budova

Štátne nájomné byty môžu začať stavať už na jeseň, tvrdí Kollár

Výstavba štátnych nájomných bytov by sa mala začať po schválení zmien stavebného zákona na jeseň tohto roka. Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár o tom informoval vo videu na sociálnej sieti s tým, že legislatívnu úpravu pripravujú niekoľko mesiacov dva tímy na Ministerstve dopravy a výstavby SR a u podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého (Sme rodina).

Financovanie výstavby štátnych nájomných bytov, čo je jedna z hlavných priorít vlády Igora Matoviča (OĽaNO), bude podľa šéfa parlamentu zabezpečené aj z prostriedkov Európskej únie a z úspor sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach.

Zmena stavebného zákona by mala urýchliť v súčasnosti zdĺhavé stavebné konanie. „Keby sme týmto systémom chceli stavať štátne nájomné byty, tak začneme o desať rokov, no to už bude asi každému k ničomu. Preto musíme najprv zmeniť legislatívu a na jeseň ju prinesieme. Zmeníme legislatívu a môžeme začať konečne stavať štátne nájomné byty,“ povedal Kollár. S odvolaním sa na premiéra uviedol, že budú na to peniaze aj z Európskej únie, ale aj zo zdrojov sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS).

Bývať „lacno“

„Po ťažkých rokovaniach s DSS-kami námo bolo prisľúbené, že pustia niekoľko miliárd do štátnych nájomných bytov,“ priblížil Kollár. Sporitelia budú mať podľa neho garantovaný jasný úrokový výnos a budú mať garanciu v hodnote bytov.

„Týmto spôsobom to vieme financovať a vieme to spustiť,“ ubezpečil predseda parlamentu. Teraz bude podľa neho o to dôležitejšie ľuďom pomôcť, lebo bývanie bude ťažšie dostupné. „Pozývam aj opozíciu, aby sa k nám pridala a pomohla pri zmene legislatívy, aby sme mohli odštartovať štátne nájomné byty,“ poznamenal Kollár, pričom očakáva, že s rozumnou časťou opozície sa dohodnú. Keď sa začne výstavba štátnych nájomných bytov, podľa neho to mnohí pocítia a budú môcť bývať „solídne, slušne, v novom a hlavne lacno.“

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) nedávno informoval, že rezort sa chce uchádzať o časť prostriedkov z Fondu obnovy Európskej únie najmä na rozvoj dopravnej infraštruktúry, výstavbu nájomných bytov a digitalizáciu územných plánov.

Ešte skôr označil za ambiciózne pripraviť nové stavebné predpisy a predložiť ich do Národnej rady SR do októbra, ako sa vláda zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. Pri príprave návrhov nových zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré majú nahradiť zastaraný stavebný zákon z roku 1976 bude rezort dopravy a výstavby len odborne asistovať. Pripravovať a predkladať návrhy zákonov bude na základe novely kompetenčného zákona od 1. júla už podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.

Zjednodušené obstarávanie

Obstarávanie nájomných bytov majú zjednodušiť potrebné zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. S prípravou príslušných návrhov začala pracovná skupina, na ktorej zriadení sa nedávno dohodli predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger.

Cieľom konkrétnych návrhov je zjednodušenie verejného obstarávania, čo je podľa ÚVO potrebné aj pre vyčerpanie finančných prostriedkov Európskej únie, ale zároveň je nutná väčšia kontrola týchto verejných obstarávaní.

Členmi pracovnej skupiny, ktorá sa zišla tento týždeň na ÚVO, sú odborníci tohto úradu, zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby SR, ZMOS-u, Najvyššieho kontrolného úradu SR, Štátneho fondu rozvoja bývania, ako aj Národnej rady SR a súkromného sektora.

Neusporiadané vlastnícke vzťahy

Šéf ÚVO v tejto súvislosti povedal, že nie je celkom pravdivé tvrdenie, že verejné obstarávanie brzdí výstavbu nájomných bytov. „Keď si zoberieme rôzne typy porušení zákona, tak prídeme na to, že jedným z kľúčových problémov pre obce je, že nemajú vlastné pozemky, na ktorých nájomné byty môžu stavať. Pozemok nevlastní obec, ale súkromník, či právnická alebo fyzická osoba,“ upozornil Hlivák po stretnutí s predsdom ZMOS-u.

Vyslovil sa pritom za zmapovanie vlastníkov pozemkov v obciach, kde by bola možná výstavba nájomných bytov. Musia sa však vysporiadať dlhodobo neusporiadané vlastnícke vzťahy k týmto pozemkom.

„Môžeme sa rozprávať o vhodnej forme centralizácie verejného obstarávania. Napríklad, na úrovni vyšších územných celkov sa urobí centrálna zmluva na stavebné spoločnosti, kde sa vyhlási verejné obstarávanie už pre konkrétne obce, vysúťaží sa viac stavebných spoločností a obce si budú vyberať, ktorú vysúťaženú spoločnosť si vyberú na výstavbu nájomných bytov,“ uviedol Hlivák s tým, že vytvorený by mohol byť katalóg projektov.

Katalógové projekty od vysokých škôl

„Môžeme využiť výnimku v zákone, čo netreba obstarávať. Zadať sa to môže vysokým školám, tie môžu pripraviť katalógové projekty, ktoré samozrejme budú schválené zo strany ZMOS,“ poznamenal predseda ÚVO.

Obec by si mohla vybrať bytový dom, nemala by starosti s projektom a niekto by urobil verejné obstarávanie v danom regióne, aby sa mohli zapojiť aj lokálni podnikatelia.

„Úrad ponúkol metodickú pomoc, akým spôsobom urobiť konkrétny návod, ako by to mohlo vyzerať, aby sme povedali, ktorým smerom to verejné obstarávanie treba zrealizovať, aby bolo v súlade so zákonom a najmä v súlade s európskym právom,“ poznamenal Hlivák s tým, že bude potrebné riešiť aj iné právne otázky, ktoré sú úplne mimo kompetencie úradu.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra