Ostáva posledný krok. Bytové veže od Strabagu získali dôležité povolenie a smerujú k zaplneniu 15 rokov nezastavaného areálu
Spoločnosť Strabag je známa najmä ako stavebná firma. Jej developerská divízia je však činná aj v oblasti výstavby vlastných projektov, pričom jeden z takých vznikol už v roku 2009. Ide o sídlo firmy, ktoré malo byť doplnené ďalšími kanceláriami. Pozemky na Mlynskych nivách sú však nezastavané už 15 rokov, čo sa môže čoskoro zmeniť. Strabag zámer prekreslil a teraz mu ostáva získať posledné, najdôležitejšie povolenie.
Legendárny obrátený domček na jednej z bratislavských budov pozná azda každý. Typický je už celé roky pre centrálu spoločnosti Strabag v západnej časti Mlynských nív, ktorá bola postavená v roku 2009. V rámci celého projektu išlo o prvú etapu, zámer však predpokladal aj vznik ďalších etáp.
Naplánované tu boli kancelárske stavby, ktoré sa napokon nerealizovali. V období prudkého rozvoja bratislavského downtownu a vzniku veľkých bytových komplexov Strabag svoj zámer prehodnotil. Pravdepodobne si uvedomil, a to aj vzhľadom na blízkosť k novému downtownu a vznikajúcich projektov, že budúcnosť Mlynských nív je rezidenčná, a svoj zámer prekreslil na bytové veže.
Upravený zámer predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) v októbri roku 2022. Medzitým, v januári 2023, dalo projektu zelenú hlavné mesto vydaním súhlasného záväzného stanoviska. Development sa nakoniec dočkal aj finálneho rozhodnutia EIA. Podľa Ministerstva životného prostredia SR sa táto zmena navrhovanej činnosti nebude posudzovať, čo znamená, že bývanie od Strabagu právoplatne prešlo posudzovaním vplyvov na životné prostredie.
Nové bývanie v západnej časti Mlynských nív bolo opäť aktuálne vlani. Mestská časť Ružinov prijala v októbri 2023 návrh na vydanie zmeny územného rozhodnutia o umiestnení stavby. Územným rozhodnutím totiž ďalšie etapy projektu disponovali ešte z roku 2006, keď sa plánoval celý projekt. Ale keďže prebieha zmena funkcie, územné rozhodnutie musí byť tiež zmenené.
Tento proces sa začal v marci 2024, keď Ružinov zverejnil oznámenie o začatí konania o zmene územného rozhodnutia o umiestnení stavby. Strabag tak čakal na získanie predposledného povolenia, ktoré napokon získal v posledných dňoch. Mestská časť Ružinov udelila projektu územné rozhodnutie o umiestnení stavby, ktoré nahrádza pôvodné územné rozhodnutie z roku 2006.
Bytové veže navrhol mladý architektonický ateliér What Architects. Kancelária má v portfóliu napríklad pokračovanie polyfunkčného súboru Rozeta v Ružinove, atraktívnu realizáciu promenády na Železnej studničke či ekologický projekt bývania na Viedenskej ceste a mnoho ďalších realizácií vyššieho štandardu. Svoje zadania architekti spracúvajú od interiéru až po urbanizmus. A to celkom kvalitne.
Podobne solídne nateraz pôsobí aj projekt bytových veží Strabagu. Navrhované veže sú umiestnené na pozemku s rozlohou 14 250 štvorcových metrov. Riešené územie je z južnej strany ohraničené Mlynskými nivami, zo severnej a západnej strany Jarabinkovou ulicou či areálmi logistiky a skladmi. Z východnej strany sa zase nachádza sídlo Strabagu.
Administratívna budova, ktorá bola v pôvodných plánoch developera, bude nahradená 57-metrovým bytovým domom s jedným podzemným a 18 nadzemnými podlažiami. Skladať sa bude z dvoch častí, jeho druhá (nižšia) časť bude obsahovať 13 nadzemných podlaží. Na strešných konštrukciách budú vytvorené terénne modelácie s výsadbou zelene. Rovnako sa tu budú vyskytovať priestory na trávenie voľného času – komunitná záhrada, strecha zase bude obsahovať fotovoltické panely.
Na prízemí sú navrhnuté vstupné priestory, päť prevádzok občianskej vybavenosti so spoločným zázemím, ale aj priestor na odkladanie bicyklov. Druhé až osemnáste podlažie bude slúžiť na bývanie. Najnovšia dokumentácia uvádza celkový počet 180 bytov – 9 jednoizbových do 60 štvorcových metrov, 107 dvojizbových do 90 štvorcových metrov, 57 trojizbových a 7 štvorizbových s nezverejnenou výmerou, možno ale predpokladať, že pôjde o najväčšie byty v projekte.
Strabag tu navrhol aj 13 apartmánov (priestory na prechodné ubytovanie) – 12 jednoizbových a 1 dvojizbový apartmán. Známe sú aj ďalšie detaily – projekt bude obsahovať 212 balkónov, 9 strešných terás a určený je pre 436 obyvateľov. V rámci bytového domu sú navrhované aj plochy občianskej vybavenosti ako obchodné prevádzky a služby, ktoré budú prevádzkovo a konštrukčne oddelené od bytovej časti domu.
Keďže sa neďaleko nachádza diaľničný most spolu s najkomplikovanejšou bratislavskou križovatkou Prievoz, spájajúcou diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R7, architekti tomu prispôsobili fasádu budovy. Južná fasáda je navrhovaná so zreteľom na túto situáciu bez výrazne veľkých okenných otvorov a balkónov. Exteriérové bytové priestory sú navrhované na východnej a západnej fasáde, ale aj čiastočne ustúpenej južnej fasáde, ktorá je bez priameho kontaktu s Mlynskými nivami.
Parkovanie je navrhované s počtom 264 miest. Z toho bude 36 umiestnených v podzemnej garáži bytového domu, 223 automobilov nájde parkovanie v časti podzemnej garáže už existujúceho objektu prvej etapy a 5 stojísk bude umiestnených na Jarabinkovej ulici. Celý projekt má byť pripravený aj na elektromobilitu – v areáli umiestnia stanice na nabíjanie elektromobilov.
V novom rezidenčnom komplexe je naplánovaná aj výsadba areálovej zelene so stromovou či kríkovou etážou a zatrávnením. Nové plochy budú vytvorené na okolitom teréne, a to aj nad podzemnými konštrukciami stavby. Súčasťou sadových úprav budú aj trvalkovo-trávnaté záhony, dažďové záhrady a zatrávnenie.
Pre vznik bytovky bude potrebné asanovať aj existujúce stavby, teda budovu Fyzioklinik, na ktorej odstránenie už bolo vydané povolenie. Asanované budú aj časti existujúcich spevnených plôch na dotknutých parcelách, nahradia ich ďalšie zelené plochy.
Výstavba bytového domu si vyžiada rozšírenie Jarabinkovej ulice a Mlynských nív o dva pruhy. Prepojenia oboch ulíc sa tým skvalitnia a v súbehu s južnou časťou areálu je navrhnutý cyklistický chodník i chodník pre peších, prítomné budú aj cyklostojany.
Od roku 2022 sú známe len hmotové štúdie, situácie a rôzne pohľady, ktoré sčasti približujú veže aj po architektonickej stránke. Stále však ide len o čiastočné informácie a konkrétnejšie vizualizácie nie sú dlhodobejšie k dispozícii. Neznáme sú taktiež finančné náklady.
Projektu tak ostáva posledný krok k výstavbe, a to získanie najdôležitejšieho stavebného povolenia. To môže prísť už v priebehu budúceho roka, po jeho správoplatnení bude môcť Strabag začať s výstavbou a s dokončením 15 rokov nedostavaného areálu.
Zmena navrhovanej činnosti „STRABAG – koncernová centrála Slovensko“ na bytový dom, Bratislava-Ružinov
Developer: Strabag Real Estate s.r.o.
Architekt: What Architects
Spracovateľ dokumentácie: What Architects
Stav: v príprave