development summit
Galéria(18)

Development Summit: Stavebný zákon upravujú, nová podoba bude už čoskoro

Ako bude vyzerať nový stavebný zákon? Ako sa bude v budúcnosti stavať v Bratislave? Aj o tom hovorili odborníci na panelových diskusiách Development Summitu 2021.

Development Summit 2021
Development Summit 2021
Development Summit 2021
Development Summit 2021
Development Summit 2021
Development Summit 2021
Development Summit 2021
Development Summit 2021

Medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) k prvej verzii nového stavebného zákona sa skončilo so zásadnými výhradami na strane miest a obcí aj developerov. Martin Hypký, štátny tajomník podpredsedu vlády Štefana Holého, má na starosti projektové zastrešenie troch zákonov, ktoré majú zmeniť budúcnosť stavebníctva – zákon o výstavbe, zákon o územnom plánovaní a takzvaný kompetenčný zákon. 

Podľa Hypkého nová stavebná legislatíva v drvivej väčšine pozostáva z návrhov, ktoré už v sa už v roku 2019 dostali na prerokovanie vlády a prešli pripomienkovým konaním. Napriek tomu prišlo k aktuálnej podobe viac ako 4000 návrhov, ktoré sa v súčasnosti spracovávajú. Hypký tvrdí, že množstvo pripomienok nereflektuje to, že je návrh nekvalitný, ale to, že zasahuje širokú škálu procesov a subjektov. 

Mysleli sme si, že to pôjde rýchlejšie, ale nesťažujeme sa. Je to pilotný projekt a podporujeme inovácie zo strany mesta.

Marián Hlavačka, Corwin

Nové medzirezortné pripomienkové konanie má byť už 1. júla, nová podoba zákona by mohla byť podľa Hypkého hotová už o týždeň a pol. Zatiaľ to vyzerá tak, že by s ňou mohli byť spokojné všetky strany. „Ku verzii, ktorá bola v MPK, sme mali za mesto veľmi závažné pripomienky. Musím povedať, že v rámci MPK sme si mnohé veci vyjasnili,“ konštatoval Juraj Šujan, poradca primátora Bratislavy pre rozvoj mesta, územné plánovanie a komunikáciu s developermi. 

Stanislav Pagáč, regionálny riaditeľ investičnej a developerskej spoločnosti CTP, hodnotí nový stavebný zákon ako prínos. „Výrazným skokom dopredu je centralizácia v elektronickom systéme. Máme otázky súvisiace s praxou, ale vítame zmenu. Veríme, že sa stavebné konania zrýchlia, budú transparentnejšie a budú mať jasne nastavené pravidlá v každom regióne Slovenska, dodal.

Development summit
Hostia druhého panelu. | Zdroj: Stanislav Spáč

Pilotný projekt nájomného bývania sa rozbehol

V druhom paneli sa hostia venovali otázke ako zrýchliť tempo výstavby v Bratislave a ako urobiť bývanie dostupnejším. Materiál Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030 pre hlavné mesto predstavil na summite Boris Hrbáň, koordinátor rozvoja nájomného bývania z Magistrátu hlavného mesta Bratislavy. 

Koncepcia priamo deklaruje, že magistrát chce viac spolupracovať so súkromným sektorom, ktorého pomoc bude potrebovať aj pri výstavbe mestských nájomných bytoch. 

Za developerov v paneli diskutovali zástupcovia dvoch spoločností, ktoré dostali možnosť podieľať na pilotnom projekte nájomného bývania – Radko Pšenička, riaditeľ biznis a urban developmentu YIT Slovakia, a Marián Hlavačka, CEO developerskej spoločnosti Corwin. Obaja iniciatívu magistrátu vítajú. 

„Mysleli sme si, že to pôjde rýchlejšie, ale nesťažujeme sa. Je to pilotný projekt a podporujeme inovácie zo strany mesta,“ vyjadril sa Hlavačka.

Sledujte asb.sk pre viac detailov z konferencie Development summit 2021.

red