Bytové domy Slnečnice

Zmeny trhu s nehnuteľnosťami. Investičných bytov sa ľudia začínajú zbavovať

Ponuka bytov na sekundárnom trhu, teda bytov, ktoré mali už minimálne jedného vlastníka, sa oproti začiatku tohto roka zvýšila až o štvrtinu. Táto situácia čiastočne ovplyvnila aj trh prenájmu, kde ponuka klesla takmer o 30 %.

Zmena pomerov na sekundárnom trhu

Nestabilná situácia na hypotekárnom trhu, vrátane rastúcich úrokových sadzieb v kombinácii so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi, začína u viacerých vlastníkov investičných bytov vytvárať potrebu zbaviť sa prebytočnej finančnej záťaže.

„Vzhľadom na relatívne stabilnú situáciu na rezidenčnom trhu a nedostatočnú ponuku sa viacerí vlastníci investičných nehnuteľností snažia využiť aktuálne vhodné podmienky napredaj svojich nehnuteľností,“ upresňuje Ing. Peter Ondrovič, PhD. risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus.

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu na predaj sa medzikvartálne zvýšila o 40 EUR, resp. o 1,1 % a dosiahla úroveň 3 813 €/m2 s DPH. Dynamika rastu priemernej ceny sa tak druhom kvartáli tohto roka, spomalila. Priemerné ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu vzrástli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem veľkometrážnych bytov (4-, 5- a viacizbových bytov).

Investičné byty, ilustračná foto
Investičné byty, ilustračná foto | Zdroj: iStock

Vplyv situácie na sekundárnom trhu na celkový trh s nehnuteľnosťami

Časť vlastníkov investičných nehnuteľností sa snaží zbaviť svojich bytov, a tak na trhu nájmuvidíme vyšší úbytok ponuky nehnuteľností na prenájom, nakoľko sa pomerná časť týchto nehnuteľností presunula do predaja. Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami je v súlade s očakávaniami.

Na realitnom trhu predpokladáme postupné ochladzovanie. Potreba zbaviť sa zbytočnej finančnej záťaže v podobe investičných nehnuteľností a k tomu nerentabilných výnosov z nájmov, môže v krátkej budúcnosti prispieť k obnoveniu ponuky nehnuteľností určených na predaj. To by následne mohlo dopomôcť k poklesu cien.

Na trhu novostavieb pribudlo takmer 980 nových bytov

Aktuálne tvorí ponuku nových nehnuteľností v hlavnom meste 65 developerských projektov. Počas druhého kvartálu odštartovalo predaj 9 projektov, z čoho je 5 nových etáp v rámci už existujúcich projektov. Na trh sa vďaka tomu dostalo 978 nových bytových jednotiek.

V porovnaní s prvými troma mesiacmi tohto roka, je k dispozícii o takmer 54 %viac noviniek. Ku koncu júna si klienti v Bratislave mohli vyberať z ponuky 1 735 voľných nových bytov. Oproti prvému kvartálu ide o takmer 11-percentný prírastok, no ak sa pozrieme na situáciu spred roka, voľných nových bytov je v ponuke o 15 % menej.

Investičné byty, ilustračná foto
Investičné byty, ilustračná foto | Zdroj: iStock

Predalo sa viac bytov ako v úvode roka

Ku koncu druhého kvartálu sa predalo skoro 840 nových bytov. Najväčší záujem bol o byty v druhom bratislavskom okrese, kde ich objem predstavoval až 58 %. Najmenej bytov, sa už štandardne predalo v prvom okrese. Podiel predaných bytov tu predstavoval 3,4 %. Podiel rozostavaných bytov k podielu dokončených bytov vzrástol o 2,9 percentuálneho bodu až na úroveň 98,2 %.

Ceny nových bytov opäť prepísali historické maximá

Priemerná cena novostavieb rástla oproti minulému roku o 22,5 %, a to vo všetkých bratislavských okresoch. Najmarkantnejšie v prvom okrese, takmer o 10 % a najmenej v druhom okrese, len niečo o vyše 3 %. Aktuálne priemerná cena novostavieb atakuje hranicu 4 500 EURs DPH / m2, čím sa prepísali ďalšie pokrízové maximá.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla skoro v 50 % developerských projektov, u väčšiny z nich z dôvodu zvyšovania cenníkových cien. Cena predaných bytov sa dostala na úroveň 4 066 EUR / m2 s DPH. Ak porovnáme ceny nových bytov s cenami zo začiatku tohto roka, kupujúci priplatili za m2 o niečo viac ako 320 EUR / m2 s DPH, pričom sa zrýchlila aj dynamika rastu ceny predaných bytov.

Situácia na hypotekárnom trhu

„Počas apríla až do júna dosiahol počet nových žiadostí o hypotekárne financovanie rekordné čísla. Situácii „dopomáhajú“ pesimistické predikcie, ktoré hovoria, že by úrokové sadzby hypotekárnych úveroch mohli dosiahnuť hranicu 5 a viac % . V neposlednom rade, dôležitým impulzom sú predpokladané zmeny v rámci posudzovacích kritérií žiadateľov a ich žiadostí o hypotekárne financovanie, ktoré začnú platiť v skorých jesenných mesiacoch,“ dopĺňa Ing. Peter Ondrovič, PhD

Lexxus