The Mill: elegantná veža na budúcom bulvári

Partneri sekcie:

Svojho času priemyselná oblasť Mlynskych nív sa aktuálne intenzívne mení na novú biznis zónu. Novovznikajúci bratislavský bulvár dnes dopĺňa aj atraktívna kancelárska budova The Mill.

Pri križovatke Mlynských nív a Plynárenskej ulice vyrástla príťažlivá veža od spoločnosti Immocap. Definitívny vizuál kancelárskej budovy The Mill bol odhalený v roku 2020, teda v období pandémie Covid-19, pričom o rok neskôr začal developer s výstavbou.

„Hoci sme stabilným aktérom na trhu, pandémia ovplyvnila aj nás,“ hodnotí dnes obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Marko. Podľa neho je každá kríza výzvou, ale zároveň aj príležitosťou. „Pandémia nás naučila, že práca v tíme a komfortné pracovné prostredie sú nenahraditeľné a The Mill to potvrdzuje,“ tvrdí cieľavedomo Martin Marko.

Projekt The Mill.
Projekt The Mill. | Zdroj: Miro Pochyba

V lete roku 2023 dosiahla veža plnú výšku takmer 70 metrov a dnes sa už týči nad územím Mlynských nív. Budova disponuje komerčnou plochou vyše 25-tisíc štvorcových metrov. Na prízemí sú navrhnuté tri retailové prevádzky a reštaurácia, pričom v ostatných podlažiach sa nachádzajú administratívne priestory a na trinástom podlaží terasa. Vznikla tu aj súkromná škôlka a na svoje si prídu aj cyklisti. Okrem 400 parkovacích miest pre autá sa v podzemí nachádza aj zázemie pre 128 cyklistov.

Administratívnych komplexov vyrástlo v poslednom období niekoľko. Na mieste je preto otázka, v čom je The Mill iný. „V prvom rade je to technologická vyspelosť budovy, ktorá prináša vysokú úroveň pracovného komfortu a flexibilitu priestorov. Mimoriadne sme tiež dbali na energetickú efektívnosť, ktorá prináša reálnu úsporu nákladov,“ povedal prvé dva aspekty obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap.

„Tretím a na prvý pohľad najvýraznejším rozmerom je architektúra. Médiá označujú budovu The Mill za žiariacu hviezdu bulváru Mlynské nivy, z čoho máme veľkú radosť. Ateliér DKLN tu spravil naozaj dobrú prácu a naplnil našu ambíciu prinášať kvalitné a zároveň pekné projekty,“ vysvetlil Marko.

Dnes už je komplex vypredaný. Do veže sa nasťahoval samotný Immocap, no pôsobiť tu bude aj medzinárodná firma Henkel. „Budovu The Mill sme plánovali ako naše nové sídlo od úplného začiatku. Lokalite Mlynské nivy veríme dlhodobo a vidíme, že je to adresa, na ktorej to žije,“ priznal obchodný riaditeľ Immocap-u.

Hlavným nájomníkom je firma Henkel, ktorá tu bude mať svoju centrálu.
Hlavným nájomníkom je firma Henkel, ktorá tu bude mať svoju centrálu. | Zdroj: Miro Pochyba

Developer pritom do projektu priniesol aj novú bratislavskú dlažbu, ktorou je vyložené priľahlé okolie. „Bola to naša iniciatíva, náš nápad, a preto sme požiadali zástupcov mesta o spoluprácu a výsledok stojí za to,“ hovorí.

Len donedávna sa k projektu viazali aj posledné otázniky. Spoločnosť totiž pre výstavbu priľahlého námestia zbúrala jeden z posledných historických objektov tejto lokality. Kedysi sa tu nachádzal potravinársky podnik Helle, po ktorom – podľa dostupných zdrojov – zostal na pozemkoch Immocap-u industriálny sklad.

„Sklad bol v mimoriadne zlom stave. Od 70. rokov sa k nemu postupne pridávali rôzne prístavby. Nemal žiaden industriálny šarm. Na zbúranie sme mali hneď niekoľko dôvodov, už spomínaný mimoriadne zlý technický stav objektu, záväzné stanovisko od mesta a navyše nám odstránenie umožnilo zriadiť detské ihrisko s rozlohou viac ako 600 m2,“ vysvetlil exkluzívne pre ASB Immocap.

Ako sa zdá, s objektom už nepočítalo ani samotné mesto, a to je na škodu. Išlo o jednu z mála budov, ktorá zostala v tejto lokalite stáť aj po arogantnej asanácii priemyselných stavieb z rokov 2008 – 2012. Začlenenie do projektu preto mohlo byť nanajvýš atraktívne.

Posledným otáznikom boli finančné náklady na výstavbu projektu, ktoré sa Immocap rozhodol nekomunikovať. Redakcia ASB aj napriek tomu dokázala nájsť údaje z roku 2021 na webstránke developera. Ten si na výstavbu The Mill vzal stavebné financovanie vo výške 44 miliónov eur a investičné financovanie v hodnote 50 miliónov eur od UniCredit Bank.

The Mill, Bratislava-Ružinov
Projekt The Mill.
Hlavným nájomníkom je firma Henkel, ktorá tu bude mať svoju centrálu.
Návrh architektov má byť odkazom na starú priemyselnú zónu v oblasti. Myslený je najmä medzivojnový podnik Helle, ktorý sa v 20. storočí zameriaval na potravinársku výrobu.
Detail fasády The Mill spoločne s verejným priestorom.
The Mill, Bratislava-Ružinov
The Mill, Bratislava-Ružinov
Architektúra interiéru je ladená v prírodných a zemitých farbách, čím dochádza k rovnakej architektonickej harmónii ako v exteriéri projektu.

The Mill, Bratislava-Ružinov

Developer: Immocap
Stavebník: Immocap Mill I s. r. o.
Architekt: DKLN
Rozpočet: 50 mil. €
Stav: dokončené
Realizácia: 2021 – 2024

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2024