Ako spoľahlivo evakuovať objekt
V prípade život ohrozujúcich udalostí v objekte, kde sa nachádzajú ľudia, je najdôležitejšie spoľahlivo a čo najrýchlejšie takýto objekt evakuovať.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Čo je život ohrozujúca udalosť
Najčastejšie to môže byť vznik požiaru v objekte, ale sú tu aj iné incidenty, ktoré si vyžadujú evakuáciu osôb – napríklad únik plynu, iná technická porucha či vplyv niektorého živlu. Pri takejto udalosti je nutná rýchla a spoľahlivá evakuácia objektu.
Aké zariadenia zabezpečia evakuáciu
Na ohlásenie všeobecného ohrozenia sú na úrovni intravilánov obcí inštalované evakuačné sirény alebo rozhlas. V budovách preberá túto úlohu hlasová signalizácia požiaru (v skratke „HSP“). Nutnosť jej použitia v objekte určuje § 90 vyhlášky č. 94/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb, podľa HSP musí spĺňať technické požiadavky harmonizovaných noriem EN 54 a musí byť inštalovaná tak, aby umožňovala dobrú a zreteľnú počuteľnosť.
To znamená, že reprodukovaná reč musí byť pre počúvajúceho človeka zrozumiteľná. Vyhláška určuje ďalej nutnosť inštalácie vizuálnej signalizácie, ak sa v konkrétnych priestoroch objektu predpokladá prítomnosť osôb s poruchou sluchu.
Čo je HSP
HSP je elektronický systém pozostávajúci z ústredne, certifikovaných reproduktorov a káblového vedenia.
Ústredňa musí obsahovať automatizovaný systém na spustenie evakuácie, najčastejšie ovládaný z elektrickej požiarnej signalizácie (v skratke „EPS“), záložný zdroj energie, správne nadimenzované zosilňovače, záložné zariadenia a dohľadovú jednotku. Tá stráži prevádzku celého systému ústredne a čo je dôležité, aj celistvosť jednotlivých reproduktorových liniek.
Reproduktory majú rôzne konštrukcie podľa umiestnenia, typu prostredia, kde sa nachádzajú, a akustického výkonu, požadovaného na ozvučenie daného priestoru. Ich dimenzovanie a umiestnenie je predmetom návrhu autorizovaným projektantom. Pre špecifické prostredia sa zhotovujú aj odborné akustické štúdie. Všetko sleduje dosiahnutie spoľahlivého pokrytia priestorov s predpísanou zrozumiteľnosťou reprodukovanej reči.
Káblové vedenia musia spĺňať požiadavky na trvalú dodávku elektrickej energie počas požiaru (definuje to § 91 vyššie spomínanej vyhlášky).
Spôsob aktivácie evakuácie
Najspoľahlivejšia je v prípade požiaru automatická aktivácia evakuácie, a to prostredníctvom EPS. V komplikovaných objektoch sa aplikuje aj princíp postupnej evakuácie, ktorý je rovnako riadený automaticky.
Evakuáciu možno v určitých prípadoch aktivovať aj samostatnými ovládacími tlačidlami alebo manuálne prostredníctvom ovládacieho pultu. Ovládací pult obsahuje aj mikrofón, ktorým možno hlásiť iné dôležité správy alebo v špecifických prípadoch riadiť evakuáciu aj individuálne príslušníkmi hasičského a záchranného zboru.
Ďalšie zariadenia dôležité pre spoľahlivú evakuáciu
Aby boli evakuačné cesty a zhromažďovacie priestory bez nebezpečného zadymenia, inštalujú sa do objektov zariadenia na odvod dymu a splodín horenia, pretože práve udusenie splodinami horenia je najčastejšou príčinou smrteľných nehôd v objektoch pri požiari.
Ďalej je dôležité spomenúť systémy na oddelenie požiarnych úsekov tak, aby sa požiar rýchlo nerozšíril do celého objektu, ale aby zostal čo najdlhšie izolovaný v určitej časti. Okrem spoľahlivo uzatvorených požiarnych prestupov sú v tomto prípade veľmi dôležité aj uzatvorené požiarne dvere. Preto sa požiarne dvere nikdy nesmú podkladať mechanickými zarážkami.
Požiarne dvere musia byť buď uzatvorené (obsahujú samozatvárač, ktorý ich po každom otvorení dobre uzatvorí), alebo držané v otvorenom stave elektronickými magnetmi, ktoré sú ovládané systémom EPS a v prípade požiaru sa automaticky uzatvoria.
Dôležité sú tiež dobre označené, voľné a stále prístupné únikové cesty z objektov.
Nefunkčnosť požiarnotechnických zariadení môže mať pre ľudí v objekte fatálne následky.
Udržiavanie systémov v spoľahlivej prevádzke
Všetky požiarnotechnické zariadenia sú v prevádzke počas požiaru, pri normálnej prevádzke budovy o nich teda ani nevieme. Vzhľadom na to je dôležité pravidelne ich skúšať a odborne kontrolovať, pretože často práve absencia kontrol, aj keď sú predpísané zákonom, sa podpisuje pod nefunkčnosť systémov.
To sa však, žiaľ, prejaví až v okamihu, keď sú potrebné, teda pri požiari, a ich nefunkčnosť môže mať pre ľudí v objekte fatálne následky. Neudržiavanie požiarnotechnických zariadení v spoľahlivom prevádzkovom stave je preto hazardovaním so životmi ľudí.
Spoločnosť už od roku 1997 navrhuje, inštaluje a kontroluje systémy elektrickej požiarnej signalizácie a hlasovej signalizácie požiaru. Jej tím projektantov spracuje projekty pre stavebné povolenie a rovnako aj projekty pre realizáciu stavieb. Tím technikov zrealizuje dodávku a inštaláciu. Servisné centrum ANTES GM zabezpečuje pravidelnú údržbu a kontrolu systémov, ale aj opravy a nepretržitú pomoc na telefóne alebo prostredníctvom vzdialeného dohľadu. Spoločnosť spolupracuje iba s renomovanými svetovými výrobcami systémov EPS a HSP s prihliadaním na inovácie a dlhodobú udržateľnosť.www.antesgm.sk