Bytový dom na Račianskej: Za prestavbou objektu z 50. rokov stojí ateliér GutGut

Bytový dom na Račianskej ulici 20 po kompletnej rekonštrukcii to dotiahol až na nomináciu na cenu CE ZA AR 2020. Už samotná nominácia je predzvesťou kvalitného developmentu, ktorý prinesie okoliu nielen nové obytné jednotky, ale aj kvalitnejší mestský interiér.

Návrh rekonštrukcie obytného domu majú „na triku“ architekti z ateliéru GutGut, ktorí už v minulosti predstavili niekoľko úspešných projektov industriálneho rázu. Pôvodne sedemposchodový objekt postavený v 50. rokoch minulého storočia slúžil ako ubytovňa pre susediace tlačiarne Svornosť.

Najvýraznejšou stavebnou zmenou bola jeho nadstavba na plnohodnotných osem podlaží s väčšou svetlou výškou. Dispozícia pôvodných malometrážnych bytov bola zmenená na široký diapazón – od jednoizbových bytov až po rozsiahle štvorizbové. Dokopy vzniklo 30 nových bytových jednotiek.

Zjednotený raster okien a umiernená farebnosť zvyšujú estetickú úroveň ulice.
Na dvornej fasáde pribudli balkóny.
Materiálové a farebné riešenie fasády zjednocuje objekt so susediacou bytovou zástavbou.
Rez.
Severozápadný pohľad.
Juhovýchodný pohľad.

Debarierizácia a lodžie

Súčasťou rekonštrukcie bola aj debarierizácia objektu – pribudol nový výťah a úpravy vo vstupnej hale. Na severozápadnej fasáde, ktorá je orientovaná do dvora, pribudli po jej celej šírke nové balkóny. Byty orientované do ulice sú zas vybavené lodžiami skrytými za zaskleniami. Na najvyššom poschodí sú súčasťou štvorizbových preplávajúcich bytov veľké patiá.

Materiálové a farebné riešenie fasády zjednocuje objekt so susediacou bytovou zástavbou. Uličná fasáda tiež dostala nový raster okien. Ten vizuálne spojil pôvodný dom s nadstavbou do jedného celku.

Materiálové a farebné riešenie fasády zjednocuje objekt so susediacou bytovou zástavbou.
Materiálové a farebné riešenie fasády zjednocuje objekt so susediacou bytovou zástavbou. | Zdroj: Miro Pochyba

Živý vnútroblok

Dom bude aj v budúcnosti súčasťou funkčného celku spolu s objektom tlačiarní Svornosť, ktorý premení na loftové bývanie rovnaký investor WERKS s.r.o a tím architektov GutGut. Spoločný dvor má potenciál stať sa pokojným miestom chráneným od hluku ulice. Prítomná zeleň v polosúkromnom priestore tak doplní už tak či tak vysoký štandard obytného bloku.

Na dvornej fasáde pribudli balkóny.
Na dvornej fasáde pribudli balkóny. | Zdroj: Miro Pochyba
Alexandra Müllerová (redakčná úprava)

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.