Crystal Space City: Mesto vo vesmíre inšpirovala stavebnica

Partneri sekcie:

Ako by mohol vyzerať život tam, kde vás podľa kultového sci-fi filmu Votrelec nikto nepočuje kričať? Čínske štúdio CAA Architects sa spojilo so spoločnosťou Lego Čína, aby navrhli utopistické mesto budúcnosti. Má ho vybudovať umelá inteligencia a bude žiť vlastným životom. Vo vesmíre. Hlavným dizajnérom projektu je Liu Haowi.

Crystal Space City the Mars CAA architects
Analysis Diagram CAA architects
Crystal Space City the Miller Planet CAA architects
Crystal Space City Traveling with the Moon CAA architects
Crystal Space Citys Sperating from the Earth CAA architects

„V momente, keď fyzický svet celkom splynie s virtuálnym, keď sa betónové mesto premení na živý organizmus, keď človek konečne zbúra hranice trojdimenzionálneho priestoru a otvorí bránu do multidimenzionálneho vesmíru, vtedy sa Crystal Space City môže stať ideálnym domovom pre ľudstvo.“
Takto poeticky svoj futuristický projekt opisuje čínske štúdio CAA Architects.

Dnes nám tieto slová znejú ako utópia hraničiaca skôr s detskou fantáziou ako s realitou. Architekti však svoj projekt berú vážne. Čo vzniklo ako nápad z modelu rakety od výrobcov populárnej stavebnice môže byť podľa nich raz skutočne naším novým svetom. Svetom v pohybe. „Crystal Space City by malo byť hniezdom pre novú civilizáciu. Mestom budúcnosti, ktoré voľne cestuje hlbokým vesmírom,“ dopĺňa štúdio CAA vo svojom oficiálnom vyjadrení.

Crystal Space Citys Sperating from the Earth CAA architects
Crystal Space Citys Sperating from the Earth CAA architects |

Civilizácia zo zrnka kryštálu

Malý krôčik pre ľudstvo, obrovský skok pre technológiu. Mierne pozmenené slová prvého človeka na Mesiaci dokonale vystihujú ideu projektu Crystal Space City. Základ má totiž v myšlienke, že pokrok vo výskume vesmírnych technológií môže viesť k väčším veciam ako len k ceste za exosféru Zeme a späť.

Podľa štúdia CAA Architects by sa rakety čoskoro mohli zmeniť z dopravných prostriedkov na základy extraterestriálnych kolónií. Noemove archy pre budúce civilizácie. Práve rakety majú byť nosným prvkom mesta. Tie by nielen umožňovali odlepiť jeho základy od zeme, dovolili by mu tiež cestovať hlbokým vesmírom.

Zvyšok mesta má vzniknúť už priamo vo vesmíre, pomocou technológie kryštálového rastu. Na rakete, tesne pod umelým gravitačným poľom, by bolo umiestnené kryštálové zrnko, zabudované v malom dátovom module. V ňom budú presne definované urbánne dátové sekvencie, ktoré umelá inteligencia pravidelne reprodukuje a pomáha tak kryštálu nekonečne expandovať.

Pozrite si video prvotného nápadu Liu Haoweiho.

Mesto, ktoré žije

Aby umelá inteligencia dokázala prinútiť kryštál rásť, je potrebné veľké množstvo energie. Tu do hry vstupuje Einsteinova teória relativity. Konkrétne známa rovnica E = MC2, vyjadrujúca vzťah medzi energiou a hmotnosťou telesa. Kryštál by využíval znásobenú umelú gravitáciu na vstrebávanie energie z materiálov vo svojom okolí. Túto energiu následne kryštál dokáže premieňať na hmotu. Celé mesto by tak bolo úplne energeticky sebestačné, čo je vzhľadom na jeho netradičnú polohu nevyhnutné.

Vo finálnej fáze svojho „rastu“ by Crystal Space City malo podobu organicky vytvorených modulov, poukladaných jeden na druhom a obklopených bujnou zeleňou. Tá má prosperovať z ovzdušia v rámci gravitačného poľa. Kryštálové mesto má byť rovnako miestom na život, ako aj ekologickou oázou. Civilizáciou, ktorá by vďaka technologickému pokroku mohla povstať z jediného zrnka kryštálu v inteligentnom module.

Natália Mrázová