asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

„Búda k búde“ a je z toho originálna chata na víkend

01.10.2018

Jednotlivé funkcie drevenej chaty pri jazere v malebnej krajine českej Vysočiny sú rozčlenené do štyroch drevených domčekov pripomínajúcich tradičné rybárske „búdy“. Tri sú prepojené, jedna stojí hneď pri nich, samostatne. To je najvýstižnejšia a stručná charakteristika projektu Chata pri rybníku, ktorý realizoval architekt Jiří Weinzettl.

3+1 v inej podobe

Chata pri rybníku pozostáva zo štyroch minidomčekov, pričom tri tvoria jeden celok a majú prepojený interiér, jeden je samostatný. Vďaka tomuto členeniu celej chaty na rybárske „búdy“ so sedlovými strechami vzniklo jednoznačné funkčné rozdelenie dispozície.

V troch navzájom prepojených častiach sa nachádza obývačka, kuchyňa s jedálňou a hygienickým zázemím a tiež spálňa. Domček stojaci sólo, ale postavený v rovnakom dizajne, zahŕňa krytú verandu s možnosťou relaxu a z druhej strany skladový priestor.

Aby dodržali legislatívne obmedzenia

Veľkosť chaty bola daná platnou legislatívou. Jej vzhľad nevzišiel len z prepojenia s tradičným vzhľadom rybárskych „búd“. Obmedzenia, ktoré v realite znamenali maximálnu zastavanú plocha 50 m2 a maximálnu výšku 5 m vyžadovali špecifické dispozičné usporiadanie.

Vzhľadom na požiadavky rodiny, ktorá v chate plánuje relax, architekti navrhli chatu, ktorá pozostáva zo štyroch drobných hmôt – troch navzájom prepojených a štvrtej oddelenej.

Ako charakterizuje projekt architekt?

„Cez minimálne zádverie vojdete do hlavnej miestnosti – obytnej kuchyne, ktorej súčasťou je neveľký podkrovný priestor určený na spanie detí. Kuchyňa disponuje nádherným výhľadom na vodnú hladinu, rovnako ako spálňa a obývacia miestnosť. Tá sa navyše otvára aj opačným smerom, do slnečnej krajiny odrastených dubov (spálňa má do tejto strany malé okienko – poznámka autora).

Samostatný objekt poskytuje skladový priestor a krytú verandu predurčenú napríklad na sušenie rybárskych sietí alebo tiché vnímanie okolitých krás,“ charakterizuje projekt architekt Jiří Weinzettl.

Takmer vo vode

Umiestnenie chaty priamo na brehu rybníka a skutočne veľmi blízko vody podsúva do interiéru príjemnú atmosféru. Časť s obývacou miestnosťou je špecifická, lebo je presklená skrz-naskrz. Z jednej strany ponúka výhľad na rybník, z druhej na neďaleké stromy. Navyše, trčí z nej komín, pretože tu je umiestnený aj krb.

Chata pri rybníku

Architekt: Ing. arch. Jiří Weinzettl, www.atelier111.cz
Lokalita: Vysočina, Česká republika
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 až 2018
Zastavaná plocha: 49 + 23 m2
Úžitková plocha 37 + 17 m2
Projekt: Ing. Michal Hamada

Výrobcovia a dodávatelia:

Stolárstvo Milan Vlk, Pejškov – zhotoviteľ stavby
Píla Jiří Beneš, Lipice – dodávateľ tesárskeho a stolárskeho materiálu
JANOŠÍK OKNA-DVEŘE s. r. o. – okná
TON a. s. – stoličky
Cosmopilitan design – pohovka

 

Sabína Zavarská
Foto: Boysplaynice

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP