Pozemok dočasnej autobusovej stanice v zóne Chalupkova

Penta kúpila od HB Reavisu pozemky pod bývalou autobusovou stanicou. Akú výstavbu tam chystá?

Penta Real Estate uskutočnila ďalší realitný obchod. Rozšírila portfólio v Bratislave nákupom pozemkov v katastrálnom území Staré Mesto, v zóne Chalupkova – v modernom downtowne. V závere roka 2023 vyhlási architektonickú súťaž na projekt

Pozemok s rozlohou takmer tri hektáre ohraničujú ulice Mlynské nivy, Chalupkova a Košická. Obe strany sa dohodli, že suma transakcie nebude zverejnená.

Akvizíciou získala spoločnosť Penta Real Estate pozemky s výmerou 27 950 metrov štvorcových určených pre budúcu výstavbu v zmysle platného územného plánu zóny Chalupkova. Ten určuje bývanie a vybavenosť v lokalite v pomere 70:30 v prospech občianskej vybavenosti.

Na pozemku sa nachádzajú stavebné objekty, ktoré súviseli s prevádzkou dočasnej autobusovej stanice : spevnené plochy, nástupišťa, čerpaciu stanicu a umyvárku pre autobusy.

HB REAVIS postupne predáva majetok

Developer HB Reavis ohlásil odchod zo slovenského trhu. Spoločnosť predala v zóne Chalupkova 15-tisíc m2 pozemky developerovi Alto Real Estate pri Sky Parku.  HB Reavis predložil v marci tohto roka  zámer bytového domu s občianskou vybavenosťou s 19 nadzemnými podlažiami a 3 podzemnými podlažiami od ateliéru PANTOGRAPH. Výška investície je 45 miliónov eur.

Penta Real Estate kúpila v roku 2022 od HB Reavis-u pozemky v zadunajskej Petržalke, v lokalite medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom v Bratislave-Petržalke. Vyrastie tam nová štvrť Southbank pod ktorú sa podpísali prestížne svetové ateliéry  Snøhetta z Nórska a Studio Egret West z Veľkej Británie v spolupráci s lokálnym ateliérom gro architekti.

Penta Real Estate plánuje na pozemkoch v zóne Chalupkova vybudovať projekt, ktorý bude kombináciou bývania a kancelárií. Presný koncept bude výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorú spoločnosť plánuje vyhlásiť v závere roka 2023. Výnimku bude tvoriť kancelárska budova na ulici Mlynské nivy, ktorá celý projekt odštartuje a realizácia ktorej by mala byť spustená v horizonte jedného roka.

Táto budova bude vychádzať z projektu, ktorý povolil predchádzajúci vlastník, pričom Penta Real Estate plánuje projekt upraviť s vybraným architektonickým štú

Návrh fasády polyfunkčného objektu Košická v Bratislave.
Návrh fasády polyfunkčného objektu Košická v Bratislave. | Zdroj: archív redakcie

diom. Predpokladaný začiatok výstavby je naplánovaný v treťom kvartáli 2023.

Penta v zóne už postavila projekt SKY PARK od prestížneho ateliéru Zaha Hadid. Veľkou pridanou hodnotu bude podľa výkonného riaditeľa firmy Juraja Nevolníka aj odstránenie environmentálnej záťaže z bývalej rafinérie Apollo, ktorými je časť pozemku zasiahnutá. Akvizíciu vníma ako potvrdenie stratégie Penty Real Estate expandovať na bratislavskom realitnom trhu s cieľom prinášať obyvateľom hlavného mesta kvalitný development.