1Z2A8658

Povoľovací proces musí mať jasné pravidlá, zdôrazňujú developeri

Novela stavebného zákona, ktorú prijal parlament v skrátenom legislatívnom konaní vo februári, je platná od apríla tohto roka. Na názory na zmeny sme sa spýtali developerov.

Splnila novela stavebného zákona vaše očakávania, že napríklad zjednoduší a zrýchli povoľovací a kolaudačný proces, stavebnú uzáveru?

Juraj Duška: Aktuálne sa nedá ešte objektívne zhodnotiť, čo daná novela vo svojom znení prinesie, to sa reálne ukáže až v praxi. U nás však vítame akúkoľvek zmenu a iniciatívu, ktorá sa snaží o zefektívnenie a zrýchlenie povoľovacích procesov.

Marek Kalma: Áno, veríme že nová legislatíva prinesie výrazné zjednodušenie a sprehľadnenie byrokratického postupu, ktorý dnes výrazne spomaľuje prípravu projektov a predražuje tým naše produkty, čo je neudržateľné pre napríklad dostupné bývanie. Nový, moderný a funkčný stavebný zákon je nevyhnutný na zlepšenie a zefektívnenie našich procesov.

Radek Pšenička: Dlhodobo podporujeme akýkoľvek zmysluplný počin, ktorý má potenciál zjednodušiť a urýchliť povoľovacie procesy, a tým zlepšiť dostupnosť bývania, obzvlášť v dnešných časoch. Možnosť zlúčiť územné a stavebné konanie je jednoznačne krokom tým správnym smerom. Predmetnú novelu preto vnímame ako prvý dôležitý míľnik veľkej reformy stavebnej legislatívy po 47 rokoch.

Ďalším významným počinom bude určite reforma procesu posudzovania vplyvov na životné prostredia (EIA) – pripravovaná novela zákona o EIA, resp. zosúladenie jeho požiadaviek a priameho výkonu s bežnou európskou praxou. No a nakoniec sme v očakávaní, čo sa týka nového zákona o výstavbe, ktorého účinnosť bola zatiaľ odložená na 1. apríl 2025.

Marek Kalma, výkonný riaditeľ Occam Real Estate
Marek Kalma, výkonný riaditeľ Occam Real Estate | Zdroj: Archív respondenta

 Sú nové lehoty na vydanie záväzného stanovisko v Bratislave pokrokom oproti súčasnému stavu?

J. Duška: Už v súčasnosti hlavné mesto často vracia množstvo podaní pre tzv. formálne nedostatky a takýmto spôsobom si zlepšuje štatistiky vybavenia žiadostí. Predpokladáme, že tento trend bude pokračovať aj po nadobudnutí účinnosti novely, a preto nie sme optimisti a značný pokrok nepredpokladáme. V tejto súvislosti preto otázka za nás skôr znie: aký bude pomer vrátených podaní k jednému súhlasnému záväznému stanovisku?

Podľa nášho názoru by bolo efektívnejšie, ak by novela, prípadne nový stavebný zákon definoval nadriadený odvolací orgán, ktorý by dohliadal a kontroloval zákonnosť postupov hlavného mesta. Sme toho názoru, že magistrát mnohokrát koná nad rámec svojich kompetencií a vo svojich záväzných stanoviskách si kladie podmienky, ktoré presahujú obvyklý rozsah stavebného konania.

Týka sa to napríklad požiadaviek na bezodplatné odovzdanie novovybudovaných komunikácií vrátane priľahlých parkovacích miest do majetku mesta či povinnosť budovať a následne rovnako zadarmo odovzdať cyklotrasy, prípadne si kladie požiadavky na vnútorné dispozičné riešenia objektov, čo je bezpochyby predmetom stavebného konania a rozhodnutia investora.

Juraj Duška, konateľ VI GROUP
Juraj Duška, konateľ VI GROUP | Zdroj: Miro Pochyba

Je potrebné zdôrazniť, že developerské spoločnosti sú povinné platiť poplatky za miestny rozvoj, ktoré sa pohybujú na úrovni státisícov eur, avšak tieto prostriedky nemôžu byť použité na splnenie požiadaviek stanovených v záväzných stanoviskách.

Vzniká teda otázka, ako sú tieto prostriedky využívané a či by nemali byť primárne investované do vybudovania potrebnej infraštruktúry v danom území, ako sú napríklad cyklotrasy, komunikácie, parkovacie miesta či ihriská.

M. Kalma: Áno, dnes mame skúsenosti, že vydanie záväzného stanoviska trvá v priemere vyše pol roka, podľa novej legislatívy by to malo byť maximálne 90 dní.

R. Pšenička: Transparentne a jednoznačne nastavené pravidlá vrátane pevne stanovených lehôt pre každý kľúčový proces, akým vydanie záväzného stanoviska k investičnej činnosti bezpochyby je, sú jednoznačne dobrou správou pre všetkých.

Radek Pšenička, riaditeľ urban a biznis developmentu YIT Slovakia
Radek Pšenička, riaditeľ urban a biznis developmentu YIT Slovakia | Zdroj: Archív respondenta

Máte k dispozícii všetky vyhlášky od Úradu pre územné plánovanie a výstavby SR?

J. Duška: Webová stránka tohto úradu je spracovaná celkom jasne a prehľadne, odkazuje na príslušné zákony a vyhlášky, ktoré sú už verejne dostupné, čo nám umožňuje ľahko sa orientovať v potrebných dokumentoch. Odpoveď na vašu otázku teda znie: áno.

M. Kalma: Áno, vyhlášky od Úradu pre územné plánovanie sú dostupné na ich stránke.

R. Pšenička: Neviem, ako máme rozumieť tejto otázke. Už od vzniku nového Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR s jeho zodpovednými zástupcami transparentne komunikujeme a zároveň podrobne monitorujeme jeho činnosť.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2024