Zóna Chalupkova
Galéria(6)

Súťaž na premenu územia v zóne Chalupkova pozná víťaza. Do Bratislavy prichádza ateliér z Talianska

Partneri sekcie:

Developer Penta Real Estate dnes odhalil výsledky architektonicko-urbanistickej súťaže na nový development umiestnený na lukratívnom pozemku v bratislavskom downtowne. Do hlavného mesta príde ikonické architektonické štúdio z Talianska, ktoré je prísľubom vzniku svetovej architektúry.

Rozľahlý a dlhodobo zanedbaný pozemok v novom centre Bratislavy získa novú tvár. Kedysi tu mala svoje priestory dočasná autobusová stanica a pôvodným vlastníkom územia v dynamicky sa rozvíjajúcom downtowne bol HB Reavis. Developer sa však začiatkom roka 2023 rozhodol pre odchod zo slovenského trhu a väčšinu pozemkov rozpredal.

To sa stalo aj v prípade lokality na križovatke Mlynské nivy – Košická, kde mal pôvodne vyrásť kancelársky súbor z pera britskej kancelárie AHMM. Administratívny komplex, ktorý niesol názov po daných komunikáciách – volal sa Mlynské Nivy Košická – mal disponovať aj ďalšou vežou. Keďže viacero projektov od HB Reavis to dotiahlo ďaleko aj v povoľovacích procesoch, vrátane tohto, predaj bol veľkým prekvapením.

Pozemok obkolesený ulicami Mlynské nivy, Chalupkova a Košická napokon získala Penta Real Estate, ktorá sa rozhodla pre redizajn pôvodného zámeru, pričom jednu z kancelárskych objektov chce zachovať a vybudovať tu svoje sídlo. Zvyšné časti developmentu vzniknú práve z architektonicko-urbanistickej súťaže, ktorú developer ohlásil ešte v októbri minulého roka.

BB36AA90 9631 4FA1 8121 2BBBF71A71D0
Pozemok v downtowne, ktorý odkúpila od HB Reavis spoločnosť Penta Real Estate (vľavo) a pôvodne plánovaná veža Mlynské Nivy Košická, ktorá je už dnes minulosťou (vpravo) | Zdroj: Penta Real Estate

„Našim cieľom je premeniť túto dlhodobo zanedbávanú zónu na pulzujúcu oblasť so svetovou architektúrou, prvotriednymi obytnými a obchodnými priestormi, ako aj kvalitnými verejnými priestormi so zeleňou. A to všetko pri zachovaní silného dôrazu na životné prostredie,” komunikovala Penta ambiciózne zámery pred vyše polrokom.

Išlo o otvorenú, dvojkolovú, neanonymnú súťaž architektúry a urbanizmu. Prvé kolo slúžilo ako otvorená predkvalifikácia, pričom porota tu vybrala maximálne tri tímy, ktoré postúpili do druhého kola, kde účastníci vytvorili prepracovanejší návrh.

Do prvého kola sa zapojilo až 83 záujemcov z celého sveta, pričom v druhom kole mali miesta isté architekti z ateliérov Bjarke Ingels Group z Dánska, MVRDV z Holandska a Jakub Cigler Architekti z Česka. K nim sa pridalo holandské štúdio KCAP a ďalšími postupujúcimi boli Stefano Boeri Architetti z Talianska. Nasledovala dvojica spolupracujúcich ateliérov – rakúske štúdio Baumschlager Eberle Architekten a české Studio Perspektiv. 

Ide o najzvučnejšie mená svetovej architektúry, z ktorých vyberala nemenej zvučná porota. Tej sa zúčastnil vedúci architekt celosvetovo známeho ateliéru Snøhetta, Patrick Lüth, architekt a urbanista Peter Gero, podpredseda Slovenskej komory architektov Kornel Kobák a starosta Starého Mesta Matej Vagač. 

Nasledovali zástupcovia poroty organizátora. Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Juraj Nevolník a Business Development riaditeľ Penta Real Estate Michal Rehák, pričom v porote boli aj zástupcovia Penta Real Estate z Českej republiky – Business Development riaditeľ David Musil a Marcel Martišek, projektový manažér firmy, ktorý bol určený ako náhradník.

Všetko teda nasvedčovalo tomu, že Bratislava sa môže dočkať exkluzívneho developmentu. Dnes už je známe, že tomu tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude. Súťaž na budúcu podobu v zóne Chalupkova totiž pozná víťaza. 

„Bratislavský downtown doplní výnimočný projekt z pera svetoznámeho architekta. Víťazom architektonicko-urbanistickej súťaže na projekt s pracovným názvom Chalupkova sa stalo štúdio Stefano Boeri Architetti,” oznámila len pred pár hodinami Penta.

„Odborná porota na návrhu ocenila primárne kontextuálny prístup pri navrhovaní urbanistickej štruktúry, vychádzajúcej z kompaktnej blokovej zástavby charakteristickej pre európske mestá, ako protiklad doterajšej solitérnej zástavby v ostatných častiach downtownu. Súčasťou projektu bude aj otvorený zelený vnútroblok, ktorý nadviaže na zelené verejné priestory v susedných projektoch,” prezrádza ďalšie detaily developer.

420529644 465371312490039 1111312664503044979 n
Stavba Bosco Verticale z Milána od talianskeho ateliéru Stefano Boeri Architetti | Zdroj: Penta Real Estate

Podľa neho patrí medzi najznámejšie projekty talianskeho ateliéru rezidenčný komplex Bosco Verticale z Milána – vertikálny les, oceneným v roku 2015 cenou pre najkrajšiu a najviac inovatívnu stavbu na svete. Developer ďalej spomína aj projekt Villa Méditerranée v Marseille (v galérii, pozn. red.).

„Stavba Bosco Verticale je prototypom architektúry integrujúcej živú prírodu a na konte má viaceré medzinárodné ocenenia. Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie menovala Bosco Verticale najlepšou budovou na svete. Štúdio sa primárne zameriava na trvalo udržateľnú architektúru a strategický mestský rozvoj,” tvrdí Penta. 

Tá však stále neukázala podobu víťazného návrhu a vo svojom stanovisku tvrdí, že  návrh bude najskôr odprezentovaný odbornej verejnosti a až následne predstavený širokej verejnosti. Spolu s ním developer pravdepodobne ukáže aj svoju novú centrálu, ktorá vznikne práve v tomto projekte, avšak už od iného architekta – o nové sídlo sa postará architektonický ateliér Jakub Cigler Architekti. 

Po talianskych architektoch sa na druhom mieste v medzinárodnej súťaži umiestnila dánska kancelária Bjarke Ingels Group, ktorí pri návrhu spolupracovali so slovenským Pantographom. Tretie miesto obsadili Jakub Cigler Architekti, ktorí sa okrem nového sídla Penty zapojili aj do súťaže o realizáciu celého územia. 

Bratislava teda skutočne získa svetovú architektúru, ale aj ďalšiu výškovú budovu. Maximálnu výšku v tejto časti mesta ale určuje územný plán a stanovená je na 115 metrov. Koniec koncov, práve toľko mala mať dominanta pôvodného zámeru (neskôr okresaná o 10 metrov), keď ešte projekt vlastnil HB Reavis. 

Práve veža by mala byť dominantou celého návrhu, a nakoľko sa jej ujmú talianski Stefano Boeri Architetti, možno očakávať prestížnosť po vzore z Milána. Aj z tohto dôvodu bude veľmi zaujímavá budúca podoba celého pozemku. Penta na svojom webe uvádza, že projekt bude oznámený na slávnostnom gala, ktorého dátum však nie je známy. Podľa exkluzívnych informácií redakcie ASB by to však malo byť už onedlho. 

420224328 465371439156693 1400658056187723866 n
BB36AA90 9631 4FA1 8121 2BBBF71A71D0
420529644 465371312490039 1111312664503044979 n
434607642 465371372490033 5872972783018239111 n
Mlynske Nivy Kosicka2