Skyline with SNP Bridge and UFO Tower at sunset Bratislava, Slovakia

Bratislava zverejnila návrh rozpočtu na rok 2024: Nedoťahujeme sa ani na české Brno. Trápia sa aj mestské časti

Nie je to tak dávno, čo si vláda urobila z rozpočtu samospráv špajzu. Bratislava je pritom druhé najchudobnejšie hlavné mesto v Európskej únii a rok 2023 začala v rozpočtovom provizóriu. To všetko pre vyšší daňový bonus na dieťa, ktorý bol zaplatený z peňazí samospráv a spôsobil viac škoda ako 2 roky kríz. Dnes je zverejnený návrh rozpočtu na rok 2024, z ktorého je zrejmé, že metropola sa stále nedoťahuje na zvyšok Európy. A to pritom stačí zájsť do susedného Česka.

Možno si pamätáte, ako poslanci v parlamente minulý rok sľubovali, že výpadok financií samospráv vyriešia. Nestalo sa tak a príjmy samospráv na rok 2023 boli znížené o 544 miliónov eur, pričom kompenzácie zo strany vlády nedosahovali ani pätinu tejto sumy. Vláda Eduarda Hegera následne prisľúbila, že vyplatí samosprávam sumu 108 miliónov eur za ceny energií. Prišla nová úradnícka vláda, ktorá však balík peňazí nemala z čoho vyplatiť. 

V podstate ide o začarovaný kruh, v ktorom sa ukazuje stále to isté – Bratislava je chudobné mesto a predchádzajúce vládne garnitúry jej nepomohli. Dnes, približne týždeň pred posledným tohtoročným zastupiteľstvom, zverejnila Bratislava návrh rozpočtu na budúci rok. Detailnejšie informácie priniesla TASR.

Šetrenie, poplatky aj dokončenie električky v Petržalke

„Rozpočet má snahu pokračovať v začatých projektoch a napredovať v prioritách mesta napriek zhoršujúcej sa prognóze vývoja verejných financií,“ skonštatovalo mesto v návrhu s tým, že prioritami zostávajú projekty v oblasti dopravy a verejnej infraštruktúry, verejných priestorov, životného prostredia a údržby. Pozornosť je tiež venovaná oblasti sociálnej spravodlivosti, kultúry i športovej infraštruktúry.

V oblasti dopravy počíta s dokončením výstavby druhej etapy električkovej trate v Petržalke, modernizáciou viacerých trolejbusových trás či ďalšou obnovou vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava. Očakáva zvýšený príjem z parkovacej politiky, zapájanie nových zón i optimalizáciu už spustených. Opätovne avizuje výstavbu parkovísk, cyklistických trás i rekonštrukciu ciest.

Matúš Vallo počas tlačovej konferencie, kde oznámil, že mesto bude zvyšovať daň z nehnuteľností a poplatok za odpad
Matúš Vallo počas nedávnej tlačovej konferencie, kde oznámil, že mesto bude zvyšovať daň z nehnuteľností a poplatok za odpad | Zdroj: TASR

V oblasti životného prostredia a verejných priestorov chce pokračovať v štandardnej údržbe zelene, ako aj jej pasporte, arboristických orezov v Sade Janka Kráľa či drobnej revitalizácii verejných priestorov a stromoradí. V pláne má tiež skvalitnenie zimnej a letnej údržby ciest a chodníkov vo vlastnej réžii a v spolupráci s bratislavskými mestskými časťami. 

V oblasti sociálnej spravodlivosti a dostupného bývania chce pokračovať v príprave projektových dokumentácií na ďalšie nájomné bytové domy. V sociálnej oblasti sľubuje pokračovať v pomoci ľuďom bez domova a vylúčeným komunitám.

Magistrát zároveň pripomína, že posledné roky čelilo mesto rôznym negatívnym vplyvom na príjmovej strane rozpočtu (pandémia, vojna, inflácia), pričom rok 2024 nebude v tomto iný. Stav verejných financií na Slovensku nie je podľa mesta v najlepšej kondícii a je otázne, aké kroky vykoná vláda. Príjmov Bratislavy sa dotkne tiež šetrenie. Napriek tomu je cieľom metropoly pokračovať v plánovaných rozvojových projektoch, časť z nich má byť financovaná úvermi.

Magistrát tiež avizuje, že musí pristúpiť k navýšeniu niektorých daní a poplatkov. „Pri dani z nehnuteľností je plánovaný nárast v priemere o 35 percent pre domy a byty a pri poplatkoch za odpad je plánovaný nárast o 30 percent. Je to nevyhnutný krok, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb,“ spresnilo.

V budúcom roku počíta hlavné mesto s dlhovým zaťažením na úrovni 48, 58 percenta, pričom túto hranicu neplánuje prekročiť. Čerpanie nových úverových zdrojov je rozpočtované vo výške 55 miliónov eur. Mesto zároveň deklaruje vyvinúť maximálne úsilie na to, aby aj v ďalších dvoch rokoch udržalo svoju zadlženosť pod hranicou 50 percent.

V súvislosti s komerčnými úvermi mesto uvádza, že v roku 2024 dôjde k splatnosti úveru poskytnutého jednou z bánk vo výške 70 miliónov eur. Vzhľadom na finančné možnosti mesta, bude tento úver refinancovaný prostredníctvom iného úveru.

Práce na Petržalskej električke postupne napredujú – osadená je už 60-tonová oblúková časť oceľovej nosnej konštrukcie združeného mosta cez Chorvátske rameno a pokladajú sa aj spodné dosky pevnej jazdnej dráhy
Práce na Petržalskej električke postupne napredujú – osadená je už 60-tonová oblúková časť oceľovej nosnej konštrukcie združeného mosta cez Chorvátske rameno a pokladajú sa aj spodné dosky pevnej jazdnej dráhy | Zdroj: Michal Feik

V dokumente z marca tohto roka pritom Magistrát hlavného mesta SR predpokladal, že v roku 2024 bude hospodáriť s rozpočtom vyše 689 miliónov eur. Posledná schválená verzia tohtoročného rozpočtu rátala s takmer 640 miliónmi. Ani jedna suma nakoniec nie je pravdivá, Bratislava plánuje v roku 2024 hospodáriť s rozpočtom 601, 79 milióna eur.

V tomto prípade je viac než nutné porovnať financie hlavného mesta Slovenska s mestami v iných krajinách, pričom stačí zájsť do susedného Česka. Brno s počtom 379-tisíc obyvateľov, čo je menej ako má Bratislava, má hospodáriť s rozpočtom vyše 19,5 miliardy českých korún, čo je približne 800 miliónov eur. Brno teda disponuje financiami vyššími o takmer 200 miliónov eur. 

Rozpočet Prahy pritom vyzerá ako z iného vesmíru. Stovežatá má v roku 2024 hospodáriť s rozpočtom približne 105 miliárd českých korún, čo je asi 4,3 miliardy eur. Pripomíname rozpočet Bratislavy na rok 2024 – 601,79 milióna eur.

S vyrovnaným rozpočtom sa mestské časti trápia

Len dnes sa vyjadrili bratislavské mestské časti, že je pre nich náročné zostaviť vyrovnaný rozpočet na rok 2024. Dôvodom majú byť výpadky pre vládne balíčky či inflácia. Niektoré z nich predložia návrh rozpočtu ešte v decembri, iné začnú rok 2024 v rozpočtovom provizóriu. Uviedli to pre TASR.

Schvaľovať rozpočet by mala v decembri napríklad Petržalka. „Zostaviť rozpočet nebolo jednoduché, lebo požiadaviek na výdavkovú časť je viac, ako umožňuje rozpočet príjmov,“ povedala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. Samospráva má totiž veľa projektov, ktoré chce dokončiť, alebo začať nové. Snahou bude preto získať čo najviac financií z dotácií, chýbajúce prostriedky chce doplniť z rezervného fondu po schválení záverečného účtu za rok 2023.

V decembri by malo schvaľovať rozpočet aj miestne zastupiteľstvo v Starom Meste. „Zostaviť návrh budúcoročného rozpočtu bolo veľmi náročné. Vďaka nemalému úsiliu sa nám však podarilo zostaviť vyrovnaný návrh rozpočtu,“ uviedla hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková. 

Na rozpočte pracuje aj Karlova Ves. Pre mestskú časť je však podľa jej hovorcu Branislava Heldesa za súčasných podmienok mimoriadne náročná výzva zostaviť zo zákona vyrovnaný rozpočet. „Už dávno sme zaviedli šetriaci režim a obmedzili výdavky na nevyhnutné minimum. Pri tvorbe rozpočtu sme nútení škrtať také výdavky bežného rozpočtu, ktoré sme donedávna považovali a stále považujeme za nutné a samozrejmé,“ zdôraznil Heldes.

Rozpočet bude v decembri schvaľovať aj miestne zastupiteľstvo v Podunajských Biskupiciach. „Mestská časť má návrh rozpočtu na rok 2024 už pripravený,“ poznamenal Ján Borčin z miestneho úradu.

Naopak, do rozpočtového provizória by mal ísť napríklad Ružinov. „Rozpočet mestskej časti na rok 2024 sa pripravuje extrémne ťažko,“ priznal starosta Ružinova Martin Chren. Poukazuje okrem iného aj na negatívne výhľady a prognózy, podľa ktorých by samospráva mala dostať menej peňazí, ako hospodárila tento rok, ktorý bol „extrémne ťažký“. 

„Nebol schválený ani rozpočet hlavného mesta, ktorý je pre nás kľúčový. Preto sme sa rozhodli, že opäť, keďže to nemá žiadne negatívne vplyvy, pôjdeme do rozpočtového provizória,“ povedal Chren s tým, že návrhom rozpočtu by sa mali poslanci zaoberať začiatkom februára. 

Rozpočtové provizórium nevylučuje ani Rača. „Zostavenie rozpočtu je tento rok komplikované,“ uviedol Miroslav Vajs z miestneho úradu. Návrh rozpočtu by mohli poslanci schvaľovať v januári. Na rozpočet hlavného mesta čaká napríklad aj Vrakuňa. „Rozpočet sa pripravuje ťažko,“ odkázali z miestneho úradu.

Pre hlavné mesto tak bude kľúčový termín posledného zastupiteľstva už 14. decembra, na ktorom sa uskutoční schvaľovanie rozpočtu i zvyšovanie daní. Koalícia Team Bratislava primátora Matúša Valla s PS a SaS v ňom však má pohodlnú väčšinu a teda schvaľovanie by malo byť bezproblémové.

Stále však platí, že Bratislava je hlboko podfinancovaná. Zapojiť by sa konečne mal aj štát každoročným prispievaním do mestskej kasy finančným príspevkom. Kedy to bude a či vôbec, je dnes vo hviezdach.