Architekti sa nechali inšpirovať princípmi Ville Radieuse od Le Corbusiera, kde je najmä veľa svetla. Výsledkom je vertikálny terasový dom s priestrannými terasami.

Pekná vyhliadka 2 v Dúbravke je hotová. Architekti sa inšpirovali Le Corbusierom

V bratislavskej Dúbravke na Ulici Martina Granca sa nedávno dokončil projekt Pekná vyhliadka 2 (jedenásťposchodová budova), ktorý prirodzeným spôsobom nadväzuje na projekt Pekná vyhliadka 1. Tvorí s ňou jednotný urbanistický koncept, ako aj architektonický výraz a spolu vytvárajú nové námestie a komunitné centrum.

Projekt Pekná vyhliadka dostal názov vďaka umiestneniu na miernej terénnej vyvýšenine nad Záhorskou nížinou (podobne ako Pekná vyhliadka v Tatrách). Vznikajúci súbor bude svojou výškou a polohou na priesečníku urbanistických osí vytvárať príjemný urbanistický akcent a orientačný bod – vstupnú bránu do Záhradného mesta.

Projekt Pekná vyhliadka dostal názov vďaka umiestneniu na miernej terén- nej vyvýšenine nad Záhorskou nížinou.
Projekt Pekná vyhliadka dostal názov vďaka umiestneniu na miernej terénnej vyvýšenine nad Záhorskou nížinou. | Zdroj: Tomáš Manina

Vertikálny terasový dom

Ako vo svojej recenzii píše Ing. arch. Ľubica Selcová, „pre tento koncept trojice domov je charakteristická práca s farebnosťou, výtvarnosť fasád a verejného priestoru, kvalitný, členitý a viacúrovňový verejný priestor, dostatok súkromnej, poloverejnej a verejnej zelene, primerane zvolená občianska vybavenosť.“

„Ďalej je to balkón alias terasa – ako kvalitný exteriérový priestor bytu, dostatok svetla v bytoch, variabilita a viacúrovňovosť bytov všetkých veľkostí, bezbariérový prístup do bytov a ich variabilnosť, veľké pivničné kobky, komunitná terasa na najvyššom podlaží jedného z bytových domov“.

Ako píše ďalej, každý z dvoch už realizovaných bytových domov (ako aj tretí vo fáze projektovej prípravy) je charakteristický pôdorysným tvarom adície dvoch obdĺžnikových pôdorysov, navzájom spojených vertikálnym komunikačným jadrom s „nožnicovým“ schodiskom a s dvoma výťahmi, z ktorých jeden je evakuačný vzhľadom k požiarnej výške bytového domu.

Čo sa týka druhovosti bytových domov, ide o kombinovaný schodiskovo-chodbový bytový dom. V prvej etape je 122, v druhej 71 bytov.

Rez.
Rez. | Zdroj: Vavrica Architekti

Pekné výhľady

„Pri architektúre domu sme sa nechali voľne inšpirovať princípmi Ville Radieuse od Le Corbusiera, kde je najmä veľa slnka, svetla a zelene na veľkých terasách,“ hovorí architekt Peter Vavrica.

„Výsledkom je vertikálny terasový dom s priestrannými terasami s hĺbkou vyloženia až 2,6 m, na ktorých je použitá prírodná drevená podlaha zo sibírskeho smrekovca. Na desiatom nadzemnom podlaží ponúka obyvateľom spoločnú strešnú terasu s panoramatickým výhľadom, kde sa takisto budú môcť obyvatelia domu stretávať a spoločne vnímať krásne výhľady na Devínsku Kobylu, Malé Karpaty a Záhorskú nížinu,“ približuje.

„Veľké panoramatické terasy plnohodnotne rozširujú obytnú plochu každého bytu. Naším zámerom bolo vytvoriť synergiu komfortného bývania s prírodným prostredím a so zeleňou,“ dodáva. Parter je doplnený zasklenou fasádou obchodných priestorov, ktorú lemuje oceľová pergola s cortenovým obkladom.

Okolo Peknej vyhliadky sa formuje námestie s mestským mobiliárom a pergolou, kaviarňou, obchodmi a službami pre obyvateľov. Vznikne tu verejný park s kvalitnými sadovými úpravami. Je pripravený priestor na menšie potraviny, reštauráciu, materskú školu a fitnescentrum.

Pôdorys 1. NP.
Pôdorys 1. NP. | Zdroj: Vavrica Architekti
Ľudovít Petránsky

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.