Mohutný projekt získava svoju dominantu: Zwirn Office dosiahol výrazný miľník, vzorovú štvrť dotvorí posledná etapa

Od roku 2020 vzniká v Bratislave kompletne nová štvrť. Deje sa tak v ohraničení troch ružinovských ulíc a okrem bývania tu vyrastá aj kancelárska veža Zwirn Office. V porovnaní s okolitými megaprojektami nie je dominantná svojou výškou, tvorí však dôležitú zástavbu v exponovanej lokalite. Jej výstavba dnes pokročila a dosiahla dôležitý miľník, noviniek v projekte je ale viac.

Prepája staršiu časť Ružinova s novým bratislavským downtownom. V obkolesení troch ulíc – Košická, Páričkova a Svätoplúkova – začal pred štyrmi rokmi vznikať masívny projekt Zwirn, ktorý je už dnes v pokročilej fáze výstavby. Zámer od architektonického ateliéru Compass a developera YIT Slovakia kompletne premieňa bývalý areál Cvernovky na multifunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami, pričom v rámci výstavby sa zrekonštruovala aj národná kultúrna pamiatka, Pradiareň 1900. 

Po obnove historického objektu začal postupne vznikať aj prvý rezidenčný blok. Celkovo ich bude development obsahovať až tri a všetky budú disponovať tehlovou fasádou, ktorá sa stala pre Zwirn typickou. Bloky majú rovnako rešpektovať okolitú zástavbu a umožniť vznik kvalitných verejných priestorov s príjemnými dvormi, jeden takýto priestor pritom už vznikol v Pradiarni 1900. Námestie len nedávno získalo aj nové umelecké dielo. 

IMG 0278 2
Výstavba Zwirn Office – apríl 2024 | Zdroj: Andrej Sárközi

Dnes už je skolaudovaná prvá etapa, ktorá vznikla na rohu ulíc Košická a Páričkova. Priniesla vyše dve stovky bytov, 65 apartmánov a dnes je podľa oficiálnej stránky projektu voľných len 13 bytov. Developer ešte pred druhou etapou rozostaval tretiu, čo sa udialo v dôsledku nezrovnalostí v územnom pláne. Táto etapa sa nachádza v južnej časti územia a tvorí ju šesť sekcií bytoviek so 155 bytmi a 40 apartmánmi. Obsahuje aj dominantu celého projektu – administratívnu vežu Zwirn Office na rohu križovatky Mlynské nivy – Košická.

Aj nepriek tomu, že pôjde o dominantu Zwirnu, v prípade celej lokality to tak nie je. Veža Zwirn Office bude dosahovať výšku len 54 metrov, v prípade neďalekých výškových objektov tak nastane viditeľný kontrast. Len pár metrov ďalej sa nachádza kedysi najvyššia budova Slovenska, Nivy Tower so 125 metrami a na dohľad sú zase stometrové veže Sky Parku.

Žiadna novinka z developerského sveta či architektúry vám už neunikne. Stačí pár kliknutí.

Prihláste sa na odber nášho newslettra.

Tento kontrast bude omnoho viditeľnejší v budúcnosti. Neďaleký pozemok v zóne Chalupkova vlastní Penta Real Estate, ktorá len nedávno vyhlásila víťaza architektonickej súťaže na jeho zástavbu. Na rohu križovatky sa počíta s výškovou budovou presahujúcou 100 metrov, čím veža presiahne 54-metrovú Zwirn Office o raz takú výšku.

Miernejšiu zástavbu do tejto križovatky prinesie projekt Downtown Yards (Klingerka II. a III., pozn. red.) od J&T Real Estate, ich dominanta sa bude nachádzať až pri Moste Apollo, kde vznikne napríklad aj Portum Towers.

Aj napriek banálnej výške, trinásťpodlažná budova Zwirn Office bude tvoriť dôležitú zástavbu v exponovanej lokalite. Budova, vzhľadom na jej polohu pri rušnej ceste, má spĺňať najvyššie nároky z pohľadu akustiky, teplotechniky a svetlotechniky. Objekt bude taktiež čerpať z blízkosti služieb a obchodných prevádzok v parteri rezidenčných blokov novej štvrte.

C92C4E59 AE0B 4D68 A7FF 7172A0DE071E
Výstavba Zwirn Office – apríl 2024 |

„Kľúčovou výhodou Zwirn Office je umiestnenie v rámci ucelenej štvrte Zwirn a firemné priestory už od 28 metrov štvorcových, ktoré môžu firmy vlastniť. Ich rozloženie si môžu prispôsobiť podľa vlastných požiadaviek. Časť kancelárií je pritom osobitá tým, že ponúka výhľad na Bratislavský hrad,” povedala pre redakciu ASB Petra Truchla, projektová manažérka YIT Slovakia. 

Budova poskytne vyše 9-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a objekt sa má vyznačovať aj vysokými technickými štandardmi ako inteligentným riadiacim systémom budovy (BMS) či komplexným bezpečnostným a monitorovacím systémom. Na prízemí bude k dispozícii recepcia, parkovanie zabezpečí 163 parkovacích miest v podzemí a plánovaná je aj zdieľaná pobytová terasa s výhľadom na hlavné mesto na 7. podlaží. 

„Zamestnanci budú mať k dispozícii kryté cyklistické stojisko. Veľkou výhodou umiestnenia budovy je dopravný uzol Nivy a s ním spojená ideálna dostupnosť mestskou aj medzimestskou dopravou,” tvrdí projektová manažérka.

Výstavba tejto etapy sa začala ešte v druhom kvartáli roku 2022, pričom na konci roka už bola vyhĺbená základová jama. Budovy sa následne začali zakladať, vrátane výškového objektu Zwirn Office a v priebehu roka 2023 začali pribúdať nadzemné podlažia.

IMG 0287 2
Výstavba Zwirn Office – apríl 2024. Pohľad z Košickej ulice | Zdroj: Andrej Sárközi

Dnes sa už veža stáva dominantou masívneho projektu a dosiahla aj výrazný miľník. „V týchto dňoch boli kompletne ukončené práce na železo-betónovom skelete,” prezrádza novinky pre redakciu ASB Petra Truchla. „Pokračuje sa ďalej s technológiami aj opláštením. Objekt už dosiahol svoj maximálny počet podlaží a ukončenie hrubej stavby očakávame koncom leta,” hovorí.

Podľa projektovej manažérky ide výstavba podľa plánu. „Doposiaľ neboli žiadne výrazné omeškania v dodávkach alebo v realizácii. Fasáda sa realizuje už dlhšie a jej montáž potrvá ešte niekoľko mesiacov. Vo vnútri budovy momentálne prebieha výstavba deliacich stien a inštalovanie technológií. Povrchové úpravy stien a nášľapné vrstvy podláh prídu na rad až na jeseň tohto roka,” znejú ďalšie detaily výstavby od Petry Truchla z YIT Slovakia. Ukončenie výstavby je naplánované na budúci rok, kedy sa očakáva aj kolaudácia. 

Križovatka Mlynské nivy – Košická je jednou z najfrekventovanejších v Bratislave a v budúcnosti ju pre budúcu zástavbu čakajú zmeny, o čom sme informovali len nedávno. Zatiaľ je však najviditeľnejšou rozostavanou stavbou práve Zwirn Office, čo potvrdzujú aj najnovšie fotografie.

Pod plachtou je zahalená spodná časť objektu, osádzanie okien aktuálne prebieha na deviatom a desiatom podlaží a v developmente panuje čulý stavebný ruch. Tempo je teda nastavené dobre a všetko nasvedčuje tomu, že budúci rok sa Zwirn dočká svojej dominanty. 

IMG 0293
Výstavba Zwirn Office – apríl 2024. Pohľad zo Svätoplúkovej ulice | Zdroj: Andrej Sárközi

Mohutný projekt ale konečne potrebuje začať aj s budovaním druhej etapy, ktorá je poslednou v tomto zámere. Spoločnosť YIT Slovakia sa k tomuto cieľu nedávno priblížila, keď požiadala o vydanie stavebného povolenia, čím stavebný úrad v Ružinove oznámil začatie stavebného konania. 

Táto etapa obsahuje šesť bytových domov, ktoré majú 6 až 11 nadzemných podlaží. Celkovo tu vznikne 281 bytov a 103 apartmánov na zastavanej ploche takmer 5-tisíc metrov štvorcových. Novinkou oproti územnému rozhodnutiu je nové delenie bytových domov z pôvodných dvoch na šesť s označením HGN, I, J, K, L, M. Samozrejmosťou je vznik občianskej vybavenosti a všetky domy budú mať spoločnú, trojpodlažnú podzemnú garáž s kapacitou až 625 parkovacích miest. 

Zwirn tak napreduje a formuje svoju budúcu tvár. To sa dnes týka najmä kancelárskej budovy Zwirn Office, ktorá sa už dnes stáva na rušnej križovatke neprehliadnuteľná. Tento fakt umocní až jej dokončenie v budúcom roku spolu s finišom celej tretej etapy. Nasledovať by mohla aj výstavba druhej etapy, čo by sa teoreticky mohlo stať už v tomto roku.

Developer totiž potrebuje získať už len posledné, no najdôležitejšie stavebné povolenie. Po jeho správoplatnení sa pomaly začne formovať úplne nový blok, ktorý bude zároveň posledným v celom projekte. Bratislava tak po desaťročiach získa úplne novú zástavbu v historickej oblasti Bratislavskej cvernovej továrne, Zwirn sa však stáva vzorovým projektom už teraz.

IMG 0257 3
IMG 0247
IMG 0285 3
IMG 0265
IMG 0266
IMG 0287 2
IMG 0291
IMG 0293