kino lumiere
Galéria(16)

Slovo oheň už ani nehovoria. Kino Lumiére ohlásilo návrat po požiari z roku 2022 veľkolepou rekonštrukciou

Partneri sekcie:

V roku 2022 bolo Kino Lumière krátko pred plánovanou rekonštrukciou, v septembri ho však zachvátili plamene. Aj napriek rýchlemu uhaseniu sa do miestností dostal dym a splodiny, ktoré zničili značnú časť priestorov a kino muselo byť dlhodobo uzatvorené. Dnes Kino Lumière ohlasuje návrat veľkolepou rekonštrukciou, ktorá prekonáva očakávania.

Obnovu oddialil požiar

Písal sa 20. september roku 2022. Mnohí z nás si toto obdobie pamätajú ako obdobie konca pandémie. V tento deň to však bol aj dočasný koniec pre jedno z najpopulárnejších bratislavských kín. V ranných hodinách vypukol požiar v priestoroch digitalizačného pracoviska Slovenského filmového ústavu (SFÚ), teda v Kine Lumière, ktoré filmový ústav prevádzkuje.

Vedenie sa vtedy domnievalo, že priestory na Špitálskej ulici zatvorí len nakrátko, nakoniec však muselo kino zatvoriť úplne. Ešte pred požiarom bola dokonca naplánovaná jeho rekonštrukcia, ktorá mala začať v novembri roku 2022. Do tohto termínu ale trvalo len odstrániť škody po požiari, až následne mohla začať plánovaná obnova. Pre denník SME sa Kino Lumière dokonca vyjadrilo, že škody prirovnávali k požiaru na hrade Krásna Hôrka.

Rekonštrukcia je ale dnes ukončená. Podľa generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu, Petra Dubeckého, bolo jej cieľom vybudovať dôstojný stánok pre audiovizuálnu obec a pre divákov, ktorí radi zažívajú iný spôsob vnímania filmu, ako je to v bežných komerčných kinách. „Celý proces prípravy a financovania rekonštrukcie bol náročný, ale myslím si, že sa nám podarilo skĺbiť všetky požiadavky, ktoré sme mali a výsledok hodnotím pozitívne,” povedal Peter Dubecký.

Obnova na úrovni 21. storočia

Vizuálnou zmenou rekonštrukcie je celková úprava interiéru, v kinosálach sú nové obklady stien, koberce, plátna a opony, pričom boli vyčistené a repasované aj sedačky. Predmetom obnovy bola tiež kompletná výmena elektriny a nová vzduchotechnika. Každá kinosála má vlastnú klimatizačnú jednotku, vďaka čomu sa zlepší cirkulácia vzduchu.

Súčasťou rekonštrukcie rovnako bola výmena troch digitálnych projektorov a v každej sále je možné uvádzať filmy s elektronickými podtitulkami. Zrealizovala sa aj príprava priestoru na umiestnenie výťahovej plošiny pre imobilných divákov, ktorá sa osadí v závislosti od jej dodávky už počas prevádzky kina. 

1Z2A9264
Zrekonštruované priestory Kina Lumière | Zdroj: Miro Pochyba

Generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu hodnotil pozitívne najmä úpravu kinosály K1: „Povýšili sme ju na premiérovú sálu, kde sa môžu konať významné kultúrno-spoločenské podujatia. Pred plátno sme umiestnili oponu, čo dnes v kinách nie je bežné. Zároveň sa v nej môžu robiť kontrolné projekcie nových filmov a výsledky svojej práce na digitalizácii a postprodukčnom procese filmov si v nej môžu pozrieť aj pracovníci Digitálnej audiovízie,” špecifikoval Peter Dubecký.  

Riaditeľ rovnako doplnil, že podľa jeho názoru je kinosála K1 po rekonštrukcii jednou z najkvalitnejších referenčných sál, aké na Slovensku existujú. „Pristupovali sme k tomu veľmi zodpovedne a verím, že tento výsledok ocenia diváci aj profesionáli,“ dodal.

Podľa manažérky kina Zity Hosszúovej je veľmi dôležité, že sa konečne zrealizovala rekonštrukcia priestorov ako celku a nešlo len o parciálne úpravy. „Technologické vybavenie Kina Lumière bude zodpovedať 21. storočiu,” informovala nadšene.

1Z2A9224
Zrekonštruované priestory Kina Lumière – najväčšia sála | Zdroj: Miro Pochyba

Architekti so skúsenosťami realizácie kín doma aj v zahraničí

Projekt rekonštrukcie Kina Lumière vzišiel z pera architektky Zuzany Čižmárovej a architekta Petra Štrpku zo spoločnosti DARK BLUE studio, ktorí majú bohaté skúsenosti s projektmi kín na Slovensku aj v zahraničí. „Kino Lumière je špecifické svojím zameraním aj významom, jeho úlohou je zachovávať históriu slovenskej kinematografie, byť v priamom dotyku s jeho tvorcami, súčasne ale tiež byť súčasťou európskej umeleckej kinematografie,” začínajú svoje rozprávanie Zuzana Čižmárová a Peter Štrpka.

Tí pristupovali k projektu rekonštrukcie s rešpektom. Hlavnou úlohou bolo zosúladiť najnovšie technologické a technické riešenia so zachovaním spiritu legendárneho kina. „Snažili sme sa nájsť balans medzi aktuálnou technológiou vrátane predstáv o komforte návštevníkov so správnou mierou nostalgie a géniom loci tejto legendárnej inštitúcie,” dopĺňajú. 

Z debát sa podľa ich tvrdení vykryštalizoval finálny pohľad na Kino Lumière ako na priestor spájajúci artové kino s galériou, ktorá má pri prezentovaní kvalitného filmového umenia ambíciu osloviť návštevníkov aj inými druhmi vizuálnych médií – fotografiou, plagátom, grafikou a podobne. 

Vylepšené protipožiarne opatrenia aj nové foyer s kaviarňou

Rekonštrukcia sa tiež realizovala s cieľom zvýšiť protipožiarne opatrenia oproti minulosti a prispôsobiť ich aktuálnym normám. „Aktualizoval sa projekt požiarnej ochrany a nad rámec projektu sme zabezpečili niektoré protipožiarne vylepšenia z dôvodu toho, že nás požiar veľmi vydesil,” hovorí Marta Šuleková, vedúca ekonomického oddelenia Kina Lumière. 

Ďalšie detaily doplnil Mário Bulko, ktorý bol pri rekonštrukcii stavebným dozorom: „V rámci stavebného konania bol vytvorený nový požiarný projekt, ktorý nadväzoval na existujúce. Na základe neho vyšli povinné požiadavky ako napríklad kompletná výmena hydrantov, ktoré boli ešte z roku 1974. Boli stále funkčné, ale nespĺňali normy napríklad pri dĺžke hadíc.” 

Zrekonštruované priestory Kina Lumière - nový infopult s obrazovkami
Zrekonštruované priestory Kina Lumière – nový infopult s obrazovkami | Zdroj: Miro Pochyba

Podľa neho boli rovnako vymenené hlásiče požiaru a všetky materiály v sálach po novom spĺňajú požiarnu odolnosť. Sú to napríklad látky alebo koberce či ďalšie materiály, ktoré sa nachádzajú vo všetkých sálach okrem sály K4, kde ostali pôvodné drevené obklady. 

Rekonštrukcia upravila aj prepojenie foyeru kina s kaviarňou, ktoré sa v čase premiér, festivalov alebo kultúrno-spoločenských udalostí stane jednotným priestorom. Snahou bolo silnejšie prepojiť kino s kaviarňou, aby komunita priateľov kina mala priestor na stretnutia pred aj po predstavení. Zároveň sa ale malo zachovať to známe útulné kino, pričom v priestoroch bude naďalej fungovať aj predajňa Slovenského filmového ústavu Klapka.sk, ktorá sa zameriava na predaj filmovej literatúry a audiovizuálnych produktov.

Rekonštrukcia v miliónoch

Obnova Kina Lumière stála takmer 2,5 milióna eur – konkrétne ide o sumu 2 438 000 eur, z čoho boli výdavky na stavebné úpravy vo výške 2 184 000 eur a na kinotechnológie vo výške 254 000 eur. Slovenský filmový ústav pre renováciu kina zabezpečil viaczdrojové financovanie. Získal tiež dotácie z Ministerstva kultúry SR a Audiovizuálneho fondu, ktorý finančne podporil redigitalizáciu, rozdiel dofinancoval SFÚ z vlastných zdrojov. Stavbu realizovala spoločnosť NTJ, s. r. o. na základe projektovej dokumentácie spoločnosti DARK BLUE studio, s. r. o. 

„Mňa veľmi teší, že sa celý projekt podarilo vyfinancovať a nájsť zhodu všetkých technologických riešení, pretože v dnešnej dobe je to malý zázrak. Pre túto chvíľu bude dôležité, aby sme všetky sály vedeli naprogramovať a pripraviť tak, aby sa diváci vrátili a znova mali radi svoje Kino Lumière. Myslím si, že po tejto rekonštrukcii bude veľmi dôstojným kinom, ktoré je zapojené v sieti Europa Cinemas,” uzavrel generálny riaditeľ SFÚ, Peter Dubecký. 

1Z2A9242
Zrekonštruované priestory Kina Lumière – jedna z obnovených sál | Zdroj: Miro Pochyba

Z priestorov SNG odídu čoskoro, čakajú na kolaudáciu

Dnes je ešte potrebné počkať na právoplatné kolaudačné rozhodnutie, ktoré by malo prísť v januári tohto roka. Následne bude kino sprístupnené verejnosti, pričom známy je aj osud súčasného pôsobiska Kina Lumière v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG). Spolupráca s SNG sa otvorením novozrekonštruovaných priestorov Kina Lumière ukončí. Vedenie však chce pomôcť národnej galérii so zabehnutím ich priestorov a budú naďalej úzko spolupracovať, pričom dramaturgia už prejde na stranu SNG. 

Fakt, že sa kino konečne otvorí, je malým sviatkom, pretože od pandémie ani nebolo v riadnej prevádzke a keď sa pandémia končila, kino zničil požiar. Štyri kinosály ponúknu návštevníkom skutočne vysoký štandard, ktorý je prítomný vo všetkých priestoroch kina. Už pri vstupe divákov privíta vynovený infopult s obrazovkami – ako je tomu v SNG. Vynovené sú aj priestory toaliet a cit elegancie dodáva vstupu presklené prepojenie s kaviarňou.

Ide o kvalitnú obnovu, na akú sme v poslednom období zvyknútí z priestorov Slovenskej národnej galérie. Kino Lumière sa tak pripojí v pokračujúcej tendencii zlepšovania kultúrnych stánkov v Bratislave, ktoré boli dlhé roky v zúfalom stave. Ostáva veriť, že otvorenie príde čoskoro. 

1Z2A9264
1Z2A9273
Zrekonštruované priestory Kina Lumière - nový infopult s obrazovkami
1Z2A9262
1Z2A9224
1Z2A9221
1Z2A9308
1Z2A9231

Rekonštrukcia Kina Lumière, Bratislava – Staré Mesto

Investor: Slovenský filmový ústav
Architekti:
Zuzana Čižmárová a Peter Štrpka, DARK BLUE studio
Realizácia: 2022 – 2024
Rozpočet: 2 438 000 eur
Stav: Dokončené