Ilustračný obrázok interiéru nemocnice

Penta predala päť zdravotníckych pracovísk Agelu

Sú to nemocnice v Žiari nad Hronom, Banskej Štiavnici, Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici a polikliniky v Žiari nad Hronom a vo Zvolene.

Sieť ProCare a Svet zdravia z nadnárodnej skupiny Penta Hospitals International sa na tom dohodla so zdravotníckou sieťou Agel, ktorá o tom informovala v stredu 8. júna na svojom portále. Predpokladaný termín definitívneho prevzatie je do konca roka 2022. Výšku transakcie sa obidve strany rozhodli nezverejňovať. Agel prevezme prevádzku troch nemocníc a dvoch polikliník až po schválení Protimonopolným úradom SR.

Prevzatie zdravotníckych zariadení na strednom Slovensku je podľay predseda predstavenstva Agelu Michala Pišoja logickým krokom ako využiť potenciál týchto pracovísk. Skupina Agel prevádzkuje v SR takmer tri desiatky zdravotníckych zariadení a ďalších vyše 70 spoločností.

Týchto päť pracovísk spolu zamestnáva vyše 700 pracovníkov. Po treťom roku pandémie COVID-19 slovenské zdravotníctvo prechádza zmenami, ktoré sa týkajú schválenej reformy siete nemocníc a ambulantného sektora. Generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha povedal, že pri rozhodovaní zohľadňovali perspektívu zamestnancov v novom usporiadaní.  Ich prioritou ostáva prevádzka nemocníc a polikliník na západnom, východnom a južnom Slovensku.

Z financií z plánu obnovy chcú postaviť nové nemocničné pracoviská v Rimavskej Sobote, Spišskej Novej Vsi, Humennom, Michalovciach a Topoľčanoch. V Bratislave okrem dostavby Nemocnice Bory plánujú nové akvizície v ambulantnom sektore a sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti.“ O všetkých týchto projektoch sa bude priebežne rozhodovať počas tohto roka 2022,“ zdôraznil Čuha.

ProCare a Svet zdravia je najväčšia súkromná sieť 17 nemocníc a 13 polikliník na Slovensku. Zamestnáva vyše 10-tisíc pracovníkov a zdravotnú starostlivosť poskytuje v spádovej oblasti vyše dvoch miliónov obyvateľov.

vm