Galéria(7)

Šaľa pôjde Slovensku príkladom, ako renovovať staré rodinné domy

Každý šiesty Slovák sa sťažuje na nevyhovujúce podmienky v budove, v ktorej žije (1) . Motivovať ľudí zmeniť túto situáciu má rekonštrukcia rodinného domu, ktorého typ sa nachádza v každej obci na Slovensku.

V Šali odštartovali renovačné práce na projekte ukážkovej renovácie domu zo 70. rokov 20. storočia na zdravé a moderné bývanie. Stavebné práce sa slávnostne začali za účasti Norberta Kurillu, štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Jozefa Belického, primátora mesta Šaľa.

„Štvorcový dom, v akom bývajú Hučkovci, nájdete v každej obci na Slovensku. Najčastejšie v pôvodnom stave. Sme radi, že Šaľa pôjde príkladom pre ostatné slovenské obce,“ konštatuje Jozef Belický, primátor mesta Šaľa.

Podpora renovácií budov je nevyhnutná

Na Slovensku je takmer 800-tisíc rodinných domov, no renovovaná je približne len tretina.2 V samostatnom alebo v radovom rodinnom dome pritom žije polovica slovenskej populácie. Ich obyvatelia sú vo väčšine prípadov aj ich vlastníkmi. Ich stav a prípadná obnova je tak na zodpovednosti ich majiteľov.

„Vzhľadom na fakt, že budovy spotrebúvajú 40 % energie a 90 % budov tu bude aj po roku 2050, je pre splnenie klimaticko-energetických cieľov nevyhnutné zvýšiť tempo zdravej a udržateľnej obnovy budov. A práve tento projekt ukazuje cestu, ktorou by sme sa mali vydať a byť inšpiráciou pre iných,“ hovorí Norbert Kurilla, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.

Šaľa pôjde príkladom

Povzbudiť Slovákov k renováciám má ukážková rekonštrukcia rodinného domu v Šali. Štvorčlenná rodina Hučkovcov ho zdedila po starých rodičoch. „Dlho sme rozmýšľali, ako sa pustiť do obnovy tohto domu. Je pre nás dôležité zanechať po sebe čo najmenšiu uhlíkovú stopu. Sme však mladá rodina, ktorá chce moderne bývať a táto rekonštrukcia je šitá presne na naše potreby,“ vysvetľuje Jozef Hučko, majiteľ domu.

Na príklade domu zo Šale sa Slováci budú môcť presvedčiť, že mladá rodina môže v renovovanom dome žiť moderne, zdravo a súčasne mať nízke náklady na prevádzku. Nezanedbateľnou výhodou je aj minimálny dosah obnovenej budovy na životné prostredie.

Návrh rekonštrukcie typického štvorcového rodinného domu vypracovala architektonická kancelária Ddak, Doršic Doršicová na základe víťazného projektu v architektonickej súťaži. Rekonštrukcia v ich podaní zachováva súčasný výraz domu a pritom ekonomickým a uskutočniteľným spôsobom zlepšuje kvalitu života v ňom.

Iniciátorom projektu je dánska spoločnosť VELUX, ktorá sa dlhodobo angažuje v oblasti znižovania energetickej náročnosti budov. Slovensko si pre projekt ukážkovej renovácie nevybrala náhodou. „Sme najväčším výrobcom okien na Slovensku. Problematika obnovy budov sa nás bytostne dotýka.

Projektom RenovActive chceme prispieť k naštartovaniu renovačných procesov u nás,“ vysvetľuje Dagmar Plevačová, generálna riaditeľka spoločnosti VELUX. Spoločnosť verí, že projekt zo Šale bude slúžiť ako vzorový príklad riešenia obnovy starnúceho bytového fondu nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách.

Rekonštrukcia krok za krokom

Prevažná časť budov na Slovensku bola postavená do konca 70. rokov minulého storočia. Tieto stavby už ani zďaleka nespĺňajú dnešné kritériá – či už je to v oblasti energetickej náročnosti alebo v oblasti kvality vnútorného prostredia. „Mnoho ľudí, ktorí vlastnia starý rodinný dom nevie, ako začať s jeho rekonštrukciou. Chcú žiť v zdravom prostredí, chcú šetriť životné prostredie a šetriť peňaženku, ale nevedia, ako to dosiahnuť.

V spolupráci s našimi partnermi im chceme ukázať, ako na to,“ pokračuje Dagmar Plevačová.
Majitelia štvorcových rodinných domov, ako je ten v Šali, nájdu na špecializovanej stránke projektu RenovActive kompletný návod, ako dom rekonštruovať a premeniť na zdravé a moderné bývanie.

Postupne sem pribudne stavebný denník s konkrétnymi technologickými riešeniami, pracovnými postupmi a radami odborníkov, pôdorysy, rozpočet stavby a ďalšie dôležité dokumenty. Poradí tiež, ako získať niektorú z rôznych možností štátnej podpory zameranej na obnovu a rekonštrukciu domov.

Podkrovie pred a po rekonštrukcii

Hučkovci sa nasťahujú v septembri

Stavebné práce na projekte RenovActive budú ukončené v júli 2019. Rodina Hučkovcov sa do domu nasťahuje v septembri tohto roka. Počas nasledujúcich dvoch rokov budú v spolupráci s Katedrou technických zariadení budov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prebiehať merania kľúčových parametrov, aby sa overila funkčnosť prevádzky renovovaného domu.

Postup projektu RenovActive Slovensko môžete sledovať na www.renovactive.sk a na Facebooku.

1 Healthy Home Barometer 2017: https://www.velux.com/health/healthy-homes-barometer-2017
2 www.zatepluj.sk