-násobok súčasnej úrovne kapitálového financovania. Priemerný vek slovenských nemocníc je podľa údajov ministerstva zdravotníctva viac ako 50 rokov.

Poliklinika Bezručova, zariadenie ordinácie
Poliklinika Bezručova, zariadenie ordinácie | Zdroj: Miro Pochyba

Čo plánujú nemocnice

Na jeho slová možno nadviazať informáciou, že vo Fakultnej nemocnici v Trnave pracujú na projekte výstavby novej nemocnice so 600 lôžkami z plánu obnovy, pričom súčasná nemocnica má najstarší pavilón až z roku 1921.

Projekt pripravuje aj košická Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura, ktorá potrebuje modernizovať svoje objekty aj medicínsku infraštruktúru. Napríklad komplexný urgentný príjem s prepojením na detskú fakultnú nemocnicu a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb.

Nemocnica, ilustračná
Nemocnica, ilustračná foto | Zdroj: iStock

V štádiu príprav je rekonštrukcia bratislavskej Nemocnice Ružinov. Z plánu obnovy chce rekonštruovať vybrané nemocnice, vybudovať centrálne prijímacie oddelenie II. typu a nakúpiť zdravotnícku technológiu. Nemocnica má tento rok k dispozícii približne 20 miliónov eur. Plánuje ich využiť na modernizáciu technického a prístrojového vybavenia nemocníc, ako aj na rekonštrukciu jednotlivých pracovísk.

Na otázku, či sú súkromné zdravotnícke siete v rekonštrukciách akčnejšie než štát, Zachar z INEKO odpovedal, že majú dlhodobejšie a jednoznačnejšie strategické plánovanie. Manažment potom sleduje plnenie cieľov. „Efektívnosť súkromného sektora pri výstavbe nemocníc je určite vyššia než štátu. Je to tak aj vo vyspelom zahraničí,“ dodal.

Päť nových urgentných príjmov

Súkromný poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti Agel SK za tri roky vybudoval päť nových urgentných príjmov. Fungujú vo Zvolene, v Levoči, v Leviciach aj v Košiciach-Šaci, v Nemocnici Agel Komárno začne poskytovateľ pracovať v polovici roka 2022. V Krompachoch je zas v prevádzke moderné gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Všetky tieto investície boli zrealizované vďaka eurofondom v celkovej výške 36,4 milióna eur.

Priemerný vek slovenských nemocníc je viac ako 50 rokov.

Plán obnovy považuje Agel za jedinečnú príležitosť, ako zlepšiť roky nedofinancované slovenské zdravotníctvo, a chce sa na ňom podieľať. Výzvou je preňho rozvoj telemedicíny a elektronizácie zdravotníctva. Česko, kde rovnako prevádzkuje svoje zariadenia, je v tomto smere o niekoľko krokov pred Slovenskom.

Stavby na východnom Slovensku

Podobný apetít má sieť Svet zdravia zo skupiny Penta Hospital International. Hovorkyňa Jana Fedáková uviedla, že nemocnice, ktoré postupne prebrali do siete, mali obrovský investičný dlh. Financie smerovali do obnovy budov a nákupu medicínskych technológií. V roku 2021 investovali do 17 nemocníc vyše 21 miliónov eur, keď zrekonštruovali centrálne operačné sály v Topoľčanoch či otvorili urgentný príjem v Rožňave a Trebišove.

Z plánu obnovy sa chce uchádzať o peniaze na nemocnicu v Humennom so štyrmi podlažiami a 279 lôžkami, ktorá má vyrásť po vzore Nemocnice novej generácie v Michalovciach. Predpokladaná výška investície je cca 70 miliónov eur. Ďalšou investíciou by mohla byť prístavba nemocnice v Spišskej Novej Vsi spolu s rekonštrukciou súčasnej budovy nemocnice s troma nadzemnými podlažiami.

„Sektor zdravotníctva bude jedným z najväčších prijímateľov plánu obnovy,“ hovorí Dušan Zachara, riaditeľ INEKO.

Pri nemocnici Bory má byť kampus

Do slovenského zdravotníctva investuje skupina do roku 2023 spolu takmer pol miliardy eur vrátane výstavby Nemocnice Bory v Bratislave-Lamači. Jej výstavba začala v roku 2018, v súčasnosti je hotová na 75 % a otvoriť ju plánujú budúci rok v marci. Jej nový riaditeľ Ľuboš Lopatka pre Denník N uviedol, že ročné tržby nemocnice presiahnu 100 miliónov eur.

Návratnosť investície 240 miliónov eur prekročí 20 rokov. Súčasťou areálu bude ubytovňa pre personál aj zdravotnícky kampus. Výstavbu výučbového a vedecko-výskumného centra podporili v apríli krajskí poslanci v Bratislave. Kampus má byť financovaný z Operačného programu Slovensko.

Architektonicky sa pod novú nemocnicu podpísalo holandské štúdio Dutch Health Architects, ktoré vyhralo medzinárodné výberové konanie. Ateliér zo Španielska navrhol okrúhlu nemocnicu so zaskleným átriom uprostred. Svet zdravia si odborníkov na výstavbu nemocnice vychoval sám. Sieť rozvíja 10 rokov skúseností s projektovaním a výstavbou nových typov oddelení a nemocníc novej generácie.

Podľa Sveta zdravia je pri plánovaní výstavby dôležité, akú starostlivosť bude nemocnica poskytovať z dlhodobého hľadiska. Projekt by mal byť flexibilný, pretože trendy a medicínske priority sa časom menia. Samotná nemocnica sa kreslí na základe procesov, ktoré sa v nej budú diať.

Plán obnovy využije aj rezort spravodlivosti

Na využitie financií z Plánu obnovy je kľúčové plnenie tzv. míľnikov a cieľov. Sú to kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele, ktoré bude Slovensko reportovať Európskej komisii dvakrát ročne. „Až po ich splnení je možné využiť financie z fondu obnovy, z ktorých sa následne môžu financovať všetky vopred naplánované opatrenia vrátane stavby nových nemocníc, súdov alebo škôl,“ uzavrela Belovická z Národnej implementačnej a koordinačnej autority.

Medzi míľniky patrí aj súdna reforma, zákon o výdavkových limitoch, novela vysokoškolského zákona a ďalšie. Rezort spravodlivosti plánuje využiť všetky financie v rámci plánu obnovy určené na výstavbu, obstaranie a rekonštrukciu budov súdov vo výške 250 miliónov eur s DPH.