Inšpiratívny bytový dom plný južanskej nátury

image 92214 25 v1

Mexickí architekti zo štúdia Arquitectura de Movimiento (alebo „Architektúra v pohybe“) vytvorili v Mexico City inšpiratívny projekt plný južanskej nátury a sexappealu. Hlavnú úlohu hrajú v koncepte domu susedské vzťahy.

Projekt ColiRoma CientoVeinteOcho je súčasťou mestskej zástavby v štvrti Colonia Roma Norte v Mexiku. Funkcia a využitie verejného priestoru v Colonia Roma ponúka jedinečný pohľad na progresívne a živé okolie v rámci mesta, zároveň odráža súčasnú spoločnosť, kde sa život a bývanie odohráva nielen v našich súkromných domoch, ale najmä v našich najbližších verejných priestoroch. Mestské aktivity formujú susedské vzťahy a prinášajú kladné vibrácie. Tie potom umožňujú pohodlné a príjemné spolunažívanie v polo súkromí a aj v rámci verejných priestorov.

Otvorené kocky

Objekt je navrhnutý s využitím koncepčných prvkov verejného a súkromného priestoru. Medzi stavbou a jej okolím prichádza vďaka mestským odpočívadlám k priestorovo – vzťahovej postupnosti. Architekti navrhli flexibilný priestor polo súkromných interných vzťahov, ktorý sa z sčasti nachádza pod úrovňou terénu.

Vzhľadom na svoj tvar a členenie, môže poslúžiť tiež ako galéria alebo miesto stretávania na sa pri neformálne neformálnych debatáchty. Používa sa aj ako spoločenský priestor obyvateľov domu, čím pozitívne prispieva k formovaniu vzťahov a susedskému spolunažívaniu. Pred hlavnou fasádou sú okolo vysokého košatého stromu rozmiestnené lavičky, dajú sa tu odstaviť bicykle a stráviť príjemné chvíle.

Vnútorné spoločné priestory

Vnútorné spoločné priestory

Komplex sa skladá z dvoch mestských domov, ôsmich bytov, dvoch penthousov, strešnej záhrady a podzemných garáží. Byty majú lineárne priestorové usporiadanie, ktoré je vygenerované sekvenciou vnútorných kociek, svetla a prirodzeného prevetrávania naprieč miestnosťami. Návrh umožňuje výhľad do ulice a cez kocky späť. Kocky ďalej formujú priestorové prechody pozdĺž bytov, exponujú svetlo, tieň, vnútorné aj vonkajšie prostredie.

Jeden z apartmánov na prvom poschodí je navrhnutý ako podkrovné štúdio. Ďalší z bytov na štvrtom poschodí sa hrá s priestorom tak, že necháva jedáleň s obývacou izbou otvorené ako terasu dotýkajúcu sa korún stromov. Uličná verejná zeleň sa takto dostáva do interiéru a stáva sa jeho integrálnou súčasťou.

Hra priestoru, farieb, svetla, materiálu…

Hra priestoru, farieb, svetla, materiálu…

Viladomy a penthousy sú navrhnuté v dvoch rovinách, dva sa otvárajú do ulice, dva využívajú svetlo a ventiláciu kockovej fasády, ktorá udržuje syntézu vnútorného a vonkajšieho prostredia. Strešná záhrada má šesť súkromných zákutí, nájdeme tu aj spoločné kúpele, ďalší prvok, ktorý podporuje dobré vzťahy medzi susedmi.

Strom s novým mestským mobiliárom
Strom s novým mestským mobiliárom

Konštrukcie na obdiv

Balkóny a priestorové konfigurácie jednotlivých bytov sú čitateľné na hlavnej fasáde. V jadre domu sú dvojposchodové cínové bloky, ktoré na vrchole stavby zvýrazňujú byty s otvoreným obytným priestorom. Konštrukcia domu je vystavená na obdiv, architekti nič nenechali ukryté. Štruktúra je založená na kovových stĺpoch s lakovaným čiernym náterom, nasledujú odhalené medziposchodia z vlnitého plechu. 

Priznané konštrukcie v interiéri
Priznané konštrukcie v interiéri

Každé poschodie nesie podporná železobetónová doska, ktorá zároveň nesie strop z pohľadového betónu. Interiérové inštalácie aj potrubia sú priznané. Čierne okenné rámy idú ruka v ruke s nosnými stĺpmi. Cínové detaily na hlavnom priečelí tiež odkazujú na dvojposchodové bloky. Fasádu rozohrávajú ešte aj posuvné clony z dreveného laminátu.

ColiRoma CientoVeinteOcho

Miesto: Mexico City
Architekt: Arquitectura de Movimiento
Realizácia: 2016

MEXICO CITY
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: V2COM

Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2017.