Aké zmeny prinesie nový stavebný zákon ešte predtým, ako vstúpi do platnosti?

V apríli tohto roku Národná rada Slovenskej republiky prijala návrhy zákona o výstavbe a zákona o územnom plánovaní. Ide o dlhoočakávanú reformu, ktorá by mala odstrániť nedostatky doterajšej legislatívy, ktorá je v platnosti už takmer 5 desaťročí. Uzavrie sa tak dlhoročná séria pokusov o komplexnú stavebnú reformu, ktorá by mala priniesť najmä výrazné zrýchlenie a zjednodušenie povoľovania výstavby.

Dvojica nových zákonov, ktoré sú schválené s účinnosťou od 1. apríla 2023 (zákon o územnom plánovaní) a od 1. apríla 2024 (zákon o výstavbe), prinesie do súčasného fungovania úradov aj tvorby projektov výrazné zmeny. Tou prvou bol vznik Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorý bude po novom riadiť stavebné konania.

Tomu, ako to všetko bude a čo prinesie novelizácia, sa už na konci novembra bude venovať EPI konferencia Stavebné právo. Ide o výnimočný prvý ročník, ktorý organizuje spoločnosť Poradca podnikateľa. V dňoch 28. a 29. 11. 2022 sa v Jasnej stretnú zástupcovia Úradu vlády SR a novovzniknutého Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Uvedené inštitúcie  poskytli podujatiu záštitu.  Konferencia bude zameraná na predstavenie pripravovaných zmien a aktuálne výzvy v stavebnej legislatíve v slovenskom aj európskom rozmere.

Stavebné právo 2022 | Zdroj: Poradca podnikateľa

Medzi prednášajúcimi sa predstaví aj množstvo odborníkov z praxe. Stretnúť môžete napríklad Pavla Kováčika, prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, Mária Glosa z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska či Mareka Perdíka, predsedu Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Nebudú chýbať ani zástupcovia advokátskych kancelárií špecializujúcich sa na problematiku stavebnej legislatívy – Peter Kotvan z Advokátskej kancelárie Kotvan, ktorý je zároveň odborným garantom EPI konferencie, Matej Košalko z Allen & Overy Bratislava či Tatiana Prokopová zo Squire Patton Boggs s.r.o.

Konferencia ponúka priestor pre  inšpirácie, spoločnú diskusiu a networking – či už s tvorcami príslušných zákonov, zástupcami právnej obce či firmami z praxe.

Viac informácií o konferencii nájdete na: https://konferencie.profivzdelavanie.sk/2022/stavebne-pravo/

Zdroj: PR článok spoločnosti Poradca podnikateľa, spol. s r.o.