Nemocnica Bory: Dielo intuitívne ako iPhone

Partneri sekcie:

Dutch Health Architects a AT26 Architects vytvorili nemocnicu novej generácie, ktorá spája kvalitnú architektúru a dizajn s najmodernejšími technológiami v prospech najvyššieho komfortu návštevníka.

Nemocnica Bory – Penta Hospitals otvorila svoje brány. Architektonický charakter budovy, jej dispozično-prevádzkové riešenia a exteriér vytvorili holandskí architekti z DUTCH HEALTH ARCHITECTS (ďalej ako DHA).  Interiér najmodernejšej nemocnice na Slovensku, resp. všetky jeho časti prístupné pacientom sú dielom slovenského architektonického ateliéru AT26 Architects – Branislav Loskot, Peter Kukučka a Jaroslav Takáč (ďalej ako AT26).

Zástupcovia Nemocnice Bory – Penta Hospitals tvrdia, že „nemocnica bude poskytovať plánovanú aj akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni.“ Navyše v „liečivom prostredí“, ktoré je maximálne funkčné a komfortné najmä pre pacientov.

„Architektúru diela vnímam najmä cez jej pridanú hodnotu vo vzťahu k personálu i pacientom. Jej úloha je podporovať ich vo všetkých ohľadoch, nevytvárať prekážky a umožňovať také procesné riešenia, ktoré zlepšia možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Má odpútať pozornosť návštevníka od podvedome očakávaného stresu z pobytu v nemocničnom prostredí,“ rozpráva Jana Dusemund, projektová manažérka stavba/interiér.

„Myslím si, že prostredie nemocnice nemá len liečiť, ale sekundárne i pomáhať formovať našu citlivosť na vnímanie priestoru, pričom je celkom nepodstatné, či sa tu práve liečime, alebo pracujeme. Spolupráca s architektmi interiéru mala pre mňa vysokú pridanú hodnotu a úprimne ma teší, že som mohla pretaviť návrh interiéru do reality a zhmotniť tak predstavy autorov,“ dodáva Dusemund.

Nemocnica Bory už otvára svoje brány.
Nemocnica Bory už otvára svoje brány. | Zdroj: Miro Pochyba

Rytmické striedanie

Samotná budova je súčasťou rozvíjajúcej sa štvrte Bory na severozápadnom okraji Bratislavy. Pri príchode vás upúta akousi nenásilnou impozantnosťou. Možno svojou polohou na kopci, možno viac fasádou. Na opláštenie nemocnice bolo použitých približne 4 150 kusov jedinečných 3D elementov vyrobených z kompozitného „bondového“ materiálu.

„Fasáda so svojím rozohraným členením a rytmickým striedaním tmavých a svetlých plôch umocňuje pocit nezameniteľnosti,“ hovorí senior projektový manažér nemocnice Vladimír Kumičák. Jej celková plocha je približne 11 500 m2.

Nemocničná jedáleň.
Nemocničná jedáleň. | Zdroj: Miro Pochyba

Bohaté presklenie a dostatok zelene

Pôdorys nemocnice má tvar hrebeňa so štyrmi zúbkami na každej strane. Objekt má päť podlaží, výmeru 53-tisíc m² a prepracovanú dispozíciu, aby došlo k oddeleniu logistických tokov. Dielo DHA odráža kľúčové ambície, ako orientáciu na pacienta, ekonomickú udržateľnosť a funkčnú flexibilitu.

Tieto atribúty sa odzrkadlili v predĺženom tvare budovy s centrálnym bulvárom pre efektívnu logistiku a bohato presklenými fasádami pre optimálny výhľad zo všetkých chodieb a izieb, navyše s prístupom denného svetla, ktoré sa dostane až do 1. PP, kde sa nachádza onkologické oddelenie.

DHA koncipovali nemocnicu s dôrazom na maximálny prísun denného svetla nielen do izieb, ale aj jednotlivých oddelení či čakární. Práve v týchto priestoroch zohrávajú veľmi pozitívnu úlohu aj átriá plné zelene.

Architektonický charakter budovy, jej dispozično-prevádzkového riešenia a exteriér vytvorili holandskí architekti z DUTCH HEALTH ARCHITECTS (ďalej ako DHA).
Architektonický charakter budovy, jej dispozično-prevádzkového riešenia a exteriér vytvorili holandskí architekti z DUTCH HEALTH ARCHITECTS (ďalej ako DHA). | Zdroj: Miro Pochyba

Elegantné spojenie estetiky a funkcie

V momente dispozične-prevádzkového ukončenia stavby vstúpil do procesu architektonický ateliér AT26. Hlavná myšlienka interiéru spočíva v spojení estetiky a funkcie, čo je pri tak rozsiahlom a technicky náročnom diele neľahká úloha.

„Našou úlohou bolo vytvoriť funkčný a na pocit príjemnejší dizajn. Koncept, ktorý by budovu nielen farebne oživil, ale aj využil funkčnosť farebného rozlíšenia pre prehľadnosť. Zároveň by zlepšil dojem z návštevy nemocnice každého návštevníka, pacienta a personálu,“ vysvetľuje architekt Peter Kukučka (AT26) filozofiu tvorby.

Vľúdny a upokojujúci interiér

Naše štátne nemocnice dobre poznáme. Pochmúrna atmosféra, nepríjemní zamestnanci na recepcii (česť výnimkám), nefungujúce toalety, nulový pocit intimity, krutý ranný budíček, počas ktorého sa vo dverách objaví pani upratovačka s vechťom, ktorého vôňu si viete vybavit aj teraz.

„Vedeli sme, že celá nemocnica musí dobre fungovať pre všetkých pacientov, aj tých s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu, a, samozrejme, aj pre lekárov a zamestnancov. Musí byť príjemná, komfortne a jasne navrhnutá. Pacienti i personál by sa, aj keď je to zvláštne prirovnanie, mali cítiť ako doma, čo najlepšie a bez stresu z nemocničného prostredia či úkonov,“ rozpráva architekt Branislav Loskot (AT26).

Preto architekti siahli v interiéri po vzájomne zladených farbách zemitých, tlmených, pastelových odtieňov, ktoré pôsobia vľúdne a upokojujúco.

Interiér najmodernejšej nemocnica na Slovensku, resp. všetky jeho časti prístupné pacientom sú dielom slovenského architektonického ateliéru AT26 architects – Branislav Loskot, Peter Kukučka a Jaroslav Takáč (ďalej ako AT26).
Interiér najmodernejšej nemocnica na Slovensku, resp. všetky jeho časti prístupné pacientom sú dielom slovenského architektonického ateliéru AT26 architects – Branislav Loskot, Peter Kukučka a Jaroslav Takáč (ďalej ako AT26). | Zdroj: Miro Pochyba

Viacrozmerná farebnosť

Farebnosť má však aj ďalší myšlienkový rozmer. „V zadaní sa jednalo predovšetkým o vytvorenie jasného a zrozumiteľného orientačného systému, vysokej komfortnosti návštevníkov a pacientov, prehľadnosť, psychickú pohodu. Prostredie je monochromatické a farba sa objavuje iba v určitých častiach interiéru,“ vysvetľuje Kukučka.

„Preto sme zvolili koncept, v ktorom sme jasne farebne odlíšili rôzne pracoviská. Jednotlivé oddelenia majú prisúdenú svoju farbu. Orientačne sme aj tu vytvorili systém tak, aby sa návštevník veľmi ľahko zorientoval v hľadaní danej izby,“ dopĺňa Takáč.

Okrem estetickej stránky má tak primárne orientačnú funkciu. Vďaka farebnému riešeniu sú jednotlivé časti lepšie zapamätateľné a vo vysokej miere zjednodušujú orientáciu v priestore. Týmto riešením dosiahli architekti vysokú informačnú hodnotu a pacient tak získa už na začiatku základnú vizuálnu a ľahko zapamätateľnú informáciu, kde sa ktoré oddelenie nachádza.

Táto informácia sa v rôznych formách postupne spresňuje. Je preukázateľné, že podľa farieb si návštevníci jednoduchšie zapamätajú jednotlivé oddelenia. Farebné zladenie a farebné rozdelenie jednotlivých oddelení prechádza nemocnicou primárne vo verejných častiach.

Nemocnica Bory má ročne naplánovaných: 3 500 pôrodov.
Nemocnica Bory má ročne naplánovaných: 3 500 pôrodov. | Zdroj: Miro Pochyba

Intuitívna navigácia

Z medicínskeho hľadiska aj dizajnu sú ďalšou veľmi dôležitou súčasťou tvorby extrémne prísne hygienické normy. „Všetky prvky, ich materialitu sme museli nekompromisne podriadiť normám. Nie je jednoduché nájsť typy materiálov, ich štruktúry, dizajn, ktoré zároveň aj z architektonického hľadiska vyhovujú a vyzerajú solídne,“ pokračujú v rozprávaní architekti.

Príkladom sú vinylové tapety, ktoré architekti použili v celej nemocnici v zvolenej farebnej škále, vyhovujúce po všetkých stránkach medicínskeho prostredia.

„Na začiatku tvorby sme si určili dizajn intuitívnej navigácie, ktorý sme chceli naplniť aj po materiálovej stránke. Museli sme veľmi prísne hodnotiť každý jeden materiál, aby bol výsledný efekt zladený a po všetkých stránkach stopercentný. A my sme radi, že sa to podarilo,“ hovorí Kukučka. Architekti volili materiály odolné, dobre udržateľné, trvácne, ktoré zároveň navodzujú príjemný pocit nielen farebne, ale aj svojimi štruktúrami.

Moderné technológie, samozrejme, nechýbajú.
Moderné technológie, samozrejme, nechýbajú. | Zdroj: Miro Pochyba

Inšpirácia naprieč sektormi

Nemocnica Bory bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých má ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci vlastnej siete, alebo aj v rámci celého Slovenska.

To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia či robotická chirurgia.

„Celý projektový tím, ktorý sa podieľal na príprave a výstavbe novej nemocnice, odviedol počas ostatných ôsmich rokov neuveriteľnú prácu. Nemocnica Bory predstavuje to najlepšie, čo sme sa naučili v zahraničí a pri úspešných realizáciách veľkých investičných projektov na Slovensku. S vysokou mierou pokory sa od dnešného dňa uchádzame o dôveru slovenských pacientov, ktorým máme ambíciu poskytovať akútnu aj plánovanú zdravotnú starostlivosť s dôrazom na vysokú kvalitu, komfort a bezpečnosť. To všetko v podmienkach verejného zdravotného poistenia. Verím, že nový štandard Nemocnice Bory v konečnom dôsledku inšpiruje celý sektor slovenského zdravotníctva,” dodáva na záver Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.

Deň otvorených dverí

Výstavba Nemocnice Bory odštartovala v roku 2018, v novembri 2022 získala stavba kolaudačné rozhodnutie, v marci 2023 spustila skúšobnú prevádzku a od 3. apríla bude fungovať v ostrej prevádzke. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva si vyžiadala celkovo 250 miliónov eur.

Každý, kto má záujem vidieť priestory Nemocnice Bory je tesne pred spustením jej ostrej prevádzky, môže využiť jedinečnú príležitosť. V sobotu 1. apríla od 9.00 do 18.00 h otvorí nová koncová nemocnica svoje brány pre všetkých.

Nemocnica Bory už otvára svoje brány.
Architektonický charakter budovy, jej dispozično-prevádzkového riešenia a exteriér vytvorili holandskí architekti z DUTCH HEALTH ARCHITECTS (ďalej ako DHA).
Nemocnica Bory
Nemocnica Bory.
Nemocnica Bory
Interiér najmodernejšej nemocnica na Slovensku, resp. všetky jeho časti prístupné pacientom sú dielom slovenského architektonického ateliéru AT26 architects – Branislav Loskot, Peter Kukučka a Jaroslav Takáč (ďalej ako AT26).
1Z2A4053
1Z2A4049