Upcycle Studios
Galéria(11)

Dáni ukázali, ako postaviť budovy zajtrajška z odpadu dneška

Partneri sekcie:

Viete si predstaviť bývať v radovom dome postavenom z odpadového betónu, s podlahami z vyradeného dreva a s oknami, ktoré niekto iný pri rekonštrukcii vyhodil? Nasledujúci projekt ukazuje, že aj toto môže byť realita bez kompromisov v oblasti architektúry, estetiky či kvality.

V Dánsku pribúdajú nové mestské štvrte a obytné budovy postavené z recyklovaných materiálov. Jedným z príkladov je rezidenčný projekt Upcycle Studios v Kodani, ktorá je podľa rebríčka Corporate Knights tretím najudržateľnejším mestom Európy za rok 2023.

Spoločnosť NREP, investor do nehnuteľností známy tiež v oblasti udržateľného rozvoja, sa spojil s dodávateľom AG Gruppen a architektmi z Lendager Group, aby ukázali, ako cirkulárna ekonomika v stavebníctve pomáha znížiť emisie a šetrí zdroje. Udržateľnosti v ich podaní má podobu upcyklácie, teda premeny odpadových produktov na materiály lepšej kvality.

Upcycle Studios sa nachádza v modernej rozvíjajúcej sa štvrti Ørestad South v Kodani a tvorí blok 20 mestských radových domov. Každý z trojpodlažných domov je vhodný na bývanie pre rodiny či ako pracovný priestor, štúdio alebo dokonca kaviareň. Každú z jednotiek s rozlohou 200 m2 je možné rozdeliť na dve samostatné časti.

upcycle studios (2)
upcycle studios (1)
upcycle studios (10)
upcycle studios (4)
upcycle studios (8)
upcycle studios (9)
upcycle studios (7)
upcycle studios (6)

Toto riešenie umožňuje majiteľom prenajať si rôzne časti domu natrvalo alebo na kratší čas, čím sa zabezpečí najlepšie možné využitie priestorov. „Domy sú navrhnuté tak, aby boli priestranné a pomáhali podporovať trvalo udržateľný život, vytvárať dobrú vnútornú klímu a uľahčovať zdieľanie,“ uviedlo architektonické štúdio.

Projekt bez kompromisov na kvalite a estetike

Domy postavené z recyklovaného betónu, s repasovanými oknami s dvojitým zasklením a obkladmi zo zvyškového dreva dokazujú, ako možno stavať stavať udržateľné budovy bez toho, aby sme museli robiť kompromisy v oblasti kvality, estetiky alebo ceny.

Ocenený projekt ušetril 45 % emisií CO2 v horizonte 50-ročnej životnosti stavby a pomohol premenil tisíce ton odpadu na stavebné materiály. Strešné záhrady a solárne panely dodávajú domom potenciál, aby boli sebestačné. To pomáha k cirkulárnemu modelu života, ktorý si, ako architekti dúfajú, noví obyvatelia domov rýchlo osvoja.

Smerom do ulice má každý dom veľkú zasklenú fasádu, ktorej dodáva nevšedný výraz geometrické usporiadanie dreveného rámu s dvojitou výškou. Keďže udržateľnosť bola na prvom mieste, zostavy okien sa mierne líšia. Vyčnievajúce prvé poschodie  vytvára malý mezanín, zatiaľ čo priestor spálne na druhom poschodí sa mierne vysúva a vytvára kontrastný profil obložený drevom pozdĺž chodieb.

upcycle studios (3)
Okná s dvojitým zasklením pochádzajú z opustených budov v severnej časti Dánska. | Zdroj: Rasmus Hjortshøj

Diagonálna orientácia každého domu je zreteľnejšia v zadnej časti, kde stupňovitú formáciu zdôraznili hrubé betónové steny oddeľujúce každú nehnuteľnosť. Medzi týmito deliacimi stenami je umiestnená príjazdová cesta do garáže, ktorá sa nachádza pod veľkým oknom.

Potenciál upcyklovaných materiálov pri výstavbe

Koncept budov rieši súčasne tri veľké problémy – nedostatok zdrojov, hromadenie odpadu a klimatické zmeny. Na nosné podlahové konštrukcie a interiérové priečky sa použilo 904 ton betónu s výhradne recyklovaným kamenivom z  betónového odpadu. Ten pochádzal z rozšírenia kodanského metra. Toto riešenie prinieslo úsporu 74 % nákladov.

Množstvo použitého recyklovaného betónu stačilo na nahradenie takmer polovice spotreby betónu. Tým sa eliminoval problém s odpadom a zároveň sa ušetrilo 12 až 15 % emisií CO2 na tonu.

Hoci toto číslo nemusí na prvý pohľad pôsobiť ohromujúco, podobné riešenia by podľa Petra Normanna Vangsboa z Dánskeho inovačného centra v Južnej Kórei mohli prispieť k celosvetovej úspore 2 miliárd ton CO2 ročne. Teda 12-násobku dánskych ročných emisií oxidu uhličitého.

Betón je v stavebníctve po vode najpoužívanejším materiálom na svete a svetové trendy naznačujú, že to tak zostane aj v budúcnosti. Jeho dobrým stavebno-fyzikálnym vlastnostiam sa iný materiál sotva vyrovná.

upcycle studios (6)
Betón je v stavebníctve jedným z najpoužívanejším materiálov na svete. | Zdroj: Rasmus Hjortshøj

Podlahy a obklady z dreva, ktoré by inak skončilo v spaľovni

Odhaduje sa, že 60 % budov potrebných na zvládnutie súčasnej úrovne populačného rastu a urbanizácie ešte ani nebolo postavených. Aj preto sa architekti z Lendager Group rozhodli preskúmať potenciál upcyklovaných materiálov vo fáze výstavby.

Okrem recyklovaného betónu použili aj okná z opustených budov v severnej časti Dánska. Boli vyradené pri renovácií veľkých projektov sociálneho bývania. Z tohto zdroja pochádza až 75 % všetkých použitých okien. Ich recyklácia ušetrila 87 % CO2 na úrovni produktu v porovnaní s novým zasklením.

Udržateľný koncept bývania sa týka aj podláh v interiéri a obkladov stien a fasád. Boli vyrobené z narezaného dreveného odpadu od dánskeho výrobcu dreva Dinesen. Toto drevo by inak skončilo v spaľovni. Okrem možnosti opätovného využitia očividne cenného zdroja, riešenie eliminovalo aj použitie chemikálií vo farbách, tmeloch či silikóne.

Posun paradigmy v dánskej architektúre

Výsledky analýz ukazujú jasný prínos, pokiaľ ide o environmentálne aj finančné výhody. A  to nielen pre investora, ale aj obyvateľov domov a spoločnosť. Analýza životného cyklu budovy (LCA) a analýza nákladov životného cyklu (LCC) povrdili, že upcyklácia poskytuje skvelú alternatívu k bežným stavebným materiálom.

Rozpočet na výstavbu bol nakoniec o 3 % nižší ako sa predpokladalo. A to aj vďaka tomu, že až 69 % všetkých použitých materiálov v projekte je upcyklovaných. K tejto úspore treba prirátať nízke náklady na údržbu a prevádzku.

Projekt, ktorý má pomôcť urýchliť prechod na obehové hospodárstvo v stavebnom sektore je podľa štúdia Lendager Group posunom paradigmy v dánskej architektúre: „Nevieme predpovedať budúcnosť, ale vieme si ju vymyslieť,“ doplnili architekti.

Pozrite si fotogalériu projektu Upcycle Studios

Upcycle Studios

Lokalita: Kodaň, Dánsko
Architektonické štúdio: Lendager Group
Klient: NREP, AG Gruppe
Plocha: 3 440 m2
Dokončenie: 2018