shutterstock 747626554

Ako flexibilne reagovať na vysoké ceny vstupov v stavebníctve?

Ceny stavebných materiálov a ďalších dôležitých vstupov v stavebníctve stále komplikujú život dodávateľom aj investorom.

Cena ropy predstavuje výrazný faktor, ktorý má vplyv na viaceré výrobky v stavebnom priemysle a v neposlednom rade aj na ceny pohonných hmôt. Napriek poklesu ceny ropy v mesiaci august, cena za posledný štvrťrok narástla a opäť atakuje dlhodobé maximá. 1

Podľa ŠÚ SR za ostatné tri mesiace (od 26. do 39. týždňa) taktiež vrástli ceny PHM. 2 Bezprecedentný nárast zaznamenal hlavne plyn LPG. Nárast cien PHM má priamy vplyv na cenu dopravy stavebných materiálov, presun ďalších kapacít a prevádzku stavebných strojov a mechanizmov.

Z konkrétnych materiálov má na cenu stavby spravidla výrazný vplyv cena ocele. Jej cena je naďalej na rekordne vysokej úrovni, i keď v posledných týždňoch sa prejavila istá cenová stabilizácia.

Priemerná cena železa a ocele
Priemerná cena železa a ocele 1/2019 – 8/2021 | Zdroj: https://www.thesteel.com/sk/vyvoj-cien
Plechy
Ceny plechov 1/2019 – 8/2021 | Zdroj: https://www.thesteel.com/sk/vyvoj-cien

Cena medi a hliníka je tiež naďalej oproti situácii spred roka enormne vysoká, ale podobne ako oceľ je aktuálne stabilizovaná.

Ďalším dôležitým stavebným materiálom je drevo a výrobky z neho. Nedostatok na slovenskom trhu navyšuje jeho cenu, čo komplikuje hlavne výstavbu drevených konštrukcií strechy. Nárast ceny dreva sa odzrkadlil aj v nákladoch na debnenie, čo v kombinácii s betonárskou výstužou predražuje monolitické konštrukcie.

Ceny plastov, ktoré vplývajú napríklad na ceny výrobkov v oblasti TZB a výplní otvorov, približne od polovice júla nevykazujú výraznejšie výkyvy.

Trhové ceny komoditných plastov týždenne za tonu 2
Trhové ceny komoditných plastov týždenne za tonu 2 | Zdroj: https://www.plasticportal.sk/sk/cenove-reporty?year=2021&week=35

Na konečnú cenu stavby majú vplyv aj ceny ďalších materiálov a ostatných vstupov. Samotnú výrobu stavebných materiálov ovplyvňujú tiež rastúce ceny energií, najmä elektriny a plynu. Zdraželi tiež drevené palety a obalové materiály. Netreba zabúdať ani na celkovú infláciu a rast mzdových nákladov. Podľa predbežných údajov Eurostatu bola medziročná septembrová inflácia na Slovensku na úrovni 5,1 %, čo je tretia najvyššia hodnota v eurozóne. 3

Ceny mnohých stavebných materiálov sú stále na veľmi vysokej úrovni oproti minulému roku. Pozitívnou správou je, že najmä v posledných týždňoch už výraznejšie nerastú, prípadne poklesli. Presne na tieto zmeny sme zareagovali pri vydaní mimoriadnej verzie programu a databázy pre oceňovanie a riadenie stavieb CENKROS 4.

Pokým predchádzajúca letná verzia odzrkadľovala ceny približne z prelomu mája a júna, nová októbrová verzia zachytáva stav zo septembra, tzn., že korešponduje s predchádzajúcimi nárastmi a následnou cenovou stabilizáciou. V prípade zmien ceny sú v programe stále k dispozícii priebežne aktualizované Materiály online, ktoré obsahujú vyše 700 000 materiálov.

Referencie:

1 https://markets.businessinsider.com/commodities/oil-price?type=wti

2 http://datacube.statistics.sk/#!/view/sk/VBD_INTERN/sp0207ts/v_sp0207ts_00_00_00_sk

3 https://e.dennikn.sk/2559527/za-najvyssiu-inflaciu-za-17-rokov-moze-aj-zrusenie-obedov-zadarmo/?ref=list&_ga=2.55788715.1887357765.1633325622-675032864.1612853619

Zdroj: PR článok CENEKON, a.s.