Aréna Mariána Gáboríka

Zimný štadión Mariána Gáboríka má vlastnú fotovoltickú elektráreň. Je to unikát na Slovensku aj v Česku

Partneri sekcie:

Myšlienka osadenia fotovoltických panelov sa zrodila v hlave otca známeho slovenského hokejistu pred viac ako rokom. Zdĺhavá administratíva oddialia ich spustenie na trenčianskom zimnom štadióne o ďalšie mesiace.

Hokejová aréna Mariána Gáborika našla recept na to, ako ušetriť pri drahých cenách elektriny. Priľahlé budovy „dostali“ 141 kW fotovoltických panelov (320 kusov), ktoré pomáhajú pri dňoch s dostatočným množstvom slnečného žiarenia ušetriť až tretinu nákladov.

„Cez leto sme mali 50-tisícové faktúry za mesiac. To bolo hrozné, je to šesť až sedemnásobný nárast cien,“ vysvetlil Pavol Gáborík pre televíziu Markíza. Nápad s vlastnou produkciou elektriny však vo svojej hlave nosil už dlhšie.

„Začal som nad tým špekulovať už vlani v júni, v novembri doviezli panely, no pre zdĺhavý proces vybavovania všetkých potrebných náležitostí, museli ostať viac než polroka uskladnené. Ak mám byť úprimný, celá administratíva trvala zhruba osem mesiacov, a to obdobie ma stálo kopec nervov,“ dodal otec známeho hokejistu v rozhovore pre denník Plus 1 deň.

Vlastná mini-elektráreň a sústava fotovoltických panelov priniesla menšiemu trenčianskemu štadiónu unikátnosť, aká sa nevidí zatiaľ nikde u nás či u našich západných susedov. „Široko-ďaleko na Slovensku a v Čechách určite sme jediný hokejový štadión, ktorý má fotovoltické panely a takúto fotovoltickú elektráreň,“ okomentoval spustenie celej sústavy pre televíziu Markíza Marián Gáborík.

Návratnosť nákladov celého sa odhaduje na približne päť rokov, tvrdí riaditeľ spoločnosti, ktorá fotovoltiku inštaluje, Peter Župa. Otec Mariána Gáboríka očakáva, že ak cena energie zostane na sume 200 euro za MWh, tak návratnosť by bola do desiatich rokov.

„Musím poďakovať otcovi, to bol jeho nápad a on to zbúchal, aby mohli ľudia, deti, krasokorčuliari, hokejisti aj hobíci chodiť na ľad,“ dodal Marián Gáborík.