Indikátor dôvery v stavebníctve sa v auguste nezmenil

Indikátor dôvery v stavebníctve sa v auguste nezmenil, ostal na úrovni predchádzajúceho mesiaca -4,5 percentuálnych bodov (p.b.) a úroveň dlhodobého priemeru prevýšil o 17,5 p.b. Jeho vývoj ovplyvnilo znižovanie dopytu po stavebnej produkcii a mierny nárast očakávanej zamestnanosti.

Ako minulý týždeň informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, trend stavebnej aktivity za posledné tri mesiace sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 1 na 27 p.b. Pokles stavebnej aktivity zaznamenali 3 % respondentov, 43 % ju hodnotilo ako nezmenenú a rast za posledné tri mesiace zaznamenalo 54 % podnikov.

Hodnotenie súčasnej úrovne dopytu po stavebnej produkcii sa v porovnaní s júlom zhoršilo o 1 na -20 p.b., keď štvrtina respondentov označila úroveň dopytu za nedostatočnú a 75 % respondentov považovalo úroveň dopytu za dostatočnú a viac ako dostatočnú.

Medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie zaradilo 25 % respondentov nedostatok zamestnancov, 18 % finančné obmedzenia a 15 % nedostatočný dopyt po stavebnej produkcii. Respondenti ďalej uvádzajú platobnú nedisciplinovanosť odberateľov, druhotnú platobnú neschopnosť, akútny nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, zadržiavanie percentuálnej čiastky z fakturovaných cien, konkurenciu v sektore, legislatívu a iné. Bariéry rastu v súčasnosti nepociťuje 35 % podnikov.

V najbližších troch mesiacoch podniky očakávajú mierny rast zamestnanosti, konjunkturálne saldo počtu zamestnancov sa v porovnaní s júlovou úrovňou zvýšilo o 1 na 11 p.b. Zvyšovanie počtu zamestnancov predpokladá 24 % respondentov, (z podnikov sídliacich v Žilinskom kraji 45 %), so znižovaním zamestnanosti počítajú 4 % a o zmenách v nasledujúcom období neuvažuje 72 % respondentov.

Konjunkturálne saldo očakávaných cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch sa znížilo oproti júlu o 6 na 34 p.b. Znižovanie predpokladá 1 % respondentov a so zvyšovaním počíta 37 % podnikov, z nich očakávajú 3 % rýchlejšie a 30 % rovnaké tempo rastu cien ako v predchádzajúcom období a 4 % počítajú s jeho spomalením. So zmenami cien v nasledujúcich troch mesiacoch neuvažuje 63 % respondentov.

Zdroj: TASR