Konzoly na Viktórii
Galéria(8)

Konzoly na Viktórii

Partneri sekcie:

Nový polyfunkčný objekt na začiatku Košickej ulice v Bratislave zaregistruje väčšina okoloidúcich. Jeho dominantným a z hľadiska architektonického, konštrukčného, ale aj laického najzaujímavejším prvkom sú štyri konzoly, ktoré trčia z červenohnedého mozaikového tela budovy nad parkoviskom.

Ako vznikol nápad dopriať budove taký vyvinutý „hrudník“? Antropomorfické vízie neboli rozhodujúcim podnetom. Koncept bol podmienený vlastníckymi vzťahmi (časť pozemku parkoviska nebola vo vlastníctve investora) a snahou o zachovanie parkoviska. Druhá fasáda vytváraná konzolami umožňuje domu byť aj nebyť na uličnej čiare Košickej ulice. Odstup od Košickej ulice vytvára sympatické predpolie objektu, pri daždi jasne rozdelené na tieň konzol a mokrý zvyšok. Sekundárny pozitívny účinok spočíva v hlukovom odtienení bytov, ktoré sa nachádzajú bezprostredne nad konzolami (prejavuje sa hlavne nad dvomi širšími v strede objektu). Opačný efekt sa prejavuje v miestnostiach priamo pod nimi. Nedostatok denného osvetlenia neumožňuje dlhodobú prítomnosť osôb, preto sú tieto miestnosti určené pre archív, rokovacie priestory a umiestnenie kopírok.

Polyfunkčný objekt Viktória sa skladá zo štyroch rôzne vysokých krídiel, ktoré uzatvárajú vnútorné átrium. Na opačnej strane krídla pričleneného ku Košickej ulici (do átria) sa konzoly prejavujú negatívnym vybraním hmoty. Nedodržal sa logický zákon (hmota z telesa vytlačená je rovná dutine v telese vzniknutej), pretože dvojpodlažné lodžie, ktoré sú negatívom konzol na druhej strane sú hlboké iba jeden a pol metra. Krídlo s konzolami má tri funkčné výškové vrstvy. Na prízemí sa nachádzajú priestory pre obchody a recepcia, ďalšie tri podlažia (vrátane konzol) sú rezervované pre administratívu. Päť najvyšších podlaží má obytnú funkciu.

Konštrukčné riešenie
Na návrhu konštrukčného riešenia sa podieľali odborníci z viacerých projekčných a realizačných firiem. Konštrukčné riešenie Viktórie mala na starosti pražská statická kancelária RECOC, s. r. o. Jej doménou sú betónové konštrukcie, preto konzoly riešila v subdodávke projektová kancelária KONSTAT, s. r. o., tiež z Prahy. Oceľovú konštrukciu konzol realizovala firma Ingsteel. Pri spracovaní dodávateľskej dokumentácie prišla s viacerými úpravami, ktoré boli väčšinou akceptované. Vyloženie dvojpodlažných konzol vrátane vonkajšej rímsy je 9,3 m. Konzoly tvoria vodorovné primárne nosníky HEA 300, respektíve HEA 240, zvislé stĺpiky sú zvárané s rozmermi 300 × 300 mm s hrúbkou steny 6 mm. Použilo sa dvadsať tiahel s priemerom 76 mm. Všetky nezakryté časti oceľovej konštrukcie sa povrchovo upravili protipožiarnym náterom. Sekundárne nosníky (kolmé na fasádu objektu) sú I-profily 180. Na sekundárnych nosníkoch sa uložil VSŽ plech ako stratené debnenie pre železobetónový strop s hrúbkou 130 mm.

Najdôležitejší detail celej konzoly tvorí horný záves, ktorý prenáša prakticky celé zaťaženie príslušnej časti konzoly do betónovej konštrukcie (priečne železobetónové steny s hrúbkou 300 mm). Pri pôvodnom návrhu detailu horného závesu sa počítalo s prenosom zaťaženia pomocou desiatich kotviacich tyčí s priemerom 32 mm. Statici firmy Ingsteel však počas výstavby navrhli konštrukčne jednoduchší (pre betonáž trochu komplikovanejší) kotviaci prvok, ktorý sa vložil priamo do debnenia pri betonáži. Časť prvku s okom pre tiahlo je vystrčená z debnenia. Tvar kotviaceho prvku sa ešte ďalej modifikoval, a to statikmi firmy ­RECOC (pridanie kotviacich prútov, otvor v tele prvku). Hrúbka kotviaceho prvku bola 65 mm (s prírubami 150 mm). Zmyslom úprav bolo dosiahnuť dostatočnú pevnosť uchytenia prvku v betóne (zabrániť jeho vytrhnutiu z betónovej konštrukcie). Pri betonáži kotviacich prvkov musel dodávateľ železobetónových konštrukcií dodržať vysokú presnosť (na úrovni oceľovej konštrukcie) a zabezpečiť stopercentné zhutnenie betónu. V tomto úseku sa z dôvodu bezpečnosti použil o stupeň silnejší betón ako na zvyšku konštrukcie. Aby došlo k dokonalému vyplneniu všetkých priestorov debnenia, použila sa o niečo redšia betónová zmes, ktorá sa zhutňovala vonkajšími zhutňovačmi, pretože pre klasické nebol dostatok priestoru. Statici si dali podmienku, že konzoly možno začať vešať, až keď budú vybetónované aspoň tri podlažia nad nimi, aby bola zabezpečená dostatočná protiváha.

Kotviace prvky ovplyvnili aj vzhľad budovy. Pri pohľade z Viktorínovej ulice vidieť, že okná v bočnej fasáde (do Viktorínovej ulice) na 2. až 4. nadzemnom podlaží sú horizontálne posunuté oproti oknám na vyšších podlažiach. V spodných podlažiach sa na uchytenie konzol musela použiť väčšia masa betónu.

Použité stavebné materiály

Obvodový plášť konzol je zavesený na oceľovej konštrukcii. Na každom podlaží sa nachádza predsadená rímsa (tiež oceľová konštrukcia). Rímsy sú obalené Silbonitom (impregnovaný Cembonit – vláknocementová doska) čiernej farby. V rímse sa nachádza ukrytá schránka pre vonkajšie hliníkové žalúzie. Čierne vláknocementové dosky sa použili aj zospodu (podhľad konzoly) a zvrchu na streche. Nad strešnými vrstvami sa nachádza horizontálna oceľová konštrukcia, ktorá nesie vláknocementové dosky. Voda preniká cez medzery medzi doskami, dostáva sa na hydroizoláciu (2 × modifikovaný asfaltový pás) a spádom do vpustí. Strecha nad konzolami sa realizovala ako obrátená s tepelnou izoláciou z extrudovaného polystyrénu. Železobetónový strop nad posledným podlažím konzoly sa vylial do spádu. V každom rohu konzoly pri fasáde sa umiestnila jedna dažďová vpusť, voda sa odvádza zvislými zvodmi ukrytými v tepelnej izolácii fasády.

Fasádny plášť tvoria prvky firmy Schüco International – Schüco FW50. Aby sa eliminovali problémy s vodou a tepelnou izoláciou, je plášť po výške súvislý cez obe podlažia konzoly. Plášť je perforovaný iba nosnými prvkami ríms. Vnútorné sklo dvojskla vo fasádnom plášti konzol je bezpečnostné. Časť skiel je potlačená sieťotlačou v troch odtieňoch zelenej farby (RAL 6002, 6018, 6020). Vzor potlače tvorí štvorcová sieť, ktorou sa z diaľky vytvára dojem súvislej farebnosti. Vzhľadom na administratívnu funkciu časti tohto polyfunkčného objektu sa počíta s realizáciou dvojitých podláh. V prípade polí, v ktorých prechádza tiahlo medzi dvomi podlažiami konzoly, sa plánovalo ich vyplnenie sklenenou podlahou (pás šírky 300 mm). Bohužiaľ, vzhľadom na záverečné šetrenie finančných prostriedkov sa tento zámer nerealizoval.

Záver
Projekcia a realizácia konzol bola pre všetky zúčastnené subjekty veľmi zaujímavou skúsenosťou. Vyžiadali si tesnú spoluprácu viacerých projekčných a realizačných tímov. Ich profesionálny prístup umožňuje vysloviť presvedčenie, že realizácia prieniku oceľovej a betónovej konštrukcie bude bezchybne fungovať počas celej životnosti budovy. Architektov veľmi zaujíma spätná väzba od uživateľov, ktorí budú v týchto priestoroch pracovať. Vysunuté pracoviská umožnia netradičný bezprostredný susedský pohľad z jednej konzoly do druhej. Niektorým sa tento pohľad bude páčiť, v druhých bude vyvolávať rozpaky. V každom prípade konzola predstavuje extrémny statický prvok, ktorý vždy vyvoláva pochybnosť, lebo odporuje dlhoročnej ľudskej skúsenosti s gravitáciou. O funkčnosti a bezpečnosti sa musí človek presvedčiť sám. Aj napriek vlastnej skúsenosti sa nájdu jedinci, ktorí pod konzolami nezaparkujú, ani keď naokolo nebude žiadne iné voľné miesto.

Generálny projektant: Grido SK, s. r. o., Bartókova 1, 811 02 Bratislava
Autor: Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski
Spoluautori: Ing. arch. Marek Kolčák, Ing. arch. Petra Rajchlová
Spolupráca: Ing. arch. Monika Šutá, Ing. arch. Daniel Bartoš
Statika: RECOC, s. r. o., Seydlerova 2451/8, 158 00 Praha 13
Vedúci projektant: Ing. Miloslav Smutek
Projektant objektu: Ing. Martin Šponar
Oceľové konštrukcie: KONSTAT, s. r. o., Kladenská 46, 160 00 Praha 6
Vedúci projektant: Ing. Ladislav Votlučka
Projektant: Ing. Pavel Korejčík
Dodávateľ oceľovej konštrukcie: INGSTEEL, spol. s r. o., Tomášikova 17, 829 09 Bratislava
Hlavný statik dodávateľskej dokumentácie: Ing. Ján Chladný
Projektant dodávateľskej dokumentácie: Ing. Ján Litavský
Dodávateľ betónových konštrukcií: SkyBau, s. r. o., Veľká okružná 26A, 010 01 Žilina
Stavbyvedúci: Ing. Josef Hálek
Investor: DOAS, a. s., Košická 5590/56, 821 08 Bratislava

TEXT: Ing. arch. Marek Kolčák
FOTO: Ing. arch. Petra Rajchlová, Ing. arch. Marek Kolčák

Ing. arch. Marek Kolčák je spoluautorom projektu, autorizovaným architektom a stálym spolupracovníkom architektonického ateliéru Grido SK, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.