Chata ako z iného sveta. Vo fínskych lesoch stojí superúsporný príbytok zvaný Meteorit

Chata Meteorit na prvý pohľad skutočne pripomína cudzorodý predmet, ktorý k nám na Zem priletel z medzihviezdneho priestoru. Opak je pritom pravdou, realizácia od architektonického ateliéru Ateljé Sotamaa je natoľko vrastená do okolitej krajiny, až pôsobí dojmom, že je jej súčasťou odnepamäti.

Mestečko Kontiolahti nájdeme v odľahlej časti východného Fínska. Lokalita je známa ako stredisko zimného biatlonu, čomu nahráva aj tunajšia – po väčšinu roka zamrznutá – rovinatá krajina. Práve tu, ukrytá v lese sa nachádza supermoderná trojpodlažná drevostavba, ktorú si dala postaviť Ulla-Maaria Koivula, zakladateľka a CEO kalifornskej spoločnosti poskytujúcej vzdelávacie technológie.

Ešte pred dokončením uvažovala, že by objekt slúžil ako dom pre hostí na pozemku jej prarodičov, no pandémia covid-19 a zúrivé lesné požiare ju a jej rodinu vyhnali späť do rodného Fínska.

Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
meteorite inside 12
Chata Meteorit

„Každá stavba zhmotňuje náš vzťah k prírodnému prostrediu,“ hovorí Koivula. „Moja inšpirácia postaviť si v tejto krajine jedinečný drevený dom vzišla zo skalnatých kopcov a drsných lesov v Koli, bohatých na bludné balvany, ktoré slúžili aj na obranu Fínska počas zimnej vojny. Meteorit odráža spojenie mojej duše s fínskou prírodou a pohľad cez jedno z jeho veľkých okien na zahmlené pole okolo ma vracia do pokojných dní detstva,“ dodáva majiteľka.

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

Všetko je v stenách

Aby sa jej sen stal realitou, angažovala helsinský ateliér Ateljé Sotamaa, ktorý navrhol originálne riešenie priestorových dispozícií i samotného vzhľadu, ktorý úzko súvisí aj s energetickou a emisnou náročnosťou celej stavby. Meteorit je vyrobený z prefabrikovaných panelov z vrstveného dreva (CLT), je izolovaný vzduchom a využíva prirodzené vetranie. Budova tak do svojich materiálov zachytila takmer 60 ton oxidu uhličitého.

Masívne drevené steny Meteoritu obsahujú v najlepšom prípade 4 metre vzduchovej izolácie a všetka inžinierska a technologická časť budovy je ukrytá v stenách. Vnútri domu je všade okolo svetlé severské drevo, nikde v konštrukcii nie je žiadny plast a nič nie je náchylné na plesnivenie.

Aj strecha je z masívneho dreva, naolejovaná, aby odolávala poveternostným vplyvom a krásne starla. Veľké okná vnášajúce do domu prírodu sú všetky elektricky vyhrievané.

Ďalším kľúčovým prvkom bol digitálny proces navrhovania a výroby. Všetky časti domu boli prefabrikované a zmontované na stavenisku, čo znamenalo, že ich museli počítačovo vymodelovať na veľmi detailnej úrovni a dodať na miesto presne načas, čím sa obmedzili ďalšie zbytočné emisie na nevyhnutné minimum.

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

Záchranná sieť

Ak nahliadneme dovnútra, uprostred mnohostenu v tvare meteoritu iste zaujme vysoké átrium s veľkým svetlíkom s plochou 10 m2, ktoré poskytuje nerušený výhľad na hviezdy. Ďalším unikátnym prvkom domu je katamaránová sieť vo výške sedem metrov, na ktorej sa môžu obyvatelia „vznášať“ a podnecovať tak kreatívne myslenie.

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

„Meteorit nie je veľký dom, ale vnútri predstavuje úplne nový trojrozmerný spôsob organizácie obytného priestoru s otvoreným konceptom,“ hovorí spoluzakladateľ Ateljé Sotamaa Kivi Sotamaa. „Na rozdiel od tradičných domov, kde má každá miestnosť konkrétne dopredu určený účel, podporuje architektúra Meteoritu dynamickejšie vzťahy jeho obyvateľov a rozmanitosť životných situácií. Digitálny dizajn a nové prefabrikačné a stavebné technológie umožňujú vytvárať jedinečné, esteticky kvalitné ekologické drevostavby, ktoré svojím umiestnením pridávajú zážitkovú hodnotu.“

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

Chata Meteorit, Kontiolahti, Finsko

Architekti: Ateljé Sotamaa (Kivi Sotamaa, Tuuli Sotamaa)
Plocha: 65 m2
Realizácia: 2020

Lenka Zemanová