Projekt Rínok Rača v Bratislave

V polyfunkčnom projekte Rínok Rača má 70 % bytov svojich majiteľov. Materskú školu skolaudujú tento rok

Skolaudovaných je prvých 157 jednotiek v troch bytových domoch zo 474, ktoré prinesie developer BENCONT GROUP do bratislavskej mestskej časti Rača na východe hlavného mesta, ktorá sa dynamicky rozrastá. Ďalšie kolaudačné konania v projekte pokračujú.

Komplex rastie na území v susedstve historického objektu Nemeckého kultúrneho domu, ktorý ohraničujú ulice Plickova, Sadmelijská, Kubačova a Barónka. Do roku 2000 tam bol umiestnený rozľahlý komplex Bratislavských vinárskych závodov.

Rínok Rača bude mať celkovo 835 parkovacích miest a 474 bytov pre 860 obyvateľov. Projekt by mal byť úplne dokončený koncom roka 2024. Developer na žiadosť mestskej časti vytvoril pre Nemecký kultúrny dom nové parkovacie miesta.

Bude ho tvoriť šesť obytných a tri polyfunkčné domy s bývaním a občianskou vybavenosťou vrátane obchodov , voľnočasového detského centra, reštaurácie a ďalších prevádzok. Člen predstavenstva Martin Šimurda v súvislosti s obchodnými priestormi povedal pre ASB, že aktuálne rokujú o tom, že časť z nich budú využívať lekári. „Už sme veľmi blízko dohody a tešíme sa, že takúto službu budeme mať,“ dodal.

Z toho počtu je osem samostatných objektov, ktoré stoja na podzemných garážach, ktoré ponúkajú 636 parkovacích miest.

Materská škola v projekte Rínok Rača
Materská škola v projekte Rínok Rača | Zdroj: Bencont Development

Materskú školu otvoria už tento rok

Súčasťou projektu bude aj materská škola v objekte C3 a bude ju spravovať mestská časť Rača. Prenajatých 360 štvorcových metrov moderných priestorov umožní 40 deťom navštevovať predškolské zariadenia v blízkosti ich bydliska.

Skolaudovaná bude ešte tento rok a jej prenájom je predbežne dohodnutý na 5 + 5 (opcia) rokov. Žiadna z budov neprevýši maximálne výšky v okolí a kľúčové miestne výhľady ostali zachované.

Rínok Rača bude mať menej zástavby a výrazne vyšší pomer zelených plôch, ako predpokladal územný plán. Martin Šimurda uviedol, že v projekte budú aj tzv. Susedské vinice, ktorých súčasťou sú aj konštrukcie. Snažia sa vybrať takú konštrukciu, ktorá dlho vydrží bez nutnosti údržby.

Vypredané sú štyri bytové domy

V predaji je v súčasnosti 90 bytov s rozlohou od 36 do 108 m², 34 bytov na začatie predaja ešte čaká. Priemerná predajná cena bytov v Rínku je 289-tisíc eur s DPH s priemernou rozlohou 62,7 m².

Aktuálne sú v predaji objekty B2 (5-poschodový dom – stavebné práce sú ukončené), A1 (11-poschodový dom – stavebné práce sú ukončené), D1 (7-poschodový dom – ukončená hrubá stavba), D2 (7-poschodový dom – ukončená hrubá stavba). Domy B1, C1, C2 a C3 sú už vypredané, stavba je ukončená, siete sú skolaudované a pokračuje vyššie uvedená kolaudácia bytov.

Projekt už prispel do rozpočtu mestskej časti sumou viac ako jeden milión eur. Rača použila peniaze na rekonštrukciu neďalekej základnej školy na Plickovej, ktorú začnú žiaci navštevovať už v nasledujúcom školskom roku 2023/2024.

Polyfunkčný komplex Rínok Rača, Bratislava-Rača

Developer: BENCONT GROUP
Architekt: Pavol Mrázek
Zhotoviteľ: Bencont Development
Náklady: 28 mil. €
Počet bytov: 474
Počet parkovacích miest: 835
Realizácia: 9/2019 – 2024