Výstavba verejného vodovodu

Slovensko plánuje zásobník projektov pre Ukrajinu. Aktivita stavebných firiem je vítaná

Partneri sekcie:

Vláda sa chce zamerať na investičné príležitosti u nášho východného suseda, ktorý už takmer dva roky čelí ruskej agresii. V príprave je materiál na rokovanie kabinetu, ktorý zhrnie všetky aktivity, ktoré SR urobila vo vzťahu k Ukrajine a predstaví zásobník možných projektov.

Na úrovni EÚ veľvyslanci členských štátov schválili už v januári čiastočný mandát na rokovanie o návrhu na vytvorenie finančného nástroja na podporu obnovy, rekonštrukcie a modernizácie Ukrajiny a zároveň na podporu reforiem v rámci jej prístupovej cesty do EÚ. Eurokomisia navrhla pre tento finančný nástroj rozpočet 50 mld. eur – 17 mld. v grantoch a 33 mld. eur v pôžičkách.

Štátna tajomníčka podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Alena Sábelová pre ASB uviedla, že je dôležité, aby stavebné firmy aktívne komunikovali s úradom podpredsedu vlády, aby si hľadali partnerov na ukrajinskej strane.

„Našou úlohou bude vytvoriť rámec a pokiaľ sa dá, aj zabezpečiť financovanie jednak vo vzťahu nástroju EÚ na poskytovanie predvídateľnej finančnej pomoci Ukrajine alebo aj vo vzťahu k zdrojom z národnej úrovne,“ uviedla Sábelová s tým, že integrácia Ukrajiny do únie predstavuje jedinečnú príležitosť pre región východného Slovenska. V hľadáčiku budú projekty, do ktorých sa môžu slovenské firmy zapojiť dodávkami tovarov, služieb aj prác.

Sábelová uviedla, že Európska banka pre obnovu a rozvoj je na Ukrajine prítomná s expozíciou 2 mld. eur. „Oni robia aj veľké infraštruktúrne projekty, napr. v oblasti energetiky. Keď sa pozriete na to, čo bude Ukrajina potrebovať, tak my potrebujeme vložiť do toho biznisový aspekt a vytvoriť príležitosti pre slovenské firmy, aby na Ukrajine investovali alebo dodávali služby a tovary,“ skonštatovala.

So Zväzom stavebných podnikateľov SR sa rokovania ešte neuskutočnili, rokuje sa na politickej úrovni na úrovni premiérov a podpredsedov vlád, s finančnými inštitúciami, ako Eximbanka a niektoré ďalšie. „Keď nám vláda dá mandát, tak budeme musieť začať oslovovať aj záujmové zväzy, ktoré majú priamu expozíciu voči jednotlivým firmám,“ uzavrela štátna tajomníčka.

Koncom januára rokovali v Užhorode premiéri oboch krajín a ukrajinský predseda vlády Denys Šmyhaľ uviedol, že slovenskí podnikatelia sa môžu podieľať na povojnovej obnove Ukrajiny najmä prostredníctvom programu Ukraine Facility. „Vidíme veľký záujem, ktorý sa môže stať veľmi efektívnym a pragmatickým nástrojom pre našu ďalšiu spoluprácu so Slovenskom a slovenskou vládou,“ vyhlásil podľa TASR ukrajinský premiér.

Aktuálne smeruje do parlamentu návrh zákona od rezortu dopravy o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete, ktorý ovplyvní najmä realizáciu dopravných stavieb. Prílohou je konkrétnych 60 oblastí investícií na území celého Slovenska – dopravných stavieb, z nich je iba jediná smerovaná na Ukrajinu, a to D1 Sobrance – štátna hranica SR/Ukrajina.