V Nemocnici Bory dali zbohom sterilite použitých materiálov. Vstupné brány sa otvoria už čoskoro
Holandskí a slovenskí architekti to dosiahli nadčasovosťou budovy s dizajnom interiéru, ktorý je priateľský k pacientom aj k personálu.
Dispozičné riešenie budovy a využitie svetla, kvalitných materiálov i farieb v priestoroch prístupných pacientom a návštevníkom vytvárajú atmosféru, ktorá utlmí prirodzený stres z vyšetrenia či hospitalizácie, čím pomáha pri liečbe. Samozrejme, aj hygiena je v nemocnici na poprednom mieste.
Nemocnica Bory predstavuje dlhoočakávanú zmenu v ponuke budov veľkých nemocníc v hlavnom meste Slovenska. Keďže ich postavili pred rokom 1989, nesú prirodzene pečať architektúry z čias svojho vzniku.
V médiách sa priebežne objavovali správy o tom, že štát novú nemocničnú budovu plánuje odkúpiť od súkromného investora, pretože nepostaví nemocnicu na Rázsochách. Nakoniec sa ukázalo, že ide o nepotvrdené informácie. Nemocnicu Bory postavila a bude prevádzkovať spoločnosť Svet zdravia ako súčasť stredoeurópskeho holdingu Penta Hospitals International.
Nemocnica ako súčasť modernej štvrte
Aktuálne je to najmodernejšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Za architektúrou budovy stojí ateliér Dutch Health Architects, špecialista na zdravotnícke zariadenia so svetovým renomé. Zvíťazil v medzinárodnej súťaži v roku 2015. Budova s heliportom na streche je súčasťou rastúcej rezidenčnej štvrte Bory od developera Penta Real Estate. Do štvrte plánuje mesto Bratislava priviesť električkovú trať, a to v súčinnosti s developerom.
Najnáročnejšia občianska stavba
Pôdorys nemocnice má tvar hrebeňa. Ateliér Dutch Health Architects na svojej stránke napísal, že návrh odráža kľúčové ambície: orientáciu na pacienta, ekonomickú udržateľnosť a funkčnú flexibilitu. Tieto atribúty sa odzrkadlili v predĺženom tvare budovy s centrálnym bulvárom pre efektívnu logistiku a zúbkovanými fasádami pre optimálny výhľad a prístup denného svetla.
„Fasáda so svojím rozohraným členením a rytmickým striedaním tmavých a svetlých plôch umocňuje pocit nezameniteľnosti,“ povedal senior projektový manažér nemocnice Vladimír Kumičák. Zdôraznil, že nemocnica patrí k technologicky najnáročnejším občianskym stavbám a jej samotné uvedenie do prevádzky trvá trištvrte roka. Práce sa začali v auguste 2018 a predchádzali im tri roky intenzívnych príprav.
Dutch Health Architects koncipovali nemocnicu s dôrazom na klinické procesy, na nadväznosti klinických celkov a frekvenciu pohybu personálu, pacientov alebo medicínskych nástrojov a prístrojov.
Príkladom môže byť lokalizácia pôrodnice v bezprostrednej blízkosti operačných sál, čo výrazne ušetrí čas na prevoz pacientky v prípade akútnych komplikácií. Alebo ide o nadväznosť zákrokových miestností na vyšetrovne CT a MR, kde môže byť pacient diagnostikovaný takmer okamžite po privezení záchrannou službou.
Na spodných poschodiach sú veľké otvorené átriá, ktoré prinášajú zeleň do interiéru budovy. Tieto zelené plochy slúžia podľa Dutch Health Architects na prepojenie prírody s technickým interiérom zdravotníckeho zariadenia.
Architektúra budovy ušetrí čas
Klinická prevádzka Nemocnice Bory bude mať šesť hlavných interdisciplinárnych programov. Súčasťou areálu nemocnice je aj ubytovňa s takmer 200 lôžkami a výučbové centrum na ploche 1 000 m2 pre budúcich zamestnancov. Zdravotnícko-ekonomický plán je ambiciózny: 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení ročne.
„Primárnym cieľom je najvyššia kvalita a efektivita procesov. Samotná architektúra budovy ušetrí čas zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov a vytvára priestor na najlepšie zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacienta,“ povedala projektová manažérka pre výstavbu Jana Dusemund, ktorá komunikovala s konečnými užívateľmi priestorov – lekármi – pri navrhovaní ambulancií či operačných sál.
Novinkou je systém plávajúcich lôžok
V celej nemocnici sú len 1-lôžkové izby. Novátorským prístupom je systém plávajúcich lôžok – nebudú existovať „klasické“ oddelenia, ale lôžko bude možné obsadiť podľa potreby rôznych odborov, čo zvyšuje tzv. obložnosť, teda využitie lôžkového fondu.
Nemocnica tiež zavádza systém hospitalistiky, ktorý umožní neustálu prítomnosť lekára na lôžkovom oddelení, čo zvyšuje bezpečnosť a komfort pacienta. Cieľom je nezdržiavať zbytočne pacienta na oddelení, ale poskytnúť mu takú odbornú starostlivosť, ktorá mu na základe špičkovej liečby a modernej techniky umožní čo najskoršie prepustenie do domáceho prostredia.
Štart v marci
Prvé pracoviská otvorí nemocnica v marci tohto roka, budú medzi nimi nemocničné ambulancie, rádiodiagnostické pracovisko, radiačná onkológia a pracovisko nukleárnej medicíny. Bude liečiť pacientov s verejným zdravotným poistením.
Súkromný projekt vedie na body, predbehol výstavbu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava-Rázsochy z financií plánu obnovy. V januári tohto roka predložil rezort zdravotníctva jej zámer do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, pričom hrubá stavba má byť hotová už v roku 2026.
Po dostavbe Rázsoch budú v relatívnej blízkosti pri sebe hneď dve moderné nemocnice, takže pacient si bude môcť vybrať, čo nie je zatiaľ na Slovensku bežné.
Interiér musí pozitívne vplývať na psychiku pacientov
Za interiérom verejne prístupných častí nemocnice, orientačným systémom, izbami pacientov, pôrodníckym oddelením, urgentným príjmom pre deti a pre dospelých, recepciami a sesterskými izbami je bratislavský ateliér AT 26 architects, ktorý má skúsenosti s návrhmi zdravotníckych zariadení.
Ateliér sa tvorivo podpísal aj pod zmenu schodiska pri vstupnej recepcii, keď zjednodušil pôvodný holandský návrh. Veľmi dôležitý bol pritom výber materiálov do rôznych interiérov. Naše normy totiž nepočítajú s modernejšími materiálmi.
„Slovenské normy sú prísnejšie ako tie na Západe, nemohli sme používať textilné poťahy na nábytok, všetko muselo byť umývateľné,“ povedal Branislav Loskot z ateliéru AT26.
V nemocnici je veľa recepcií, preto sa snažili vytvoriť jednoduchý informačný systém, ktorý dovedie pacienta a návštevu na správne miesto – jednotlivé oddelenia vrátane recepčných a informačných pultov akcentovali charakteristickými farbami.
Odtiene sa však hľadali zložito, pretože museli splniť viacero podmienok, napríklad prispôsobiť výber farebnosti tak, aby bol na prvý pohľad ľahko identifikovateľný typ nemocničného oddelenia, ďalej museli farebne zladiť viacero typov materiálov ako podlaha, laminát, tapety a pod.
Architektovi Loskotovi je blízky koncept úlohy svetla v budove od holandského ateliéru, ktorý dáva nemocničnému priestoru príjemnejšiu atmosféru. „Z každého podlažia je výhľad do ,zelených átrií`, ktorými sa dostáva prirodzené denné svetlo do hĺbky dispozície, čím sa minimalizovalo umelé osvetlenie chodieb. To pozitívne vplýva na psychiku pacientov,“ vysvetlil princíp Loskot.
Pacientske izby sú jednoposteľové s možnosťou prístelky, s vlastným sociálnym zariadením a TV. „Izby sme robili tak, aby nepôsobili sterilne a nemocnične, ale aby sa pacient cítil ako v hotelovej izbe. Tomu sme prispôsobili výber materiálov a celkovú farebnosť. Používali sme veľa tapiet v tlmených zemitých tónoch. Celkovo interiér pôsobí upokojujúco, čo má priaznivý vplyv na samotnú liečbu.“
Nemocnica novej generácie Bory, Bratislava-Lamač
Investor: Svet zdravia
Architekti: Dutch Health Architects, AT26 Architects
Počet lôžok: 405
Počet operačných sál: 16
Počet zamestnancov: 1 500
Počet parkovacích miest: 473
Počet podlaží: 1 PP, 4 NP + technologické podlažie
Rozloha stavby: 53 000 m2
Náklady na výstavbu: cca 240 mil. eur
Realizácia: 8/2018 – 11/2022