IMG 2390
Galéria(7)

Denne okolo neho prechádzajú tisíce ľudí: Zúbožený dom na Wilsonovej môže získať nový šat

Hlavné mesto Slovenska sa dnes nemuselo volať tak, ako ho poznáme. Pred názvom Bratislava sa taktiež uvažovalo nazvať ho po 28. americkom prezidentovi – Woodrowi Wilsonovi. Ten sa totiž zaslúžil o vznik Československa v roku 1918. Dnes jeho čin pripomína okrem busty či plakety aj ulica, spájajúca Radlinského a Blumentálsku v centre Bratislavy. Práve na Wilsonovej ulici sa môže dočkať obnovenia dom, ktorý je roky v zúboženom stave.

V centre hlavého mesta sa v poslednom období obnovuje čoraz viac domov, ktoré boli svojim bezútešným vzhľadom často päsťou na oko. Do tejto kategórie možno čoskoro zaradiť aj budovu na Wilsonovej 1, ktorá je svojimi balkónmi natočená na rušnú Radlinského ulicu k električkovej radiále.

Denne tak okolo domu prechádzajú tisíce ľudí. Na prízemí, konkrétne na rohu Radlinského a Wilsonovej, sa nachádza prevádzka gastronomického zariadenia. Fasádou je napojený na vedľajšiu budovu Radlinského 36 a nápaditý je najmä pre svoj žalostný vizuál.

V katastrofálnom stave bol už pred jedenástimi rokmi, kedy Google Street View vytvoril jedno z prvých zobrazení budovy na Google Mapách. Fasáda opadávala, balkóny stratili svoje čaro a hnedá farba pripomínala obdobie v minulom storočí, kedy bola budova postavená. 

IMG 2385
Wilsonova 1 – súčasný stav | Zdroj: Andrej Sárközi

Dnes fasáda opadáva ešte viac, balkóny dožívajú a objekt značne chátra. Zub času sa podpísal aj na umeleckom diele nad hlavným vstupom do objektu a budova je tiež poznačená grafitmi. Celkovo je teda vo výraznom kontraste oproti iným okolitým stavbám, nehovoriac o neďalekom developmente Blumental od developera Corwin, zrealizovaného v roku 2018. 

Opravy sa už pritom v minulosti dočkala aj susedná stavba na Wilsonovej 3. Jednotka na križovaní ulíc Radlinského a Wilsonovej ale stále čaká na nový šat. Podľa najnovších informácií je pravdepodobné, že sa ho aj dočká.

V posledný májový deň tohto roku zverejnila mestská časť Staré Mesto upovedomienie o začatí stavebného konania, súvisiace s obnovou bytového domu na Wilsonovej 1. Žiadosť o vydanie stavebného povolenia bola pritom doručená príslušnému Stavebnému úradu ešte v marci roku 2022, žiadosť ale musela byť doplnená. Podobne, ako tomu bolo v prípade rekonštrukcie domu na Vazovovej 22, obnovu bytovky iniciovali vlastníci bytov a nebytových priestorov na Wilsonovej 1. 

IMG 2386 2
Wilsonova 1 – súčasný stav | Zdroj: Andrej Sárközi

Rekonštrukcia sa bude týkať zateplenia obvodového a strešného plášťa, ale aj točených balkónov. Zateplené budú stropy nad nevykurovaným priestorom domu, vymenia sa rozvody plynu či studenej a teplej vody. V dome sa zrealizujú aj práce na nových stúpacích potrubiach a zrealizujú sa nové odpadové potrubia splaškovej kanalizácie. Rovnako prebehne výmena elektroinštalácie spoločných priestorov a stúpacieho vedenia prívodov do jednotlivých bytov. 

Neatraktívny exteriérový výraz stavby je tak výraznou kvapkou v mori problémov, s ktorými sa musí tento dom vysporiadať. A poukázala na to aktuálna dokumentácia. Stavba disponuje zastaranými rozvodmi a základnou elektroinštaláciou, vrátanie stupačiek. Jeho obnova je tak nanajvýš nutná. 

Rekonštrukcia môže priniesť premenu, akú si dom na Wilsonovej zaslúži. Projektantom, resp. autorizovaným stavebným inžinierom, je Marcel Hipík z Ateliéru Hipík. Architektonická kancelária sa špecializuje na architektonické štúdie, návrhy interiérov, ale aj na bytové stavby či obchodné, športové a kultúrne objekty.

V portfóliu štúdia možno nájsť atraktívnejšie i priemernejšie projekty, v spojení s obnovou domu na Wilsonovej 1 ale môže ísť o príjemný kompromis. To však ukáže až výsledná rekonštrukcia. 

Wilsonova ulica je obyvateľom hlavného mesta známa najmä pre jej pomenovanie. Názvaná je totiž po 28. prezidentovi Spojených štátov amerických – Woodrowi Wilsonovi. Práve americký politik vo svojom slávnom štrnásťbodovom prejave na pôde amerického Kongresu z roku 1918 podporil slobodu a sebaurčenie pre rôzne národy žijúce v rakúsko-uhorskej monarchii. A to sa týkalo aj slovenského ľudu. 

Snímka obrazovky 2023 06 20 o 11.05.05
Wilsonova – rok 2012 | Zdroj: Google Street View

Nakoľko Wilson presadzoval autonómiu národov v bývalom Rakúsko-Uhorsku, padol návrh pomenovať niekdajší Prešporok práve po americkom prezidentovi. Bratislava by tak dnes neexistovala, bolo by tu Wilsonovo mesto. To sa ale nestalo a v roku 1919 bol Prešporok vyhlásený za hlavné mesto Slovenska a premenovaný na Bratislavu. Dnes Wilsona pripomína Wilsonova ulica, ale aj pamätná tabuľa na Pálffyho paláci či busta v priestoroch ministerstva zahraničných vecí na Hlbokej. 

Stavebné povolenie v prípade domu na Wilsonovej 1 by mohlo byť vydané ešte tento rok, kedy sa môže spustiť aj očakávaná obnova. Centrum Bratislavy tak môže byť opäť o niečo krajšie. Pomerne rýchlym tempom rekonštrukcií jednotlivých budov sa hlavné mesto stáva atraktívnejšie pre domácich i návštevníkov.

Tento trend si treba udržať. Aktuálne sa oň pričiňujú najmä obyvatelia v jednotlivých bytovkách, ktorí chcú bývať v modernejšom a najmä bezpečnejšom. Wilsonova 1 takýmto domom bude.

IMG 2390
IMG 2385
IMG 2384
IMG 2386 2
IMG 2394
Snímka obrazovky 2023 06 20 o 11.05.55
Snímka obrazovky 2023 06 20 o 11.05.05

Rekonštrukcia domu Wilsonova 1

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Stavebník: Vlastníci bytov a nebytových priestorov domu Wilsonova 1
Projektant:
Marcel Hipík – Ateliér Hipík
Stav: V príprave