Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne
Galéria(14)

Neschopný dodávateľ, pokles príjmov aj inflácia: Rekonštrukcia Umelky bola rok zastavená, v akom stave je dnes?

Partneri sekcie:

Ide o jednu z najstarších kultúrnych inštitúcií na Slovensku, poznajú ju takmer všetci obyvatelia mesta a je dlhoročnou súčasťou Bratislavy. Umelka, oficiálnym názvom Umelecká beseda slovenská, prechádza od roku 2022 dôležitou rekonštrukciou. Tá však posledné obdobie vážne kríva a práce sa na dlhú dobu zastavili. Ich súčasný stav nám priblížil 1. podpredseda Slovenskej výtvarnej únie, Pavol Kráľ.

Funkcionalistická pamiatka ako miesto dôležitých udalostí

Umelka slúži umelcom i kultúrnej verejnosti už takmer celé jedno storočie. Nachádza sa v lukratívnej lokalite medzi historickým centrom Bratislavy a novým downtownom, povedľa Starého mosta. Objekt Umelky bol postavený v rokoch 1924-1926 pre účely spolku Umeleckej besedy slovenskej, ktorej cieľom bolo združovať všetky umelecké odbory. 

Rovnako bola miestom dôležitých spoločenských udalostí. K najvýznamnejším patrí vznik a založenie občianskeho hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Práve v Umelke sa totiž konali prvé protestné zhromaždenia, ktoré viedli v roku 1989 ku vzniku VPN. Pred budovou vznikla aj známa fotografia Ladislava Bielika z augusta šesťdesiateho ôsmeho, zobrazujúca muža stojaceho s odhalenou hruďou pred sovietskym tankom. V tom roku sa stala najlepšou fotografiou sveta.

Historická fotografia budovy Umeleckej besedy slovenskej
Historická fotografia budovy Umeleckej besedy slovenskej | Zdroj: svu.sk

Významná, konštrukčne novátorská a najstaršia funkcionalistická budova na Slovensku je národnou kultúrnou pamiatkou a navrhli ju architekti Alois Balán a Jiří Grossman. Keďže bolo toto miesto, ešte pred reguláciou rieky Dunaj, často zaplavované, mesto dalo pozemok spolku zadarmo. 

Ako informuje Umelka na svojej oficiálnej stránke, objekt sa stal medzníkom vo vývoji slovenskej architektúry na jej ceste k funkcionalizmu. Jej architektúra, oslobodená od akéhokoľvek dekóru, jasne rešpektovala jednotlivé funkcie. Aj keď je v danom mieste budova jedna z najmenších, dominuje svojmu okoliu a vytvára jeho atmosféru.

Funkčné jadro Umelky tvorí veľká a malá výstavná sieň. Na budove je možné sledovať vývin od klasickej k modernej a funkcionalistickej architektúre. Zatiaľ čo vstupný priestor má ešte stopy oblúčkových dekorácií a vo vestibule je ťažký kazetový strop, veľká výstavná sieň je už konštruovaná z jednoduchších železobetónových rámov a jej severné prekrytie tvorí zasklená strecha továrenského vzhľadu. 

Umelecká beseda slovenská v súčasnosti
Umelecká beseda slovenská v súčasnosti | Zdroj: svu.sk

Priečelia z neomietnutého tehlového muriva zase pripomínajú ranú holandskú modernu. Napriek týmto protikladom pôsobí objekt homogénne a stal sa symbolickou stavbou nástupu modernej architektúry na Slovensku. K pozemku patrí aj veľká záhrada, ktorá sa po čase stala populárnou ako Záhrada umelcov.

Iniciatíva, ktorá spraví z Umelky galériu 21. storočia

Na budove Umeleckej besedy Slovenskej sa postupne podpísal zub času a galéria nedokázala zabezpečiť základný štandard modernej kultúrnej inštitúcie. Stavba trpela viacerými nedostatkami a nutná bola jej obnova. 

Stalo sa tak až v rokoch 2004 až 2006, 2010 a 2013 až 2014, keď Slovenská výtvarná únia zrealizovala rozsiahlu rekonštrukciu objektu, ktorá sa neuskutočnila od roku 1927. Možné to bolo aj vďaka finančnej pomoci Nadácie Slovenského plynárenského priemyslu a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. 

Nedávno iniciovala únia ďalšiu významnú obnovu, ale aj rozšírenie, čím plánované zmeny svojím významom ďaleko presiahli rekonštrukcie z minulosti. Zámerom architektonického riešenia, za ktorým stojí Ľubomír Boháč z Ateliér Art, je vytvoriť čistý pobytový priestor, rozšíriť Umelku o nový multifunkčný pavilón a rovnako jej dať reprezentatívnu záhradnú piváreň. 

Vizualizácia nového verejného priestoru Umelky
Vizualizácia nového verejného priestoru Umelky pri Starom moste | Zdroj: Ateliér Art

O projekte veľmi konkrétne informoval architektonický ateliér. V prvom prípade bude upravený exteriér popri chodníku zo strany Starého mosta, kde je navhrnutý kontinuálny vegetačný pás s oporným múrikom. Povrchové úpravy sú navrhnuté ako kombinácia betónovej dlažby a mlatu. Charakteristickým prvkom sú betónové kubusy, navrhnuté z pohľadového betónu, ktoré budú realizované okolo existujúcich stromov. 

V rámci novonavrhovanej tehlovej steny bude umiestnený nový názov Umelka vyrobený z neónových trubíc, čo znamená, že bude možné jeho rozsvietenie. Večerná scéna bude zase zabezpečená bodovými reflektormi, ktoré budú podsvecovať koruny stromov.

Súčasťou modernizácie bolo tiež preveriť riešenie pavilónu. Ten má byť využívaný pre potreby komorných autorských čítaní, hudobných podujatí, umeleckých inštalácií, ale aj na eventové podujatia ako napríklad Biela noc. Doplňujúcou požiadavkou bolo vytvoriť minimálny skladový priestor umožňujúci zrušiť sklad v hlavnej sále Umeleckej besedy.

Pavilón bude tvoriť tvarovo jednoduchý priestorový oceľový rám, ktorý je oddilatovaný od samotnej stavby umeleckej besedy. Snahou bolo navrhnúť vzdušný objem a použiť také prostriedky, ktoré by neboli v rozpore s jestvujúcim architektonicko objemovým riešením pôvodnej stavby. Členenie rámu zase nadväzuje na tektoniku stavby umeleckej besedy, pričom sa snaží o maximálnu transparentnosť a prezentovanie tektoniky zadnej fasády objektu – malej kamennej sály.

Vizualizácia nového multifunkčného pavilónu
Vizualizácia nového multifunkčného pavilónu | Zdroj: Ateliér Art

Poslednou časťou je vytvorenie novej záhradnej pivárne. Za obdobie od realizácie inštitúcie až po dnešok vzniklo v areáli niekoľko dočasných objektov a neprofesionálnych stavebných úprav, ktoré boli v rámci revitalizácie odstránené.

Nahradené budú jedným objektom s funkčným využitím pre potrebu sociálnych zariadení návštevníkov záhradnej pivárne. V druhej časti tohto objektu je navrhnutý viacúčelový priestor s funkčným využítím pivárne a občasne ako priestor pre prezentovanie výtvarných diel.

Objekt je z dvoch strán pôdorysne vymedzený jestvujúcim oplotením, z tretej strany novonavrhovaným vstupom do areálu. Tieto podmienky vymedzujú nový pôdorys projektovaného objektu do tvaru lichobežníka. Všetky priestory budú okrem umelého osvetlenia presvetlené aj denným osvetlením, ktoré zabezpečia strešné svetlíky a zasklená fasáda.

Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne
Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne | Zdroj: Ateliér Art

Novonavrhovaná budova je odsadená od hlavnej stavby Umeleckej besedy 2,5 metra širokou pasážou a zároveň je zasunutý oproti jestvujúcemu nárožiu z dôvodu nekonkurovania novonavrhovanej prístavby pôvodnej stavbe – národnej kultúrnej pamiatke. 

Rekonštrukcia bola dlho zastavená, dôvod zamrzí

Stavebné práce sa začali už v roku 2022 a postupovali solídnym tempom. Odrazu sa však zastavili a na stavbe zavládlo ticho, ktoré trvalo dlhé mesiace. „Výstavba bola na jeden rok prerušená. Dôvodom bolo zlyhanie predchádzajúceho dodávateľa stavby – víťaza výberového konania,” začína svoje rozprávanie 1. podpredseda Slovenskej výtvarnej únie, Pavol Kráľ. „Problém spôsobil aj pokles príjmov, zapríčinený obmedzením prevádzky z dôvodu pandémie a zároveň nárast výdavkov z dôvodu inflácie,” prezrádza exkluzívne pre redakciu ASB.

Modernizácia Umelky sa ale už naplno rozbehla. „Stavebné práce v súčasnosti realizuje nový dodávateľ, prebiehajú už od letných mesiacov roka 2023. Takže stavba nie je v rovnakom stave – prebiehajú aj práce, ktoré sú pre oko diváka menej viditeľné,” vraví 1. podpredseda Slovenskej výtvarnej únie. 

Stavebné práce na projekte počas augusta roku 2022
Stavebné práce na projekte počas augusta roku 2022 | Zdroj: Google Street View

Isté stavebné úpravy sa podľa Kráľa už končia: „V prípade nového hudobného pódia a skladu v záhrade sú práce kompletne ukončené. V novembri sme začali pripravovať kolaudáciu, žiadosť o skolaudovanie je už podaná.” Pred Vianocami majú byť ukončené aj úpravy vo výstavných priestoroch galérie, teda vo vstupnej časti a na schodišti.

„V prípade multifunkčného pavilónu sú dokončené napríklad práce na streche (rekuperácia, rozvody, izolácia strechy), práce prebiehali na atike či drevených konštrukciách a vo vnútri murovanej časti. V súčasnosti sa stavba zatepľuje, v najbližších dňoch sa začnú osádzať okná a rozpracované sú i ďalšie etapy,” konštatuje detaily Pavol Kráľ. Posledná časť projektu – pavilón – má byť podľa neho dokončený vo februári roku 2024.

Projekt iniciovaný Slovenskou výtvarnou úniou je podporený grantom z Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu SR. Finančné náklady mali predstavovať sumu 807 840 eur. „Celkové náklady na realizáciu projektu sa oproti projektu, pripravenému v roku 2019, zvýšili,” vraví pre redakciu ASB. O akú konkrétnu sumu ide však Pavol Kráľ neprezradil.

„Úspešné dokončenie projektu preto predstavuje pre občianske združenie Slovenská výtvarná únia, ktora realizáciu spolufinancuje, veľkú výzvu. Veríme, že vďaka tejto realizácii bude Umelka, najstaršia galéria na Slovensku, pripravená dôstojne osláviť blížiacu sa storočnicu nepretržitej služby umelcom a kultúrnej verejnosti,” uzatvára 1. podpredseda Slovenskej výtvarnej únie, Pavol Kráľ.

Je na škodu, že víťaz výberového konania na dodávateľa stavby nedokázal zabezpečiť to, k čomu sa zaviazal. Dôsledkom tohto zlyhania trpela pamiatka i obyvatelia mesta, nakoľko sa Umelka nachádza v exponovanej časti metropoly a je na očiach tisíckam ľuďom, ktorí okolo nej denne prechádzajú. 

Či bude projekt skutočne dokončený v plánovanom termíne je dnes otázne. Podľa slov Pavla Kráľa však Umelka s dokončením stavebných prác vo februári roku 2024 počíta. V minulosti bol komunikovaný ako termín ukončenia aj apríl roku 2024. Tak či onak, k opätovným spustením prác ostáva dodať jediné – konečne. 

Historická fotografia budovy Umeleckej besedy slovenskej
Umelecká beseda slovenská v súčasnosti
Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne
Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne
Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne - interiér
Vizualizácia novej podoby záhradnej pivárne - interiér
Vizualizácia nového multifunkčného pavilónu
Vizualizácia nového multifunkčného pavilónu