Veľtrhy IBF: Slovensko chce presadiť lepší stavebný zákon než má Česko

Partneri sekcie:

Diskutovať o podnikateľskej sfére v stavebníctve prišli zo Slovenska na Stavebné veľtrhy IBF Brno 2007 (17. – 21. apríla) zástupcovia firiem a Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR. Na […]

Diskutovať o podnikateľskej sfére v stavebníctve prišli zo Slovenska na Stavebné veľtrhy IBF Brno 2007 (17. – 21. apríla) zástupcovia firiem a Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR. Na 2. spoločnom stretnutí so zástupcami českých podnikateľov a Ministerstva pre miestny rozvoj ČR analyzovali aktuálnu situáciu v oboch krajinách.

„Pre budúci rok vyberieme tému, ktorá sa bude týkať konkrétneho najaktuálnejšieho problému,“ uviedol hovorca MVRR Miroslav Bátovský. Podľa neho si majú obe strany čo povedať a v mnohých oblastiach riešia podobné problémy. „Rozhodne sa poučíme z vašich chýb. Minister pre miestny rozvoj ČR Jiří Čunek naznačil, že sú určité nedostatky v stavebnom zákone ČR, preto by sme si chceli dať pozor pri úpravách rovnakej právnej normy v SR,“ dodal hovorca. Nový stavebný zákon v Česku vstúpil do platnosti v januári 2007.

Na spoločnom diskusnom fóre pred viac ako 50 stavebnými podnikateľmi zo Slovenska a Česka štátny tajomník MVRR Martin Glváč upozornil, že sa pripravujú zmeny v legislatíve SR pre stavebníctvo. „Nový stavebný zákon a zákon o vyvlastnení v prípade strategických investícií sú v pripomienkovom konaní. Budú na seba nadväzovať a ich cieľom je zjednodušiť zdĺhavý a komplikovaný proces stavebného konania v prípravnej fáze aj pri riadení s cieľom minimalizovať riziká spojené so snahou investovať. Nová legislatíva by mala pomôcť čerpaniu eurofondov,“ dodal Glváč.

Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR chce však nový stavebný zákon novelizovať. Úprava platí síce od januára, niektoré jej ustanovenia však predlžujú vydávanie stavebných povolení a mohli by skomplikovať aj čerpanie eurofondov, podotkol Čunek. Novela by mala mať skrátené legislatívne konanie a účinná by mala byť ešte od konca tohto roka.

Nový stavebný zákon sa podľa Čunka teda „nevydaril“. Podľa informácií, ktoré má české ministerstvo od stavebných úradov, je v tomto roku o dve tretiny menej vydaných stavebných povolení než pred platnosťou nového zákona. Hlavný problém je s novými pravidlami pre územné plánovanie. Sťažujú sa na to hlavne obce. Asi 600 obcí nemá totiž spracované územné plány a bez nich sa v obciach nemôže stavať mimo v súčasnosti zastavané územie. Zároveň podľa nového zákona musia byť v súlade s územným plánom aj stavby, ktoré nevyžadujú stavebné povolenie. To zamedzuje stavebníkom v krátkej lehote povolenie získať, podotkol Čunek.

Zdroj: TASR