Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Galéria(7)

Okolie bratislavského letiska vylepší projekt za 100 miliónov eur. Obchodnej zóne GLP dalo mesto zelenú

Okolie letiska Milana Rastislava Štefánika dnes nie je územím, kde urbanizácia prekvitá. Lokalita sa mení len pomaly a ani v treťom desaťročí tohto milénia nejde o reprezentatívnu oblasť mesta. Čiastočne to môžu zmeniť plány spoločnosti GLP, ktorá chce vo Pharos Parku postaviť novú obchodnú zónu. Tento zámer dnes získal dôležité povolenie a detaily projektu priblížil samotný riaditeľ spoločnosti.

Bratislavské letisko na Ivanskej ceste pôvodne nebolo tak blízko mesta, ako je tomu dnes. V minulosti totiž išlo o okraj metropoly a zástavba do týchto miest nesiahala. Postupná urbanizácia centra však letisko k mestu nakoniec priblížila a v súčasnosti ide o oblasť s nákupnými centrami, výrobnými alebo skladovými halami, ale aj novými administratívnymi či rezidenčnými projektami. 

Práve táto stavebná expanzia premenila pôvodnú perifériu na lokalitu, ktorá je dnes  obyvateľmi navštevovaná denne. Nachádza sa tu aj Pharos Park, ktorý začal vznikať na začiatku minulého desaťročia, pričom ako prvý development tu bol vybudovaný Bauhaus. Pôvodne ale malo ísť o zónu s hotelmi, kanceláriami či športoviskami. Tak uvažoval vtedajší investor, blízky oligarchovi Jurajovi Širokému.  

Teraz ale pozemky patria serióznejšiemu a kvalitnejšiemu developerovi, medzinárodnej spoločnosti GLP. Práve táto firma predstavila v auguste roku 2022 nový development pod názvom Obchodná zóna GLP, keď predložila projekt na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia. | Zdroj: GLP

Vo februári tohto roku sa zámer v povoľovaní posunul – Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo, že sa navrhovaná činnosť nebude posudzovať. Plány investora tak dostali prvú zelenú. Aktuálne sa k navrhovanému zámeru vyjadrilo aj Hlavné mesto, ktoré vydalo súhlasné záväzné stanovisko, čím potvrdilo súlad s územným plánom.

Dobre rozbehnutý projekt priblížil redakcii ASB riaditeľ GLP pre Slovensko a Česko, Jan Palek. „Obchodnú zónu GLP Bratislava bude tvoriť päť jednopodlažných  nízkoenergetických viacúčelových  budov, ktoré budú ohľaduplné k životnému prostrediu a budú využívať obnoviteľné zdroje,” vysvetľuje riaditeľ spoločnosti. 

Celkovo pôjde o tri logistické haly s administratívou (D, E a F) a dva retailové objekty (C a 12M). Podľa Jana Paleka bude každá z týchto stavieb navrhnutá tak, aby splnila potreby rôznych typov podnikov. „Budovy budú flexibilné a prispôsobiteľné. Súčasne budú vhodné pre robotizovanú logistiku, čo znamená, že budú mať dostatočný priestor a vybavenie na manipuláciu s tovarom a automatizované procesy,” uviedol riaditeľ GLP pre Slovensko a Česko. 

Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia. | Zdroj: GLP

Logistická hala D sa bude rozprestierať na zastavanej ploche o rozlohe takmer 24-tisíc metrov štvorcových, hala E bude mať o vyše tisíc metrov štvorcových viac a pri oboch zaparkuje dokopy 165 vozidiel. Zastavaná plocha tretej haly pod označením F bude mať vyše 16-tisíc metrov štvorcových a 60 parkovacích stojísk.

Retailový objekt C zastavia plochu o rozlohe viac ako 15-tisíc metrov štvorcových, pričom celková plocha tohto sektora bude až 53-tisíc metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj počet parkovacích miest, ktorých bude až 200. Retailová hala 12M bude mať najmenšiu zastavanú plochu, a to o niečo viac ako 3-tisíc metrov štvorcových s počtom 50 miest pre automobily.

Tieto objekty a pomerne honosné rozlohy jednotlivých hál môžu podľa riaditeľa využiť rôzne typy firiem. „Sú to napríklad sofistikované rýchloobratkové depá, určené pre logistiku poslednej míle, priestory pre technologický výskum a vývoj či malé obchodné jednotky ako predajný showroom alebo servisné centrum,” povedal Jan Palek. 

Koncept projektu je navrhnutý ako energeticky ohľaduplný a má obsahovať niekoľko inovatívnych prvkov. „Elektrinu budú vyrábať fotovoltaické panely, teplo zaistia tepelné čerpadlá, dažďová voda bude slúžiť ako úžitková. K dispozícii bude inteligentný systém merania a zberu dát, ktorý umožní monitorovať spotrebu tepla a chod zariadení v budove. Cieľom je v podstatnej miere znížiť prevádzkové náklady a zároveň uľahčiť údržbu,” znejú ambície spoločnosti GLP.

V rámci projektu majú byť riešené aj cyklochodníky. Túto časť si v záväznom stanovisku dokonca mesto poistilo podmieňujúcou investíciou. To znamená, že od zrealizovania cyklochodníkov závisí vydanie kolaudačného rozhodnutia. Pre parkovanie bicyklov má byť tiež vybudované kryté cyklistické státie pre návštevníkov a zamestnancov, a to v bezprostrednej blízkosti vchodov do budov a prevádzok.

Môže sa zdať, že logistické a obchodné zóny sa veľmi od seba neodlišujú. Riaditeľ spoločnosť GLP to ale vidí inak. „Chceme ukázať, že aj obchodné, logistické a priemyselné zóny môžu byť pekné a slúžiť svojmu okoliu nielen pre nájomcov, ale aj pre verejnosť a najbližšie okolie,” povedal Jan Palek. 

Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia. | Zdroj: GLP

Podľa riaditeľa GLP sa ich projekt odlišuje od ostatných tým, že je celý realizovaný v BIM (inteligentný proces pre tvorbu a správu projektov založený na modeli). „To umožňuje rýchlo vykonávať zmeny a efektívne riadiť proces vývoja. Okrem toho model BIM používame na následnú správu stavby, čo zjednodušuje a urýchľuje údržbu,” uviedol nové informácie Jan Palek. 

Podľa neho je cieľom Obchodnej zóny GLP vytvoriť moderný a udržateľný priestor, ktorý podporuje obchodné aktivity a technologický rozvoj. Zároveň však minimalizuje svoj vplyv na životné prostredie a využíva obnoviteľné zdroje energie.

„Celý areál plánujeme citlivo začleniť do okolitej zástavby, a to formou parkovej úpravy, ktorá otvorí priestor návštevníkom. Budovy budú voľne prístupné, nebudú oplotené a zeleň spríjemní pobyt v obchodnej zóne aj mimo nej. Bezpečnú prevádzku parku zabezpečia moderné technológie a priemyselné kamery,” vysvetľuje detaily Jan Palek. 

Spoločnosť už podľa slov riaditeľa postavila jeden podobný projekt pod názvom GLP Park Praha Chrášťany pri pražskom letisku. „Je tiež voľne prístupný verejnosti, vrátane discgolfového ihriska a rekreačných oblastí. Podobný koncept, teda prepojenie miest na rekreáciu a podnikanie, chceme uplatniť aj v Bratislave, lokalita si to určite zaslúži,” uzatvára riaditeľ GLP pre Slovensko a Česko Jan Palek.

Architektom projektu je štúdio A3 Architekti, čo predurčuje projekt k dobrým výsledkom, nakoľko ateliér už má s podobnými stavbami skúsenosti. Podľa vizualizácií je zrejmé, že dnes prázdne pozemky vyplní atraktívny park s veľkou plochou zelene a stavby s obchodným a logistickým využitím. Celkovo pôjde o projekt, ktorý táto časť Bratislavy potrebuje a územiu neublíži – práve naopak. Obchodná zóna GLP môže lokalitu letiska pozdvihnúť na vyššiu úroveň. 

So stavebnými prácami plánuje developer začať v prvom kvartáli roku 2024 s možným dokončením projektu v prvom kvartáli roku 2026. Ide však o teoretickú rovinu, tieto termíny sa tak môžu zmeniť. Riaditeľ GLP pre Slovensko a Česko, Jan Palek, zároveň prezradil aj finančné náklady na výstavbu. Tie sa majú pohybovať na úrovni 100 miliónov eur. 

Táto neobyčajne vysoká investícia je pre oblasť Letiska M. R. Štefánika dôležitá. Ide totiž o vstupnú bránu do centra Bratislavy. No aktuálny stav pozemkov a okolia tomu nezodpovedá. Ide o bezútešnú lokalitu s reklamným smogom a zväčša bez atraktívnejších developmentov.

V iných krajinách je okolie letísk zastavané hotelmi, atraktívnymi kongresovými centrami, kancelárskymi či rezidenčnými projektami. Žiaľ, pre Bratislavu a jej malé letisko je takto veľká urbanizácia nereálna. Zopár svetlých výnimiek sa tu však nájde, k nim môže čoskoro patriť aj projekt Obchodnej zóny GLP. Či by sa niekedy do oblasti nemohlo naprojektovať aspoň toľko žiadané kongresové centrum, je už na väčšiu diskusiu.

Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.
Obchodná zóna GLP Bratislava. Vizualizácia.

Obchodná zóna GLP

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Developer: GLP Bratislava Airport Infra s.r.o.
Architekt: A3 Architekti
Rozpočet: 100 miliónov eur
Realizácia: 2024 – 2026
Stav: V príprave