Spoločné priestory medzi blokmi dávajú štvrti jej vlastný charakter.

Budúcu štvrť v bratislavskom Novom Meste navrhli Slovinci

Partneri sekcie:

Architektonicko-urbanistickú súťaž na pozemok s rozlohou takmer 4,5 hektára vyhral slovinský ateliér s projektom, ktorého dominantou je lineárny park. Nadviažu na neho verejné a polosúkromné priestory s predzáhradkami.

Nová zástavba prinesie do mestskej časti Nové Mesto a na bratislavský realitný trh takmer 1 200 bytov a občiansku vybavenosť. Stavebné práce by sa mohli začať v roku 2026. Výstavba bude rozplánovaná do viacerých etáp. Išlo a architektonicko-urbanistickú súťaž na územie, ktoré ohraničujú ulice Vajnorská a Odborárska.

Je určené na rezidenčnú výstavbu a občiansku vybavenosť a developerská spoločnosť Penta Real Estate ho odkúpila v auguste 2022. Jednokolová vyzvaná súťaž bola vyhlásená v decembri 2022. Šesť ateliérov svoje návrhy odprezentovalo odbornej porote koncom marca, z ktorých porota určila jeden víťazný.

Nová štvrť prinesie takmer 1 200 bytov.
Nová štvrť prinesie takmer 1 200 bytov. | Zdroj: Penta Real Estate

Architektonicko-urbanistickej súťaže sa zúčastnili popredné domáce a zahraničné ateliéry. Odborná porota posudzovala celkovo šesť návrhov. Víťazný návrh z dielne slovinského štúdia Bevk Perović arhitekti ocenila odborná porota najmä pre výsledné spracovanie urbanistického konceptu, pričom nájdenie správneho urbanizmu bolo aj hlavným cieľom súťaže. Výsledná architektúra bude známa po dopracovaní architektonickej štúdie.

Pri hodnotení jednotlivých návrhov odborná porota okrem iného posudzovala tvorbu a hierarchizáciu verejného priestoru, rozmanitosť krajinnej architektúry, hmotový koncept aj udržateľnosť návrhu.

Vzhľadom na veľkosť riešeného územia bola jedným z najdôležitejších posudzovaných kritérií práca s urbanistickou koncepciou. Ide zároveň o prvý development v tejto lokalite, ktorý môže určiť budúcu podobu novej mestskej štvrte.

Územie budúcej štvrte v Bratislave ohraničujú ulice Vajnorská a Odborárska.
Územie budúcej štvrte v Bratislave ohraničujú ulice Vajnorská a Odborárska. | Zdroj: Penta Real Estate

Vytvorenie mestotvorných blokov a celková distribúcia hmôt sú silným základom pre možný budúci rozvoj tohto územia. Dominantou projektu je lineárny park, na ktorý nadviažu verejné a polosúkromné priestory s predzáhradkami.

Aktuálne je projekt v štádiu dopracovávania architektonickej štúdie a prípravy dokumentácie pre EIA. Výstavba by v nadväznosti na povoľovacie procesy mohla začať v roku 2026 a dokončenie projektu je plánované v horizonte ôsmich rokov od začiatku výstavby.

Slovinskí architekti sa pri tvorbe návrhu zamýšľali nad vytvorením mestskej štruktúry v bývalej priemyselnej oblasti, ako dosiahnuť určitú hustotu a zároveň zachovať kvalitu života, akú od bývania v širšom centre mesta ľudia očakávajú.

Hmotové stvárnenie budúcej zástavby, ktorá má formu mestotvorných blokov, od Bevk Perović arhitekti.
Hmotové stvárnenie budúcej zástavby, ktorá má formu mestotvorných blokov, od Bevk Perović arhitekti. | Zdroj: Penta Real Estate

„V skutočnosti to nie sú budovy, ale spoločné priestory medzi nimi, ktoré dávajú novej štvrti ten pravý charakter. Kombináciou mestských blokov, veží a doskových budov vznikajú rôzne typy priestorov od súkromných cez poloverejné až verejné, čím vytvárame veľmi bohatú a živú novú štvrť mesta,“ opisujú svoj prístup architekti zo štúdia Bevk Perović arhitekti.

Podľa Juraja Nevolníka, výkonného riaditeľa Penta Real Estate Slovensko, je inštitút architektonickej súťaže najlepšou cestou, ako môžu projekty významne prispieť k urbanistickému rozvoju danej lokality. Teší ho, že sa súťaže zúčastnili kvalitné medzinárodné ateliéry. Potenciál územia, ktorý je brownfieldom, je veľký a je dôležité od začiatku k tomu tak aj pristupova

Developer Penta Real Estate predstavil tento rok už výsledky súťaže na územie na severe mestskej časti Petržalka pod názvom Southbank, ktorú vyhlásil v roku 2022. Vyhrali ju medzinárodné ateliéry Snøhetta (Nórsko) a Studio Egret West (Veľká Británia) v spolupráci s lokálnym ateliérom gro architekti. Projekt prinesie vyše 1 000 bytov.

Zúčastnené ateliéry

  • Baumschlager Eberle Architekten
  • Bevk Perović arhitekti
  • ChartierDalix
  • Chybik + Kristof Associated Architects
  • PANTOGRAPH
  • Superatelier

Odborná porota

  • Ľubomír Závodný
  • Igor Marko
  • Petr Pelčák
  • zástupcovia spoločnosti Penta Real Estate

Článok bol uverejnený v časopise ASB 6-7/2023