Dvor v druhej etape polyfunkčnej štvrte Zwirn v Bratislave.

YIT začal predávať druhú etapu Zwirnu, do prvej sa sťahujú majitelia bytov

V rezidenčnom trojblokovom komplexe v blízkosti bratislavského downtownu v mestskej časti Ružinov je v príprave výstavba druhej etapy s 384 obytných jednotiek. Jej developer YIT v stredu informoval, že začal s predajom prvej časti bytov a apartmánov - 185 obytných jednotiek spolu s troma stovkami garážových miest.

Podobne ako predošlé etapy, aj ZWIRN 2  vyrastie okolo zeleného dvora a obyvateľom prinesie vysoký štandard interiérových materiálov. Fasáda bude z ručne robených pálených tehličiek, pričom len na prvú etapu ich bolo použitých 770-tisíc kusov. Projekt nadväzuje na históriu bývalého priemyselného areálu Bratislavskej cvernovej továrne.

Prvá etapa projektu ZWIRN 1 s dvorom v susedstve Dulovho námestia získala právoplatné kolaudačné povolenie a postupne sa tam sťahujú majitelia bytov. V jej rámci pribudlo 267 bytových jednotiek.

Námestie pred objektmi prvej etapy projektu Zwirn v Bratislave,
Námestie pred objektmi prvej etapy projektu Zwirn v Bratislave, | YIT

Vo dvore sa nachádzajú lokálne druhy stromov ako čerešne či javory a viac ako 50 druhov rôznych rastlín, ktoré prispejú k vytvoreniu vhodného prostredia pre všetky druhy živočíchov v mestskom prostredí. Dopomôcť tomu má aj hmyzí hotel a búdky či napájadlá pre vtáky. Záhradní architekti a urbanisti zaradili medzi zeleň zaradili aj jedlé plody ako napríklad. jahody.

Spoločný dvor bol vybudovaný podľa YIT konceptu dobrého dvora. „Dvor a vnútroblok vnímame ako rozšírenie bytu. Je to akási spoločná obývacia izba susedskej komunity, ktorá vznikla nasťahovaním sa do nového rezidenčného projektu. Oživenie takýchto priestorov a kultivovanie okolitého prostredia výrazne prispieva ku kvalite bývania, ktoré ponúkame. Latku projektu ZWIRN sme nastavili naozaj vysoko a verím, že bude inšpiráciou aj pre ďalšie kvalitné a udržateľnéprojekty v hlavnom meste,“ deklaruje Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia.

Väčšina bytov v zrealizovanej etape či vo výstavbe bude mať balkón, terasu alebo predzáhradku, prípadne kombináciu viacerých týchto prvkov. K štandardnej vybavenosti bytov patria napríklad hliníkové okenné profily či exteriérové žalúzie. Takmer polovica bytov sú dvojizbové a tretina trojizbové.

ZWIRN postupne ponúkne rozmanitú občiansku vybavenosť. Svedčí o tom aj 23 prevádzok v parteri prvej etapy obytného komplexu, o ktoré bol veľký záujem a všetky už majú svojich nájomcov.

Vizualizácia arealu polyfunkčnej štvrte Zwirn v bratislavskom Ružinove.
Vizualizácia areálu polyfunkčnej štvrte Zwirn v bratislavskom Ružinove. | YIT

Na rohu Košickej a Svätoplukovej ulice pokračuje výstavba administratívneho objektu Zwirn Office. Bude to dominanta štvrte so štrnástimi podlažiami nadzemnými a troma podzemnými. Vjazd do podzemnej garáže sa nachádza na Svätoplukovej ulici medzi objektom zrekonštruovanej národnej kultúrnej pamiatky Pradiarne 1900 a obytným blokom Zwirn 3. Administratívny objekt čerpá z blízkosti služieb a obchodných prevádzok v parteri rezidenčných blokov štvrte.