Zľava: Milan Murcko, YIT Slovakia – ASB Developer roka segment rezidencie 1. miesto, Filip Gulan, Corwin – ASB ASB Developer roka hlasovanie verejnosti a ASB Developer roka segment rezidencie 3. Miesto, Ľuboš Lopatka, nemocnica Bory a Juraj Nevolník, Penta Real Estate– ASB Špeciálna cena, Pavel Pelikán, J&T REAL ESTATE – ASB Developer roka segment rezidencie 2. miesto, Martin Martinák, Strabag s.r.o. – ASB Veľká stavebná firma a ASB Stavebná firma hlasovanie verejnosti, Zuzana Zacharová a Martin Paško – ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva a ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva hlasovanie verejnosti, Zuzana Harčariková, P3 Logistic Parks Slovakia – ASB Developer roka segment priemysel a logistika, Peter Kuliffay a Michal Horváth ICT Istroconti – ASB Developer roka segment retail, Nikola Levkuš a Ľuboš Todák, Transservis – ASB Stredná stavebná firma.
Galéria(20)

ASB GALA 2023: Obhajovali sa minuloročné prvenstvá, Nemocnica Bory so špeciálnou cenou

Až štyri spoločnosti dokázali obhájiť víťazstvo vo svojich kategóriách. Odborná porota aj verejnosť sa zhodli na ocenení pre osobnosti architektúry a stavebníctva. Slávnostný galavečer sa konal 28. septembra 2023.

Záverečný septembrový týždeň skrášlilo odovzdávanie cien ASB GALA 2023, ktoré si v priestoroch bratislavského hotela DoubleTree by Hilton prevzali tie najlepšie stavebné a developerské spoločnosti a významné osobnosti celého odvetvia.

„Je mi cťou, že po sedemnásty raz sme vyhlásili laureuátov, no rovnako ma mimoriadne teší, že sme sa po šestnásty raz mohli stretnúť osobne s množstvom inšpiratívnych ľudí z biznisu. Po pandémii, ktorá nám na jeden rok znemožnila osobne sa vidieť si to vážim ešte viac,“ vyjadril sa Peter Halász, konateľ vydavateľstva JAGA, ktoré je organizátorom podujatia ASB GALA.

Najvýraznejšie zarezonovalo ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2023. Rozhodnutie odbornej poroty sa zhodlo s tým, ako hlasovali čitatelia na webe asb.sk. Obe sošky tak už patria Zuzane Zacharovej a Martinovi Paškovi, zakladateľom architektonického a realizačného štúdia DF CREATIVE GROUP. K ich najvýznamnejším dielam patrí Jurkovičova Tepláreň, Bory Home I. či  Refinery Gallery.

„Sme nesmierne vďační za hlasy verejnosti aj odbornej poroty. Je to pre nás silná a krásna odozva a zároveň veľká energia do ďalších projektov, ktoré prídu. Ocenenie patrí všetkým v našom tíme. Ďakujeme,“ uviedol Martin Paško.

Redakcia časopisu ASB udelila tiež špeciálnu cenu Nemocnici Bory. „Za 8 rokov sa im podarilo to, na čo štátu bolo málo aj 38,“ so štipkou irónie hodnotí šéfredaktorka časopisu Denisa Kureková.

Zuzana Zacharová a Martin Paško – ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva a ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva hlasovanie verejnosti.
Zuzana Zacharová a Martin Paško – ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva a ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva. | Zdroj: Miro Pochyba

Najlepší developeri bez veľkých zmien

Pri oceňovaní developerov v kategórii rezidencií sa poradie na prvých troch miestach menilo len minimálne. Na tom najvyššom stupienku po roku opäť skončila YIT Slovakia, ktorá sa môže pochváliť bratislavskými projektami ZWIRN 1 a 3, Nuppu Magnólia 1 a 2 a Nuppu Asteri.

„Som nesmierne rád, že porota znovu ocenila naše projekty, ktoré prinášame v čo najvyššej kvalite. Naším cieľom je aj naďalej zachovať nastolenú úroveň kvality bývania pre našich klientov,“ cituje na sociálnej sieti spoločnosť YIT Slovakia generálneho riaditeľa Milana Murcka.

Obhajobu druhého miesta zvládli zase v J&T REAL ESTATE. Nomináciu a tiež ocenenie si tento developer zaslúžil za projekty v Bratislave: Eurovea Tower, Eurovea Riverside, Ovocné Sady Trnávka – 1. a 2. etapa a nitriansku Kynek Rezidenciu

Pavel Pelikán, J&T REAL ESTATE – ASB Developer roka segment rezidencie 2. miesto
Pavel Pelikán, J&T REAL ESTATE – ASB Developer roka segment rezidencie 2. miesto | Zdroj: Miro Pochyba

Jedinou zmenou v tohtoročnom poradí najlepších developerov v segmente rezidencií je tretie miesto firmy Corwin, ktorá ašpirovala na tie najvyššie priečky s bratislavským projektom Guthaus. To, čo sa nepodarilo dosiahnuť v rebríčku odbornej poroty, si však Corwin vynahradil víťazstvom v hlasovaní verejnosti.

Nového víťaza spoznal 28. septembra segment retailu. Na pódiu si cenu v tejto kategórii prevzali zástupcovia developerskej spoločnosti ICT ISTROCONTI, ktorá má na konte projekt PROMENADA Living Park v Nitre. 

Ďalšiu sošku za víťazstvo v kategórii priemyslu a logistiky si môžu vystaviť aj predstavitelia P3 Logistic Parks Slovakia, ktorých na výslnie na 17. ročníku ASB GALA vyniesli projekty P3 Bratislava D2 a hala DC7B. V tejto kategórii sa im podarilo uspieť aj v minulom roku. 

Zhoda medzi odborným ocenením a čitateľským hlasovaním nastala tiež v prípade stavebnej firmy roka. Dve ceny si tak odniesli aj zástupcovia spoločnosti STRABAG s.r.o.

O stupienok nižšie, v kategórii najlepších stredných stavebných firiem, sa najviac darilo spoločnosti Transservis. Medzi úspešných obhajcov minuloročných prvenstiev patrí tiež spoločnosť Bidelnica, ktorá sa opäť stala malou stavebnou firmou roka.

ASB Gala 0035
ASB GALA 2023.
ASB GALA 2023.
ASB GALA 2023.
ASB GALA 2023.
Martin Martinák, Strabag s.r.o. – ASB Veľká stavebná firma a ASB Stavebná firma hlasovanie verejnosti
, Filip Gulan, Corwin – ASB ASB Developer roka hlasovanie verejnosti a ASB Developer roka segment rezidencie 3. Miesto
Pavel Pelikán, J&T REAL ESTATE – ASB Developer roka segment rezidencie 2. miesto
ASB Gala 2023 0273
ASB Gala 0022
Zuzana Harčariková, P3 Logistic Parks Slovakia – ASB Developer roka segment priemysel a logistika
Peter Kuliffay a Michal Horváth ICT Istroconti – ASB Developer roka segment retail
ASB Gala 2023 0281
ASB GALA 2023
ASB Gala 2023 0292
ASB Gala 2023 0297
Zuzana Zacharová a Martin Paško – ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva a ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva hlasovanie verejnosti.
, Zuzana Zacharová a Martin Paško – ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva a ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva hlasovanie verejnosti.
ASB GALA 2023
ASB Gala 2023 0334

ASB GALA 2023 výsledky:

ASB OSOBNOSŤ ARCHITEKTÚRY A STAVEBNÍCTVA

 • Zuzana Zacharová a Martin Paško

ASB OSOBNOSŤ ARCHITEKTÚRY A STAVEBNÍCTVA

 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: Zuzana Zacharová a Martin Paško

ASB ŠPECIÁLNA CENA

 • Nemocnica Bory

ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE REZIDENCIÍ

 1. miesto: YIT Slovakia
 2. miesto: J&T REAL ESTATE
 3. miesto: Corwin SK

ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE PRIEMYSEL A LOGISTIKA

 • P3 Logistic Parks Slovakia

ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE RETAIL

 • ICT ISTROCONTI

ASB DEVELOPER ROKA

 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: Corwin SK

ASB VEĽKÁ STAVEBNÁ FIRMA

 • STRABAG s.r.o.

ASB STREDNÁ STAVEBNÁ FIRMA ROKA

 • Transservis

ASB MALÁ STAVEBNÁ FIRMA ROKA

 • Bidelnica

ASB STAVEBNÁ FIRMA ROKA

 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: STRABAG s.r.o.