Stretnutie lídrov slovenského stavebníctva 2010
Galéria(3)

Stretnutie lídrov slovenského stavebníctva 2010

Včera v Bratislave prebehlo Stretnutie lídrov slovenského stavebníctva, ktoré organizovali spoločnosti CEEC Research a KPMG Slovensko s podporou Zväzu slovenských podnikateľov v stavebníctve. Na tejto výnimočnej akcii sa stretli predstavitelia najväčších slovenských stavebných firiem spoločne s ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky Jánom Figeľom a ďalšími významnými osobnosťami odvetvia. Z úst zástupcov slovenských stavebných firiem zaznela kritika aj mierny optimizmus, ktorý už teraz možno bádať v očakávaniach ďalšieho vývoja stavebníctva. Strieborným partnerom Stretnutia lídrov slovenského stavebníctva bola spoločnosť Ramirent.

Ján Figeľ, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky vyjadril rozdielny postoj k odvetviu stavebníctva ako jeho český náprotivok. Plánuje uprednostňovať dodávateľov z domáceho prostredia a kvalitu pred prehnane nízkou cenou. Vyjadril tiež záujem o dialóg a stretávanie so stavbármi na fórach
a stretnutiach. Podľa slov ministra má od novembra jeho úrad posilnené kompetencie v oblasti stavebníctva. Nový rozpočet, ktorý sa bude čoskoro schvaľovať, zahŕňa rôzne škály podpory pre stavebníctvo. Okrem podpory rozvoja bývania sa plánujú nové veľké a stredne veľké zákazky v dopravných pozemných stavbách. Ich objem bude najväčší za uplynulých 10 rokov.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč nečaká pre najbližšie obdobie, t.j. rok 2011, rast odvetvia. Podľa jeho názoru pôjde skôr o prežitie a je potrebné efektívne využiť kapacity stavebných firiem. Až v roku 2012 sa pravdepodobne bude situácia zlepšovať. Ohľadom aktuálnych pomerov v stavebníctve sa vyjadril: „Akékoľvek zneistenie stavebného trhu tj. aj organizačné zmeny parametrov zadefinovania verejných zákaziek zneisťujú stavebných podnikateľov. V takomto prostredí môžeme byť vnímaní ako osy, ktoré bodajú, no my nie sme osy ale včely. Pokiaľ máme stabilitu, prinášame „med“ a vytvárame hodnoty.“

Jiří Vacek, riaditeľ spoločnosti CEEC Research, predstavil výsledky čerstvej Kvartálnej štúdie slovenského stavebníctva 11/2010. Podľa jeho slov „Slovenské stavebníctvo má už to najhoršie za sebou. Predstavitelia stavebných spoločností očakávajú pre rok 2011 už iba mierny pokles (o 1,3%) svojho odvetvia a od roku 2012 návrat k opätovnému rastu – priemerne o 4,6%.“ Firmy ale stále bojujú s nízkym dopytom a značnou mierou byrokracie. Kríza sa bezpochyby premietla aj do oblasti korupcie. Výskum CEEC Research zaznamenal konštantný nárast od roku 2007. V roku 2010 až 38% firiem uvádza, že bolo požiadaných o úplatok. Vyťaženie kapacít stavebných spoločností zaznamenalo oproti augustu určité zlepšenie, predovšetkým vďaka už prebiehajúcej optimalizácii. Rovnako poklesol podiel spoločností, ktoré uvádzajú, že majú menej zákaziek ako pred rokom. Kľúčovou prioritou stále zostáva zvýšenie efektivity fungovania, investície v podobe akvizícií majú červenú.

„Prezentované výsledky Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva 11/2010 sú v úplnom súlade s výsledkami spracovávanými štatistickým úradom z konjunkturálnych zisťovaní, ktoré sú realizované na súbore stavebných podnikov s prevažujúcou stavebnou činnosťou“, uviedla Dagmar Blahová, vedúca oddelenia stavebníctva, konjunktúry, vedy a techniky Štatistického úradu SR. Pani Blahová ďalej priniesla zaujímavé zhrnutie vývoja slovenského stavebníctva, v ktorom vyzdvihla rok 2008 ako najúspešnejší z hľadiska rastu, najdynamickejším rokom potom bol rok 2006. Prvé dopady krízy zaznamenal Štatistický úrad v januári 2009 a rovnaký rok už skončil so schodkom. V roku 2010, podľa jej slov, pokles ďalej pokračoval. Rok 2011 by mal priniesť stabilizáciu a 2012 naštartovanie rastu.

Ďalším z tých, ktorí vyjadrili svoj názor, bol Ján Zahradník, obchodní riaditeľ spoločnosti Doprastav, ktorý upozornil na to, že na slovenskom stavebnom trhu sa stratila zásoba práce. Podľa jeho názoru bolo skôr bežné mať dohodnuté zákazky na dva až tri roky. Dnes tento jav nejestvuje, kapacity sú vyťažené maximálne do 70%. Veľké stavby skončili, kontinuálne sa nenapojili PPP projekty, takže vznikol veľký prepad. Rok 2010 bol podľa jeho slov pre Doprastav rokom poklesu, 2011 bude rokom prežitia a bude mimoriadne zložitý. V roku 2012 možno príde rast. Už povedané potvrdil taktiež Ján Kato, generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav-SK, ktorý uviedol, že už od roku 2008 vníma úbytok dopytu. Stavebníctvo je nič menej „zotrvačné“ odvetvie, takže má oneskorenie o rok až dva za hospodárskym cyklom. Váhostav musel v roku 2010 pristúpiť k výraznej redukcii počtu pracovníkov.

Ďalším účastníkom panelu bol Vlastislav Šlajs, generálny riaditeľ spoločnosti Strabag, ktorá na slovenskom trhu začala výrazne pôsobiť v roku 2004. Podľa jeho slov je Strabag závislý na štátnych zákazkách zo 60-80%. Ako pálčivý problém momentálne vníma nezmyselne krátke termíny pre realizáciu zákaziek, pretože majú výrazný vplyv na kvalitu práce. Je tiež potrebné vziať do úvahy ročné obdobie. Optimálne je začať s realizáciou na jar. Príprava zákaziek pritom reálne trvá niekoľko rokov – záleží na zložitosti, náročnosti a rozsahu. Ďalšou rizikovou záležitosťou sú pevné jednotkové ceny po celú dobu trvania zákazky. Platobná morálka a disciplína musí vychádzať od štátnych inštitúcií, pretože u nich sa celý proces začína. „Teraz vidíme perspektívu slovenského stavebníctva v lepšom svetle než je tomu v Českej republike, je tomu tak hlavne z dôvodu pozitívneho prístupu Ministerstva dopravy k realizácii dopravnej infraštruktúry, ktorý sa diametrálne líši od českého Ministerstva dopravy a celej vlády. V súčasnej dobe máme výhodu, že sa naša spoločnosť na Slovensku podieľa na dvoch väčších projektoch, takže zatiaľ nehrozí bezprostredné prepúšťanie pracovníkov. Tento stav považujeme za udržateľný, pokiaľ získame ďalšie zákazky, ktoré nám vytvoria dostatočnú zásobu práce do budúcich rokov“, povedal Vlastislav Šlajs.


Tibor Kočvara
, generálny riaditeľ spoločnosti Skanska SK uviedol podobné skúsenosti ako jeho kolegovia z odvetvia. Podľa jeho názoru zmena vlády vždy stavebníctvo nejako postihne. Trend je dokončovať stavby na konci volebného obdobia. Naplánované i schválené kontrakty sa ale s politickou zmenou prehodnocujú.

Ján Majerský
, generálny riaditeľ spoločnosti PROMA, ktorá sa zaoberá investičnou prípravou stavieb k problematike povedal: „Celý rok sme pociťovali znižovanie dopytu po zahajovaní nových investícií zo strany súkromného sektora. Dopyt verejného sektora po nových investičných príležitostiach bola obmedzená z dôvodu intenzívneho volebného roku. Zmena vlády a vedenia miest a obcí spôsobila, že investičné aktivity – štátne a komunálne boli absolútne obmedzené. Od nového roku očakávame nové impulzy do investičnej výstavby najmä z verejného a tiež zo súkromného sektora, ktorý potrebuje pre svoje investície stimuly zo strany štátu.“

Nový predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby, Pavol Kováčik sa zúčastnil akcie v publiku. K momentálnej situácii uviedol: „Súhlasíme s predikciou, ktorá tu dnes  prednesená. Očakávame, že v budúcom roku bude ešte istý pokles odvetvia, ktorý sa bude diať predovšetkým v prvom polroku. To znamená, že z vlastných a z bankových zdrojov musíme pokryť vnútorné straty, ktoré nám vznikajú v dôsledku nedostatočnej výrobnej náplne. Máme plán úsporných opatrení, do ktorých bohužiaľ patrí aj prepúšťanie a starostlivo analyzujeme vývoj.“

Zdroj: CEEC Research, KPMG