Unikátna veža Urbach

Partneri sekcie:

Je viac ako 14 m vysoká, len 9 cm hrubá a bez viditeľných detailov. Stavba, ktorá vyzerá ako papierové origami, je v skutočnosti unikátna drevená konštrukcia. Prostredníctvom dômyselnej súhry formy a sily sa výskumným ústavom ICD a ITKE Univerzity v Stuttgarte podarilo postaviť unikátnu vežu zo samotvarovateľného dreva.

Veža Urbach je jedným zo 16 stanovíšť navrhnutých niektorými z najznámejších nemeckých architektov pre krajinársku výstavu Remstal Gartenschau 2019. Stanovištia sú malé, trvalé stavby. Evokujú tradičné biele kaplnky rozmiestnené na poliach a vo vinohradoch pozdĺž malebného údolia Rems.

Veža s výškou 14 m, ktorá sa nachádza na svahu v centre údolia, je pozoruhodnou dominantou a vizuálne spája niekoľko okolitých stavieb. Poskytuje úkryt, miesto vnútornej reflexie a výhľad do krajiny.

Veža Urbach sa skladá z 12 zakrivených komponentov z CLT (cross-laminated timber). Nosná konštrukcia veže má hrúbku 90 mm, jej výška presahuje 14 m. Zakrivenie umožnilo vytvoriť veľmi štíhlu a ľahkú konštrukciu veže s hmot­nosťou iba 38 kg/m2.

Ľahké stavebné prvky sú spojené krížovými skrutkami, ktorých usporiadanie a špecifický uhol sú optimalizované v celej konštrukcii vzhľadom na ich úlohu homogénne prenášať zaťaženia pozdĺž švu pri zachovaní kontinuálneho spojenia.

Deformáciu dreva pri zosychaní využili pri projekte vo svoj prospech.
Hlavný materiál je smrekové CLT.
Ploché pláty vyrezané z mokrého dreva sa pri schnutí samy sformovali do vopred určeného tvaru.
Simulácia pnutia.
Veža je jednou z niekoľkých stavieb v areáli výstaviska.

Inteligentné drevené diely

Konštrukcia veže vychádza z nového procesu tvarovania zakrivených drevených komponentov. Pri výrobe podobných konštrukcií z dreva sú väčšinou potrebné komplexné a energeticky náročné obrábacie postupy. Inovatívnosť veže Urbach je v tom, že zmena tvaru sa dosiahla len krútením dreva počas schnutia.

Vlhkosť pri drevených konštrukciách zvyčajne spôsobuje problémy, v tomto projekte je, naopak, drevo naprogramované a usporiadané tak, aby využilo silnú, prirodzene sa vyskytujúcu deformáciu na samoformovanie dielov.

Rovnako ako stroje môžu byť naprogramované na vykonávanie rôznych pohybov, drevené časti možno naprogramovať na transformáciu do vopred určených tvarov. Tým sa otvárajú nové a neočakávané architektonické možnosti pre vysoký výkon a elegantné štruktúry s využitím trvalo udržateľného, obnoviteľného a lokálne získaného stavebného materiálu.

Diely veže sú navrhnuté a vyrobené zo smrekového dreva s rozmerom 5,0 m × 1,2 m v plochom stave s vysokým obsahom vlhkosti a so špecifickými vrstvami. Následne sa kontrolovane sušia. Pri vyberaní zo sušiacej komory sú diely presne zakrivené.

Simulácia pnutia.
Simulácia pnutia. |

Časti sa prekrývajú a laminujú dohromady, aby sa geometria na mieste uzamkla, čím vzniknú väčšie zakrivené komponenty CLT so stabilným geometrickým tvarom. Diely boli vyrobené výlučne zo smrekových drevených dosiek pochádzajúcich zo Švajčiarska.

Jednotlivé komponenty dosahujú až 15 m s polomerom 2,40 m a konštrukčnou hrúbkou iba 90 mm. Komponenty boli vyrezané na 5-osovej CNC fréze. Následne sa predmontovali do skupín po troch vrátane hydroizolácie, vonkajšieho obkladu z laminovaného smrekového dreva a anorganického náteru, ktorý chráni drevo pred UV žiarením i hubami.

Prečítajte si tiež: 7 spôsobov, ako stavať dom z dreva

Predmontované trojice na mieste zostavil za jediný deň tím štyroch remeselníkov bez použitia rozsiahleho lešenia alebo debnenia. Celý proces od rezania guľatiny na píle až po výrobu samotvarovacích panelov, sušenie, finálne obrábanie a predmontáž sa uskutočňuje v rámci spolupracujúcich spoločností a na rovnakom mieste.

To nielenže umožňuje udržateľnú a inovatívnu výrobu, ale tiež ukazuje, ako sa môže podobná výroba bez problémov integrovať do zavedených priemyselných postupov spracovania dreva. Veža Urbach je ekologická a expresívna drevená architektúra, ktorá vznikla na križovatke remeselného majstrovstva, digitálnych inovácií a vedeckého výskumu.

Veža Urbach
Miesto: výstava Remstal Gartenschau 2019, Urbach, Nemecko
Autori: Inštitút pre výpočtový dizajn a konštrukciu (ICD) a Inštitút pre stavebné konštrukcie a konštrukčný dizajn (ITKE), Univerzita v Stuttgarte
Spolupráca: Laboratórium celulózy a drevených materiálov, Empa – výskum drevených materiálov, ETH Zürich, Blumer-Lehmann AG
Plocha: 12,5 m2
Výška: 14,2 m
Hrúbka konštrukcie: 90 mm
Text: Karolína Barényi
Foto: ICD – University of Stuttgart

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 6-7/2019.