Nové číslo ASB

Nové číslo časopisu ASB ukazuje, že kríza v stavebníctve môže slúžiť aj ako akcelerátor

Trh s bytmi, ktorý v princípe determinuje situáciu na celom stavebnom trhu, sa stále nerozhýbal. A zdá sa, že sa ani tak skoro nerozhýbe. No život aj biznis musia ísť ďalej. V tomto čísle ASB sme sa snažili nájsť odpoveď na otázku: aké príležitosti prináša obdobie poklesu?

Dobrou správou je, že aktuálna kríza podľa odborníkov nebude pripomínať tú z roku 2008. Banky i veľkí developeri počas nej získali cenné skúsenosti, preto aj v čase horúčkovitých nákupov v rokoch 2020 – 2021 zodpovedne riadili svoj cash fl ow a riziko nečakaných okolností znižovali cez diverzifi kované portfóliá.

Legitímna otázka je, či majú ísť byty s cenou dolu. Zuzana Kanalová, vedúca oddelenia fi nancovania nehnuteľností vo VÚB, sa nazdáva, že momentálne nie je dôvod, aby developeri rýchlejšie dopredávali byty a poskytovali výrazné zľavy. Dokonca hovorí, že ísť dolu s cenou by bol ekonomický nezmysel až katastrofa.

Objednať nové číslo ASB

Ján Bošácky, vedúci prieskumu trhu v iO Partners, má opačný názor. Tvrdí, že priestor na úpravu cien nových nehnuteľností existuje, a to obzvlášť v menej atraktívnych lokalitách. V určitom čase to podľa neho vyzeralo tak, že všetky projekty na trhu sú vlastne luxusné a exkluzívne, hoci jediné, čo potvrdzovalo tento status, bola premrštená cena. Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT, v princípe súhlasí. Hovorí, že vďaka obdobiu korekcie, ako nazýva aktuálne štádium realitného cyklu, sa potrebujeme dostať na normálnu úroveň a že nemôže hocikto predať hocičo komukoľvek za koľkokoľvek kedykoľvek.

Je jasné, že po období korekcie prídu opäť „dobré časy“. A my sa tu vďaka kríze stretneme silnejší.