Byty. Ilustračná foto.

Zmluvy s investormi do nájomného bývania skontroluje Štatistický úrad SR

Systém štátom podporovaného nájomného bývania má na jeseň dosiahnuť dôležitú métu.

Podpredseda vlády SR Štefan Holý počas bratislavského stretnutia lídrov slovenského stavebníctva v pondelok (24.  októbra) povedal, že koncom novembra podpíšu zmluvy s finančnými investičnými partnermi.

Sú to štyri veľké súkromné nadnárodné spoločnosti, ktoré nájomné byty chcú aj spravovať. Záujem majú podľa neho ďalší investori, ktorých však bližšie nepomenoval. V súčasnosti je predbežne k dispozícii niekoľko miliárd eur na výstavbu 40-tisíc bytov.

Jeden zo záujemcov – rakúska Vienna Insurance Group (VIG), ktorej súčasťou je slovenská poisťovňa Kooperativa – má 50 poisťovní vo viac ako 30 krajinách. Dvadsať percent z komerčného životného poistenia, ktoré takto vyberú, musia investovať do bezpečných investícií, čo je podľa európskej regulácie nájomné bývanie, vysvetlil. V prípade VIG sú to 2 miliardy eur ročne. Rakúsky investor má však problém s tým, že v Európskej úni je málo vhodných projektov.

Budúci investori do nájomného bývania

Rakúska Vienna Insurance Group je prvým investorom v nájomnom bývaní u nás. Svoje investície realizuje prostredníctvom poisťovne Kooperativa a Komunálnej poisťovne. Postavila napríklad projekt komerčného nájomného bývania v Košiciach, podobnú výstavbu pripravuje aktuálne v Žiline, nájomné bývanie odkúpila v minulosti od developera v Trnave.

 Heimstaden ako jeden z najväčších súkromných vlastníkov rezidenčných nehnuteľností v Škandinávii pôsobí v Nemecku, Holandsku aj v Česku. Je popredným investorom do rezidenčných nehnuteľností.

Skupina BWSG podniká na území celého Rakúska a má širokú škálu činností. Okrem iného stavia a prenajíma dotované aj súkromne financované byty. Spravuje približne 37-tisíc bytov a v dlhodobom priemere stavia ročne 400 bytov.

YIT Slovakia je popredný developer v Bratislave, kde spolupracuje s magistrátom na výstavbe nájomných bytov. Jeho materská spoločnosť YIT je vo Fínsku najväčším tamojším a severoeurópskym developerom a stavebnou spoločnosťou.

Pred časom bol podpis zmlúv avizovaný na október, ale nastal posun. Vláda až 5. októbra schválila nariadenie s niektorými opatreniami v súvislosti so štátnou podporou nájomného bývania, ktoré platí od novembra. Obsahuje kritériá na získanie postavenia nájomcu, pravidlá prideľovania bytov, vzorec výpočtu nájomného vrátane korekčného mechanizmu maximálnej výšky nájomného a jeho úpravy o medziročný nárast miery inflácie a iné náležitosti.

Uzavretie zmluvy s podmienkami

Uzavretie zmluvy s investičným partnerom nebude celkom jednoduché, v hre sú Štatistický úrad SR a Európska komisia. Vicepremiér Holý má základe uznesenia ku  nariadeniu splniť dve úlohy, ktorých termín plnenia je do konca decembra 2024. Pred predložením investičnej zmluvy na rokovanie vlády požiadať Štatistický úrad SR o stanovisko, či záväzky z investičnej zmluvy nezvýšia deficit verejnej správy.

„Predpokladáme, že samotné prerokovanie investičných zmlúv vládou SR sa udeje v druhej polovici novembra vzhľadom na požiadavku vlády SR o ex-ante, kontrolu zmlúv Štatistickým úradom SR,“ informoval ASB 18. októbra Úrad podpredsedu vlády SR.

Vicepremiér má ďalej v súlade s uznesením k nariadeniu zabezpečiť, že v návrhu investičnej zmluvy dojednajú odkladaciu podmienku, podľa ktorej investičná zmluva nenadobudne účinky, kým Európska komisia nepotvrdí, že jej uzatvorením nedôjde k poskytnutiu nedovolenej štátnej pomoci.

Vláda schvaľuje na návrh Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania najmä

  • a) kritériá výberu investičných partnerov,
  • b) výber investičných partnerov,
  • c) uzatvorenie, zmenu a ukončenie každej investičnej zmluvy agentúrou.

Zdroj: Zákon o štátnej podpore nájomného bývania

Developeri budú mať na výber

Projekt môžu podľa Holého rozpredať klientom alebo ho môžu ponúknuť jednému z investičných partnerov v systéme štátom podporeného nájomného bývania. Investiční partneri po podpise zmlúv majú záujem o konkrétne rezidenčné projekty a vzniká tak priestor na výstavbu nových bytov.

„Veľkí developeri čakali na zverejnenie cenovej mapy. Ich spätná reakcia je, že ceny sú dobré a chcú sa zapojiť,“ konštatoval. Vicepremiér priblížil, že medzi  projektmi vhodnými na nájomné bývanie eviduje napríklad projekty so stavebnými povoleniami. Sú to aj projekty, ktoré pripravili na na hypotekárne financovanie. Stavebné firmy z nich však odstúpili, pretože nevedeli investorovi garantovať cenu.

V prípade štátom podporovaného nájomného  bývania to podľa neho nie je problém, pretože nariadenie vlády obsahuje doložku, že akýkoľvek objektívny nárast ceny, ktorý sa prejaví počas výstavby sa vo finále zúčtováva cez vzorec do nájomného. Zdôraznil, že je treba vytvoriť stabilné prostredie, kde firmy vedia niekoľko rokov vopred, kde a kto bude stavať byty a za aké ceny.

Portál s ponukou bytov má odštartovať na prelome rokov

Podpredseda vlády na brífingu po svojom vystúpení na stavebnej konferencii povedal, že systém štátom podporovaného nájomného bývania umožňuje nákup hotových aj rozostavaných projektov, takže ľudia by sa mohli sťahovať do nových nájomných bytov celkom rýchlo. Na prelome rokov 2022 a 2023 bude k dispozícii verejnosti portál s ponukou projektov a bytov, ktorý bude prevádzkovať Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania.