Budova Starého evanjelického lýcea v Bratislave.

Staré lýceum v Bratislave ukáže na jeseň novú tvár. Bude aj kultúrno-komunitným centrom

Obnova dvojpodlažnej historickej budovy Evanjelického lýcea na Konventnej ulici v mestskej časti Staré Mesto pokračuje prácami na uličnej fasáde a v interiéri.

Realizuje ich nitrianska architektonická kancelária PAMARCH a mali by byť hotové koncom augusta. Spoločnosť má v portfóliu reštaurátorské práce na hrade Beckov či sochu archanjela Michala na Michalskej veži v Bratislave. Spolu s obnoveným verejným priestorom Konventnej ulice v réžii mestskej časti vznikne pekná lokalita v centre hlavného mesta.

Na architektonickom návrhu sa podieľalo viacero architektov, ktorí spolupracujú s Krajským pamiatkovým úradom Bratislava a s kanceláriou PAMARCH.

Lokalita je spojená s evanjelickou komunitou

Školskú budovu, národnú kultúrnu pamiatku, dala v 18. storočí postaviť evanjelická cirkev. Jedným z rektorov lýcea bol polyhistor Matej Bel, ktorý vo svojich časoch známy  ako „veľká ozdoba Uhorska“. Evanjelici ju získali späť v nedobrom technickom stave po 40 rokoch komunistického režimu.

Ďalším objektom, zviazaným so vzdelávaním evanjelickej mládeže, je klasicistické Nové evanjelické lýceum z 19. storočia, tiež na Konventnej ulici. Na fasáde má pamätnú tabuľu s menami popredných slovenských osobností, ktoré školu navštevovali, napríklad Ľudovít Štúr alebo Milan Rastislav Štefánik.

V Starom lýceum sú zbierky vzácnych kníh
V Starom lýceum sú zbierky vzácnych kníh | Zdroj: Občianske združenie Punkt

Tabuľu vytvorili podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča a osadili v roku 1932. Vlastníkom Starého lýcea je Evanjelický cirkevný zbor Bratislava-Staré Mesto a vlastníkom Nového lýcea je Slovenská akadémia vied (SAV).  ASB zaslal otázku SAV, aké má plány s budovou.

 

Peter Bartolen z ateliéru PAMARCH v súvislosti so zrealizovanými prácami povedal, že dodatočne spevnili aj krov a aktuálne pracujú na osvetlení v interiéri. „V objekte sú aj pôvodné kamenné ostenia, ktoré ostali po pôvodnom vchode. Okná na budove sú kópiou tých, ktoré tam boli predtým. Omietky, s ktorými pracujeme, schválili pamiatkari vzhľadom na typológiu,“ uviedol.

Obnova potrebuje silné finančné krytie

Cirkevný zbor Bratislava-Staré Mesto už dlhý čas uvažoval o tom, že budovu lýcea sprístupní aj verejnosti. Jeho projekt, ktorý okrem obnovy obsahuje aj poskytnutie priestoru pre prácu rôznych organizácií z občianskeho sektora, uspel v grantovej výzve z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu SR v programe kultúra.

„Náklady na rekonštrukciu a obnovu budovy boli cca 750-tisíc eur, 90 % zo sumy financoval grant a 10 % cirkevný zbor. Počas prác stúpli náklady o cca 350-tisíc, ktoré vložil zbor. Investícia bude rádovo 1,5 mil. eur,“ uviedol Ján Králik, člen predsedníctva staromestského cirkevného zboru. Zdôraznil, že obnova najmä historickej budovy potrebuje silného investora alebo investorov, pretože je veľmi ťažké hradiť z prenájmu splátky úveru.

Obnovená miestnosť s okenicami v Starom lýceu v Bratislave.
Obnovená miestnosť s okenicami v Starom lýceu v Bratislave. | Zdroj: Občianske združenie Punkt

Premenou prejde aj knižnica

V objekte zostane pracovisko SAV, ktoré odborne spravuje archív cirkevného zboru. Vzácne knižné zbierky (80-tisíc zväzkov) budú v moderne vybavenom archíve, ktorý zaberie takmer polovicu rozlohy budovy. V jej druhej časti bude kultúrno-komunitné centrum v zmysle projektu pre aktivity z lokality Panenská aj pre menšinové kultúry a podobne.

V rámci rekonštrukcie prejde kompletnou obnovou aj lyceálna knižnica so vzácnym knižničným fondom od 13. storočia, ktorá pôjde ruka v ruke s výskumom Ústrednej knižnice Slovenskej akadémie vied. Aj v knižnici budú prebiehať aktivity, ktoré nadviažu na oživenú históriu.

Na príprave programu v budove sa podieľa viacero organizácií

„Budeme tu mať atraktívny bod – komunitnú kaviareň, ktorá by mala fungovať od septembra. Máme zahraničných partnerov z Nórska a aj domácich partnerov – Nadáciu Milana Šimečku a občianske združenie PUNKT –, ktorí sa podieľajú na tvorbe budúceho obsahu diania v budove,“ povedal Ján Králik s tým, že jednotlivé podujatia sa musia prispôsobiť dispozičným možnostiam budovy. V najhistorickejšej časti budovy, v zborovni, sa budú konať slávnostné podujatia.

Prevádzku objektu bude v prvom rade financovať vlastník, jeho ambíciou však je, aby bola samofinancovateľná vrátane nákladov na personál. V súvislosti s financovaním programovej zložky sa chce staromestský cirkevný zbor uchádzať o grantovú podporu.

Okrem budovy Starého lýcea vlastní cirkevný zbor ďalších päť budov, ktoré chce obnoviť a získať na ne granty.

Obnova a rekonštrukcia Starého evanjelického lýcea, Bratislava-Staré Mesto

Investor: Finančný mechanizmus EHP, štátny rozpočet SR, Cirkevný zbor Bratislava-Staré Mesto
Náklady: 1,5 mil. €
Zhotoviteľ: PAMARCH
Realizácia: 12/2022 – 08/2023