Vajnorskú 21 zrekonštruovali. Z bývalého strediska kultúry je polyfunkcia

Partneri sekcie:

Polyfunkčný projekt Vajnorská 21 priniesol výrazné oživenie a zmodernizovanie vizuálu Vajnorskej ulice v blízkosti Tehelného poľa. Kvalitná architektúra s dizajnom detailov, ako aj vhodné umiestnenie projektu do už existujúcej zástavby, predstavuje v tomto území ďalší plnohodnotný príspevok súčasnej architektúry.

Za projektom Vajnorská 21 stojí investičná skupina Sympatia Group, pričom investor sa rozhodol využiť lokalitu pôvodného objektu a v kancelárskych priestoroch si zriadil na vyše 900 m2 svoje nové sídlo.

„Od prvého momentu sme chceli, aby novozrekonštruovaná budova pôsobila nadčasovým dojmom, ponúkala vysoký štandard bývania a zároveň bola citlivo umiestnená do už existujúcej zástavby,“ vysvetľuje Branislav Habán, CEO Sympatia Group.

„Budovu na Vajnorskej 21 som veľmi dobre poznal, keďže som v tejto lokalite vyrástol a o jej rekonštrukcii a využití priestorov na vlastné účely som uvažoval už dlhší čas. V stredisku kultúry som strávil časť svojej mladosti a nerád som videl budovu postupne chátrať. Kompletná prestavba zároveň so sebou priniesla možnosť realizácie priestorov podľa našich predstáv a potrieb.“

Byty majú vysoké stropy, veľkoformátové hliníkové okná či podlahové kúrenie so zónovou reguláciou.
Nočná scéna – umelecké dielo Ašota Haasa.
Za projektom Vajnorská 21 stojí investičná skupina Sympatia Group.
Pôdorys 4. NP.
Rez A-A.

Koncept rekonštrukcie

Architektonickej súťaže sa zúčastnilo viacero ateliérov, pričom víťazom sa stala kancelária Cakov & Partners. Tá z pôvodného objektu zachovala iba železobetónový skelet a všetky ostatné nenosné konštrukcie pôvodnej stavby boli odstránené. Výška budovy zostala zachovaná, narástla však objemovo.

Pristavaný bol aj parkovací dom z Českej ulice, ktorý nahradil pôvodné potraviny, a ponúka miesto na 64 automobilov. Projekt obsahuje 55 priestorov určených na bývanie. Najväčšiu časť tvoria 2-izbové byty, respektíve apartmány a ateliéry, ktorých je spolu až 37 a ponúkajú od 42 do 58 m2 úžitkovej plochy. Trojizbové byty sa pohybujú od 73 m2 do 76 m2.

Developer umožnil realizovať taktiež nadštandardné klientske zmeny, čo niektorí noví majitelia naplno využili. Výsledkom je tak viacero unikátnych obytných priestorov, ako napríklad 3-izbový apartmán s rozlohou cez 130 m2 s 2 kúpeľňami či viacero na mieru upravených mezonetových apartmánov na najvyššom poschodí, z ktorých navyše každý disponuje vlastnou terasou s rozlohou 44 m2.

Byty majú vysoké stropy, veľkoformátové hliníkové okná či podlahové kúrenie so zónovou reguláciou. Výtvarným dotvorením budovy je aj umelecké dielo Ašota Haasa, slovenského umelca s ruskými koreňmi, ktorého tvorba sa vyznačuje hrou so svetlom, geometrickými tvarmi a ilúziou pohybu.

Celková podlahová plocha projektu Vajnorská 21 predstavuje 7 500 m2, z toho 6 100 m2 tvorí úžitková plocha, ktorá pozostáva z bytových priestorov, kancelárií a retailu. Obchodné priestory na prízemí, v ktorých otvorili svoju novú prevádzku pekáreň, kaviareň a potraviny, majú spolu niečo vyše 400 m2.

Za projektom Vajnorská 21 stojí investičná skupina Sympatia Group.
Za projektom Vajnorská 21 stojí investičná skupina Sympatia Group. | Zdroj: Sympatia Group
Ľudovít Petránsky (redakčná úprava)

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.