Ikonický pražský hotel vstupuje do novej éry. Takto sa zmenil brutalistický klenot, bývalý InterContinental

Partneri sekcie:

Po niekoľkých rokoch rekonštrukcií a debát o budúcnosti jedného z najvýraznejších pražských hotelov sa v polovici apríla znovu otvorila verejnosti ikonická stavba na rohu ulice Pařížská a Dvořákovho nábrežia – bývalý InterContinental, dnes Fairmont Golden Prague.

Brutalistický objekt z pera Karla Filsaka, postavený v roku 1974, prešiel rozsiahlou a architektonicky citlivou obnovou, ktorú viedol ateliér TaK Architects pod vedením Marka Tichého. Výsledkom je hotel, ktorý si zachováva svoj pôvodný architektonický jazyk, ale zároveň prináša súčasný komfort, špičkový interiérový dizajn a umeleckú vrstvu, akú v českom kontexte nevidno.

Citlivá obnova brutalizmu

Marek Tichý však v rámci rekonštrukcie mieril ďalej ako len k obnoveniu pôvodného hotela. Jeho myšlienkou bolo ukázať pôvodné časti budovy v novom svetle, hotel rozšíriť a doplniť o novú vrstvu. Nezostal preto len pri vlastnom objekte. Doplnil ho o rad dostavieb a konverziou prešlo kompletne celé okolie.

Množstvo pôvodne hotelových plôch sa transformovalo na verejný priestor, ktorý je celkom priestupný, ponúka nové pešie trasy a pobytovo atraktívne miesta. Vďaka tejto demokratizácii a tiež úpravám stavby sa hotel po mnohých rokoch s mestom prepája a stáva sa jeho súčasťou.

fairmont golden prague (9)
fairmont golden prague (2)
1 Fairmont Golden Prague min 2048x1366
fairmont golden prague (1)
fairmont golden prague (7)
fairmont golden prague (3)
fairmont golden prague (5)
fairmont golden prague (4)

Jedným z kľúčových prvkov vízie Marka Tichého je dokončenie parteru ulice Pařížská. Úplne transparentné línie s unikátnou konštrukciou zo skla, doplnené o autorské diela, vystupujú z tela hotela, stretávajú sa s novovysadenou zeleňou a pokračujú k novovybudovanému verejnému priestoru na rohu Dvořákovho nábrežia. Ten zostupuje po zelenom svahu na úroveň, kde je možné pokračovať novovytvoreným priechodom až k rieke. Mestský bulvár a park je v tomto mieste doplnený ďalšou dostavbou, unikátnym pavilónom pre galériu súčasného umenia.

Súbežne s ulicou Pařížská je vnútrom hotela vedená aj hotelová galéria so vstupmi z oboch strán, z mesta aj od rieky. Vďaka tomu ňou ľudia budú môcť voľne prechádzať. Cieľom bolo prilákať návštevníkov dovnútra hotela, kde predovšetkým prízemie je samo osebe zbierkou umenia, z veľkej časti komponovaného v rámci spolupráce s architektom projektu.

1 Fairmont Golden Prague min 2048x1366
Brutalistický objekt z pera Karla Filsaka, postavený v roku 1974, prešiel rozsiahlou a architektonicky citlivou obnovou. | Zdroj: Fairmont Golden Prague

Priestory pre všetkých

Už pri rekonštrukcii kládli architekti dôraz na to, aby priestory neboli určené iba pre hotelových hostí, boli jednoducho a slobodne prístupné pre všetkých, a to dosiahli vytvorením samostatných prístupov. Dve zo šiestich reštaurácií, ktoré  Fairmont Golden Prague otvára, a galéria s umeleckými dielami majú priamy vstup z ulice Pařížská alebo z novej lávky z Dvořákovho nábrežia, takže každý môže prirodzene vstúpiť bez pocitu, že sa ocitá v uzatvorenom hotelovom priestore.

Rekonštrukcia budovy a jej prestavba prepájajú reštaurované prvky s novou vrstvou na úrovni architektúry, umenia a priestorového usporiadania. Architekti nadviazali na pôvodnú koncepciu založenú na dialógu troch základným materiálov – betónu, skla a dreva, ktoré sa v obmenách objavujú vo všetkých častiach objektu.

Omnoho podstatnejšia je však filozofia prístupu, snaha nadviazať na spôsob práce svojich predchodcov, pracovať od počiatku v tíme s výtvarníkmi a dizajnérmi, spoločne tvoriť dielo, kde sa stierajú hranice medzi architektúrou a umením.

Rovnako podstatný je princíp demokratizácie miesta, otvorenie hotela jeho okoliu, vykročenie architektúry do verejného priestoru a prepojenie toho, čo je vnútri a vonku. To všetko je zrealizované s veľkou dôslednosťou a úsilím spracovať autenticky každý detail, od obvodových plášťov, záhrad, mestského partera s radom autorských prvkov až po náročný, vrstvený, atypicky navrhnutý interiér. Vzhľadom na mimoriadny rozsah stavby a okolia je výsledok grandiózny aj svojím rozsahom.

Dizajnová obnova a nové vrstvy

V priebehu rekonštrukcie sa podarilo zachovať a reštaurovať mnoho pôvodných umeleckých diel a celkov architektúry. Ako príklad možno uviesť obnovenú keramickú fasádu, ktorá bola navrhnutá a pôvodne realizovaná sochárom Zbyňkom Sekalom a ktorá sa vo svojom období stala predlohou desiatkam stavieb v Československu.

fairmont golden prague (4)
Do interiérov sa vrátili ikonické diela. | Zdroj: Fairmont Golden Prague

Do interiéru sa vrátili ikonické diela, ako sú drevené stropné plastiky s motívmi cechových erbov od Čestmíra Kafku alebo kompozícia stĺpovitých sôch Začarovaný les od Miloslava Hejného, aj keď zachovaná len sčasti. Návratu sa dočkalo pozlátené osvetlenie Huga Demartiniho, ktoré v reštaurácii Zlatá Praha dopĺňajú paravány sklárne Sallinger alebo na prízemí sklenené tavenice od výtvarníkov Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtovej.

Na tie pre zmenu nadväzuje ich pokračovateľ a vynikajúci tvorca Zdeněk Lhotský. Práve toho prizval Marek Tichý ako jedného z prvých k spolupráci na novej podobe hotela Gesamtkunstwerk. Medzi ďalšie reštaurované práce a umelecké analógie patrí deväť vitráží od Josefa Jíru, doplňované súčasníkom tejto techniky Janom Černohorským, veľkoformátový obraz maľovaný voskom od Františka Ronovského, na ktorého nadväzuje veľký triptych Iry Svobodovej či monumentálne plastické drevené steny od Josefa Klimeša.

V priebehu rekonštrukcie bolo do reštaurovania, návrhu a realizácií nových diel zapojených viac ako 20 štúdií, ich výber, zadanie a návrhy od začiatku riadil a celú prácu dozoroval Marek Tichý, hlavný architekt projektu, ktorého víziou bolo nadviazať na formát spolupráce architekt – umelec pri tvorbe spoločného diela.

fairmont golden prague (1)
Pri rekonštrukcii kládli architekti dôraz na to, aby priestory neboli určené iba pre hotelových hostí. | Zdroj: Fairmont Golden Prague

Udržateľnosť ako nový štandard

Rekonštrukcia hotela bola navyše zrealizovaná s dôrazom na udržateľnosť a ekologickú stopu, jedným z pilierov vízie rekonštrukcie bolo ukázať, že aj historické stavby možno obnovovať s dôrazom na udržateľnosť. Táto filozofia sa presne pretína s ambíciou značky Fairmont Hotels & Resorts. Fairmont Golden Prague je príkladom toho, že aj historické budovy môžu byť citlivo prispôsobené moderným technológiám a prvkom ohľaduplným k životnému prostrediu.

Budova je po novom z veľkej časti dotovaná chladom aj teplom z obnoviteľného zdroja, rozsiahleho geotermálneho poľa využívajúceho blízkosť rieky. Ďalším z príkladov je spätné využívanie tepla vznikajúceho pri prevádzke hotela, napríklad z úžitkovej vody wellness centra a gastronomických prevádzok alebo práčovne.

Veľký dôraz sa kladie aj na udržateľné hospodárenie s vodou – zavlažovanie zelených plôch bude zaistené využitím dažďovej a tzv. sivej vody. Súčasťou ekologického prístupu sú tiež rozsiahle zelené strechy a vertikálne záhrady, ktoré prispievajú k ochladzovaniu budovy a zlepšujú mikroklímu v okolí.

fairmont golden prague (3)
Otvorením hotela sa rekonštrukcia nekončí. | Zdroj: Fairmont Golden Prague

Dôležité centrum spoločenského a kultúrneho diania

Otvorením hotela sa však rekonštrukcia nekončí. Projekt, ktorý je založený na myšlienke dokončiť celé okolie hotela, ešte čaká jeho posledná časť – revitalizácia Námestia Miloša Formana pred budovou. Na jej podobu bude tento rok vypísaná architektonicko-urbanistická súťaž, ktorá má cieľ nájsť a doplniť posledný kameň do mozaiky projektu Staromestská brána. Fairmont Golden Prague tak zažíva nový začiatok, opäť sa stáva dôležitým centrom spoločenského a kultúrneho diania v Prahe a príležitosťou pre život mesta a jeho rozvoj.

Projekt Fairmont Golden Prague predstavuje dôležitý precedens v prístupe k architektúre 2. polovice 20. storočia. Ukazuje, že aj budovy z obdobia tzv. normalizácie môžu byť rehabilitované nie prostredníctvom vymazania svojej identity, ale, naopak, jej reinterpretácie. Projekt sa nesnaží vytesniť minulosť, ale stavia na nej súčasný štandard, ktorý sa nebojí detailu, vrstvenia a otvorenosti vo vzťahu k verejnosti.

V kontexte Prahy ide o výnimočný príklad komplexnej rekonštrukcie, ktorá prekračuje obnovu hotelovej funkcie. Výsledkom je architektonický celok, ktorý znovu vstupuje do hry o podobu mesta – tentoraz nie ako uzavretý svet zahraničných hostí, ale ako mestotvorný prvok s kultúrnym presahom.