Udržateľné byty

Nadstavbami nákupných centier získa Immofinanz tisíce udržateľných bytov

Na výstavbu udržateľných a nízkonákladových bytov plánuje skupina komerčných nehnuteľností Immofinanz využiť svoje jednopodlažné nákupné parky Stop Shop, ktoré sú známe aj u nás. Spoločné strechy na nich budú zelené a zároveň budú slúžiť ako prirodzený klimatizačný systém. Takýmto spôsobom postaví 12-tisíc bytov.

Koncept rezidenčnej značky On Top Living predstavila skupina v marci na tohtoročnom svetovom veľtrhu nehnuteľností MIPIM 2022 vo francúzskom Cannes. Má spolu 100 nákupných parkov v Nemecku, Rakúsku, strednej Európe, Rumunsku a v regióne Jadranu.

Člen výkonnej rady spoločnosti Stefan Schönauer o financovaní projektu povedal, že do expanzie tejto značky plánujú investovať celkovo približne jednu miliardu eur. Časový horizont je nasledujúcich päť až sedem rokov v krajinách, kde majú nákupné centrá, čím získajú nové zdroje príjmov.

Popritom sa chcú zamerať aj na čoraz väčšiu mieru udržateľného a sociálneho financovania. Vzhľadom na nárast dopytu bánk a investorov po udržateľných investíciách to podľa neho podporí expanziu spoločnosti.

Pri výstavbe využijú modulárnu drevenú konštrukciu. Nájomcovia si budú môcť vybrať spomedzi miniloftov, rodinných bytov a bytov so samostatnou pracovňou, príp. oddelenou bytovou jednotkou pre hostí či rodinu. Spoločenské miestnosti, detské ihriská a strešné záhrady majú vniesť do obytných priestorov život a podporiť spoločenskú socializáciu.

Pilotný projekt v Rakúsku

Na Slovensku je aktuálne 16 nákupných parkov. „V súvislosti s konceptom On Top Living ide o strednodobý plán a momentálne pripravujeme pilotný projekt v Rakúsku.

Plán je prestavať zhruba 50 % našich lokalít na takýto koncept, preto budeme uvažovať aj o Slovensku,“ reagoval Immofinanz pre ASB. Projekt vo Viedni má za sebou plánovaciu fázu a ďalší pilotný projekt bude na predmestí Borca v srbskom Belehrade.

Monika Voleková